Nie pal za kierownicą!

17 Wrz 2019, 13:56

Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%)(1). Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu palacza i pozostałych osób w aucie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Coraz więcej wiadomo o szkodliwych skutkach palenia, jest ono również zakazane w miejscach publicznych. Mimo to w Polsce wciąż po papierosa codziennie sięga 24% osób(1). Niektórzy nie potrafią powstrzymać się od palenia także podczas prowadzenia samochodu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Nie pal za kierownicą! Zajęte ręce i nie tylko
Gdy prowadzimy samochód, nic nie powinno rozpraszać naszej uwagi. Tymczasem podczas palenia papierosa mamy zajęte ręce oraz skupiamy się na tym, żeby nie zabrudzić wnętrza auta popiołem. Dodatkowo jeśli papieros wypadnie nam z dłoni, możemy się poparzyć i zupełnie przestać kontrolować to, co dzieje się na drodze.

Palenie papierosów w pojeździe jest zakazane m.in. w przypadku taksówek czy aut służbowych. Nawet jeśli podróżujemy swoim własnym samochodem, możemy jednak otrzymać mandat, np. wtedy gdy paląc papierosa, wykonujemy niebezpieczne manewry na drodze.

Problem z niedopałkami
Po wypaleniu papierosa wielu kierowców pozbywa się niedopałka, wyrzucając go przez okno. W ten sposób narażają się na mandat za zaśmiecanie. Niedopałki papierosów to toksyczne odpady, które szkodzą środowisku naturalnemu.
Nie pal za kierownicą! W dodatku znane są przypadki pożaru samochodu z powodu niedopałka wyrzuconego z innego auta – najczęściej wpadał on do przestrzeni silnikowej pojazdu. Wystarczyło, że silnik był w kiepskim stanie (wycieki oleju, paliwa) i dochodziło do zapalenia się samochodu.

źródło: (1) GIS; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

18 Wrz 2019, 09:00

Ja nie wiem jak można palić w samochodzie ;/ przecież ten dym wszędzie się osadza tworząc taką tłustą powłokę. Nie dość że w takim samochodzie śmierdzi to umycie szyb od środka jest już wyzwaniem.

Jechałem ostatnio samochodem w którym było palone i powiem wam że po 5 minutach miałem dość tego smrodu do tego czułem jak mi oczy wysychają w tempie ekspresowym. Jak można się tak truć? No ale to już wybór każdego z nas.

Redakcja napisał(a):W dodatku znane są przypadki pożaru samochodu z powodu niedopałka wyrzuconego z innego auta – najczęściej wpadał on do przestrzeni silnikowej pojazdu.
Ok, a jak spadnie nam w samochodzie i zacznie się coś palić? Tak jak na zdjęciu wdać że ten popiół jest już dosyć długi i pewnie spadnie po ruszeniu ręką.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

21 Wrz 2019, 17:31

Mam w sumie takie pytanie, rozumiem że fajka to nałóg, ale czemu nie można się napalić przed jazdą lub ewentualnie gdzieś zaparkować? :o Przecież nie da się tak prowadzić auta - zwłaszcza w mieście gdzie co chwilę się przyśpiesza i zatrzymuje. Ręka ciągle na drążku zmiany biegów i kierownicy. Połowa biedy jak jest to automat i można w trakcie jazdy nawet jeść czy pić (czego nie polecam) - bo trzyma się po prostu kierownicę.

Może kierowca, który jeździ parę lat ogarnąłby dopasowanie palenia fajki z jazdą samochodem, ale serio warto się tak męczyć? :/ Jak to jest z tymi papierosami? Co dwie godziny warto zrobić postój, by nieco odpocząć i wtedy też można się napalić.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

22 Wrz 2019, 10:26

Sam nie pale więc się nie znam ale nałogowcy powinni przejść na elektryki, nie ma smierdzacego toksycznego dymu, nie ma zagrożenia pożarowego od wyrzucanego kiepa no i nie stwazasz zagrożenia ćpykając sobie takiego elektryka za kierownicą
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4