Nadchodzi czas uczciwych sprzedawców

Nadchodzi czas uczciwych sprzedawców

07 Gru 2016, 20:10

Zmiany w podatku akcyzowym ograniczą oszustwa na rynku aut używanych.

Forum Rynku Samochodów Używanych (FRSU) - zespół w skład którego wchodzą przedstawiciele największych w Polsce firm działających na rynku samochodów używanych z zadowoleniem przyjmuje proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w systemie naliczania podatku akcyzowego od samochodów. Zmiany te, pomijając w ogóle dyskusję o wysokości stawek akcyzowych, dzięki uzależnieniu wysokości akcyzy jedynie od wieku i pojemności samochodu, a nie od jego deklarowanej wartości, zlikwidują powszechny problem fałszowania umów i zaniżania wartości pojazdów używanych sprowadzanych do Polski, a tym samym dadzą uczciwym sprzedawcom takich aut, równe szanse w konkurowaniu na rynku z handlarzami nieuczciwymi, oszukującymi tak Skarb Państwa, jak i nabywców tychże pojazdów.

Sprzedaż samochodów używanych w Polsce obejmuje ponad 1,5 mln transakcji rocznie. Rynek ten boryka się z wieloma problemami natury prawnej, w tym głównie z nieuczciwymi sprzedawcami i rozwojem "szarej strefy". Jednym z podstawowych problemów jest nagminne zaniżanie wartości pojazdów używanych sprowadzanych z zagranicy. W czerwcu 2016 r. Forum Rynku Samochodów Używanych przekazało do polskich władz wykonawczych i ustawodawczych projekty zmian prawnych dotyczące ograniczenia nieuczciwych praktyk i szarej strefy w branży sprzedaży aut używanych, wśród nich także propozycje wprowadzenia zmian w zasadach naliczania podatku akcyzowego.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące opodatkowania samochodów podatkiem akcyzowym oparte są na dwóch czynnikach - podstawie opodatkowania, którą stanowi wartość pojazdu oraz stawki uzależnionej od pojemności silnika (3,1% dla pojazdów do 2000 cm pojemności oraz 18,6% dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm). Powyższa konstrukcja przyczynia się do nadużyć. Powszechnym zjawiskiem jest zaniżanie wartości pojazdu w zawieranych za granicą pisemnych umowach kupna-sprzedaży, co faktycznie prowadzi do obniżenia wpływów do budżetu państwa i nierównej konkurencji na rynku.

Mamy nadzieję, że zmiana modelu podatku akcyzowego jest pierwszym krokiem do przywrócenia na rynku sprzedaży aut używanych w Polsce wiary polskich przedsiębiorców i ich klientów w sprawne i sprawiedliwe funkcjonowanie naszego państwa.
Przyłącz się do Akcji na facebook - fb/bezkrecenia
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Rejestracja: 07 Gru 2016, 15:09
Auto: Nie mam

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus Design Dome: gdzie technologia spotyka tradycję Lexus Design Dome: gdzie technologia spotyka tradycję
    W mieście Toyota City, w japońskiej prefekturze Aichi, znajduje się studio designu Lexus Design Dome, odpowiedzialne za wszystkie kreatywne procesy Lexusa. Tutaj Lexus prowadzi wszystkie etapy projektowania auta – od ...
    Ford GT Ford GT
    Ford GT nie jest oczywiście modelem seryjnym, a egzemplarzem po skrajnych modyfikacjach dokonanych przez Performance Power Racing z Florydy. Specjaliści z tej firmy w konstrukcji pojazdu zastosowali materiał wykorzystywany ...

  •