Nadchodzi czas uczciwych sprzedawców

Nadchodzi czas uczciwych sprzedawców

07 Gru 2016, 20:10

Zmiany w podatku akcyzowym ograniczą oszustwa na rynku aut używanych.

Forum Rynku Samochodów Używanych (FRSU) - zespół w skład którego wchodzą przedstawiciele największych w Polsce firm działających na rynku samochodów używanych z zadowoleniem przyjmuje proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w systemie naliczania podatku akcyzowego od samochodów. Zmiany te, pomijając w ogóle dyskusję o wysokości stawek akcyzowych, dzięki uzależnieniu wysokości akcyzy jedynie od wieku i pojemności samochodu, a nie od jego deklarowanej wartości, zlikwidują powszechny problem fałszowania umów i zaniżania wartości pojazdów używanych sprowadzanych do Polski, a tym samym dadzą uczciwym sprzedawcom takich aut, równe szanse w konkurowaniu na rynku z handlarzami nieuczciwymi, oszukującymi tak Skarb Państwa, jak i nabywców tychże pojazdów.

Sprzedaż samochodów używanych w Polsce obejmuje ponad 1,5 mln transakcji rocznie. Rynek ten boryka się z wieloma problemami natury prawnej, w tym głównie z nieuczciwymi sprzedawcami i rozwojem "szarej strefy". Jednym z podstawowych problemów jest nagminne zaniżanie wartości pojazdów używanych sprowadzanych z zagranicy. W czerwcu 2016 r. Forum Rynku Samochodów Używanych przekazało do polskich władz wykonawczych i ustawodawczych projekty zmian prawnych dotyczące ograniczenia nieuczciwych praktyk i szarej strefy w branży sprzedaży aut używanych, wśród nich także propozycje wprowadzenia zmian w zasadach naliczania podatku akcyzowego.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące opodatkowania samochodów podatkiem akcyzowym oparte są na dwóch czynnikach - podstawie opodatkowania, którą stanowi wartość pojazdu oraz stawki uzależnionej od pojemności silnika (3,1% dla pojazdów do 2000 cm pojemności oraz 18,6% dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm). Powyższa konstrukcja przyczynia się do nadużyć. Powszechnym zjawiskiem jest zaniżanie wartości pojazdu w zawieranych za granicą pisemnych umowach kupna-sprzedaży, co faktycznie prowadzi do obniżenia wpływów do budżetu państwa i nierównej konkurencji na rynku.

Mamy nadzieję, że zmiana modelu podatku akcyzowego jest pierwszym krokiem do przywrócenia na rynku sprzedaży aut używanych w Polsce wiary polskich przedsiębiorców i ich klientów w sprawne i sprawiedliwe funkcjonowanie naszego państwa.
Przyłącz się do Akcji na facebook - fb/bezkrecenia
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Auto: Nie mam

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Radykalne coupe o czterech obliczach - Lexus RC Radykalne coupe o czterech obliczach - Lexus RC
    Od oszczędnego, luksusowego coupé, przez sportowe auto z legendarną V-ósemką, po torowego potwora – żaden inny samochód w ofercie Lexusa nie ma tyle twarzy, co Radical Coupé, czyli RC. Sprawdzamy, ...
    Cusco tuninguje nową Toyotę Suprę Cusco tuninguje nową Toyotę Suprę
    To było pewne. Na rynku tuningowym pojawia się coraz więcej części do nowej Toyoty GR Supry. Tym razem coupé Toyoty na warsztat wzięło japońskie Cusco. Firma nie postawiła jednak na poszerzone nadkola czy wielkie skrzydło, ...

  •