Nowa wodorowa ciężarówka Toyoty do przewozu kontenerów

14 Lis 2019, 11:01

Toyota rozszerza swój program ciężarówek na ogniwa paliwowe, pokazując nowy model elektrycznego ciągnika siodłowego na wodór do przewożenia kontenerów. Samochód zadebiutował na konferencji Fuel Cell Seminar and Energy Exposition w Long Beach.

Nowa ciężarówka to prototyp o nazwie UNO, opracowana wspólnie z terminalem kontenerów Fenix Marine Services w Porcie Los Angeles. Jest to już drugi samochód ciężarowy na ogniwa paliwowe Toyoty w USA. Wspólnie z marką Kenworth Japończycy rozwijają także model Project Portal, należący do największego segmentu ciągników siodłowych Class 8.
Nowa wodorowa ciężarówka Toyoty do przewozu kontenerów "UNO to świetny przykład na to, że najnowsze technologie chroniące środowisko mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle portowym" powiedział Gene Seroka, dyrektor zarządzający Portu Los Angeles.
UNO będzie służył do sprawdzenia, jak wodorowy ciągnik siodłowy sprawdzi się w praktyce do przewożenia kontenerów na terenie portu. Terminal Fenix obsługuje ponad milion kontenerów rocznie. Fenix podkreśla, że nowa ciężarówka to dla nich szansa na redukcję emisji powodowanych przez działalność ich firmy.

"Mamy nadzieję, że ten projekt to pierwszy z wielu bezemisyjnych pojazdów ciężarowych w naszym terminalu" powiedział Scott Schoenfeld, dyrektor ds. rozwoju firmy Fenix.

Funkcjonalność napędu elektrycznego na wodór
Do budowy UNO Toyota użyła tego samego modułowego napędu na ogniwa paliwowe, który pracuje w sedanie Mirai oraz w ciężarówkach Project Portal. Pierwszy cykl testów ciężarówki UNO składał się z 2,5-godzinnych prób, w których pojazd zużywał paliwo z dwóch zbiorników wodoru. Toyota zapowiedziała, że może zamontować w samochodzie więcej zbiorników, by wydłużyć zasięg. Zbiorniki wodoru są znacznie lżejsze od baterii trakcyjnych, dlatego napęd na ogniwa paliwowe nie ogranicza ładowności pojazdów ciężarowych.

Rozwiązanie to przynosi wiele korzyści w porównaniu zarówno do napędu spalinowego, jak i elektrycznego. Układ ogniw paliwowych zasilających prądem silnik elektryczny nie powoduje emisji CO2, szkodliwych substancji ani żadnych spalin, produkując jedynie parę wodną. Tankowanie wodoru trwa kilka minut, co stanowi przewagę nad samochodami elektrycznymi na baterie i znacznie usprawnia pracę w ruchliwym porcie. Co więcej, wodór można produkować na miejscu w elektrolizerze wody dowolnych rozmiarów. Zautomatyzowana, sterowana komputerem produkcja wodoru ułatwia optymalizację wykorzystania instalacji OZE, gdyż wodór stanowi wygodny sposób na przechowywanie niewykorzystanej energii elektrycznej, a zatem rozwiązanie problemu niestabilności produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

POLECAMY Najważniejsze fakty o wodorze i samochodach na ogniwa paliwowe

Wodorowe ciężarówki Toyoty i Kenworth
W programie Project Portal Toyota dostarczyła napęd na ogniwa paliwowe producentowi ciężarówek Kenworth. Obaj producenci wspólnie zbudowali 10 bezemisyjnych ciężarówek Klasy 8 o zasięgu 480 km. Zadanie to zrealizowano w ramach grantu Zero and Near-Zero Emissions Freight Facilities na 41 milionów dolarów, przyznanego przez California Air Resources Board. Wodorowe ciężarówki będą wykorzystywane do transportu towarów w Portach Los Angeles i Long Beach.

źródło: Toyota; complexPR | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3624
Zdjęcia: 12840
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

14 Lis 2019, 11:20

Bardzo szanuje, trzeba dbać o środowisko a silniki wodorowe wydają się do tego idealne
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 96
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak jeździć po dziurach, wyrwach w nawierzchni?
    Nie zawsze kierowca ma możliwość ominięcia dziury w nawierzchni – czasem nie zdąży przed nią wyhamować, czasem jej ominięcie wiąże się ze zbyt gwałtownym i nagłym manewrem, który może zaskoczyć innych uczestników ...
    Japan Taxi - aplikacja taksówkowa na telefony i tablety
    Toyota szuka sposobów na umocnienie swojej pozycji w nowych, przyszłościowych branżach, dlatego angażuje się w nowoczesne usługi transportowe, oparte na technologii łączenia samochodów w chmurze. W tym miesiącu ...