Nitro, chłodnice i komputer - samochód do driftu

Nitro, chłodnice i komputer - samochód do driftu

25 Kwi 2019, 13:09

Wybór odpowiedniego motoru to nie wszystko. By uzyskać mocny i odporny silnik, potrzebny jest też odpowiedni osprzęt. Driftingowe auto Pawła Treli w zależności od włączonej mapy doładowania wytwarza 640 lub nawet 860 koni mechanicznych przy ciśnieniu doładowania wynoszącym 1.45 bara. Aby uzyskać taką moc, konstruktor zainstalował w swoim samochodzie dużą turbosprężarkę, którą w niższym zakresie obrotów dodatkowo wspiera wtrysk podtlenku azotu, czyli tzw. nitro. A w układzie paliwowym jego auta płynie nie zwykła benzyna, lecz paliwo E85, które składa się w 85% z etanolu i w 15% z benzyny. Wszystko znajduje się w bezpiecznym zbiorniku paliwa i jest dostarczane do silnika za pomocą instalacji zawierającej aż trzy pompy paliwa, w tym jedną zapasową.
Nitro, chłodnice i komputer - samochód do driftu Zaawansowane auto driftingowe musi być odpowiednio chłodzone. Dlatego sprawną pracę całego motoru zapewnia aż siedem chłodnic! Cztery odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury olejów - silnikowego, skrzyni biegów i wspomagania kierownicy, a pozostałe chłodzą powietrze, paliwo i wodę. Działaniem wszystkich układów steruje inteligentny, centralny komputer. Nad ich sprawnością czuwa dodatkowo mnóstwo czujników, z których informacje płyną na ciekłokrystaliczny wyświetlacz, znajdujący się przed oczami kierowcy.

"Drifting jest stosunkowo młodą dyscypliną motorsportu. I kiedyś faktycznie auta driftingowe mocno odstawały od najlepszych rajdówek czy samochodów wyścigowych. Było to widać szczególnie w Polsce. Jednak dzisiaj konstrukcje topowych drifterów nie różnią się poziomem zaawansowania od najlepszych samochodów WRC czy aut torowych z najbardziej prestiżowych serii wyścigowych. Wystarczy przejść się po padoku w czasie zawodów, żeby się o tym przekonać" mówi Trela.

Samochód driftingowy Jak zbudować profesjonalny samochód driftingowy?

Samochód driftingowy Sprzęgło z karbonu i specjalny dyferencjał
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2984
Zdjęcia: 11336
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Inteligentne oświetlenie MATRIX LED ŠKODY bez tajemnic Inteligentne oświetlenie MATRIX LED ŠKODY bez tajemnic
    Co dokładnie kryje się pod nazwą oświetlenie Matrix LED, które zastosowano w najnowszym odświeżonym modelu ŠKODY SUPERB? Jakie są zalety tej technologii i dlaczego zapewnia jeszcze większy poziom bezpieczeństwa ...
    "Szklana pułapka 5": Klasa G, Sprinter, Unimog i Zetros "Szklana pułapka 5": Klasa G, Sprinter, Unimog i Zetros
    "Szklana pułapka 5" trafi do polskich kin 14 lutego br. Mercedes-Benz ma w filmie silną reprezentację, a auta spod znaku trójramiennej gwiazdy będą obsługiwały jego premierowe pokazy w Londynie i Berlinie. John McClane ...

  •