Odpowietrzanie baku paliwa - zasysanie powietrza przy odkręcaniu korka

18 Sty 2022, 23:33

Caddy 10-letni. Zatankowałem full i jeździłem do rezerwy. Po odkręceniu korka wlewu głośno zassał powietrze. Nigdy wcześniej nie było tego objawu w tym samochodzie. Czy ktoś wie jak odpowietrza się bak w Caddym ? Dawno temu miałem taki objaw w innym aucie i tam okazało się, że odpowietrzany był sprytnym spiralnym kanalikiem w korku wlewu. A w Caddym ?
Dziadekw42
Początkujący
 
Posty: 62
  • 19 Sty 2022, 09:57

    Przy sprawnym układzie odpowietrzania podczas odkręcania korka od wlewu paliwa powinno wystąpić takie zjawisko jak zassanie powietrza (ten charakterystyczny syk). W jednych markach jest ono większe a w innych mniejsze. Oznacza to że układ odpowietrzania par paliwa EVAP działa poprawnie. O co tu chodzi? No właśnie o ekologie (opary par paliwa wydostające się na zwenątrz) i o to aby do zbiornika nie trafiało wilgotne powietrze z zewnątrz, dlatego w zbiorniku powinno być utrzymywane zawsze lekkie podciśnienie.

    Nie można odpowietrzać zbiornika paliwa do atmosfery :wink: jest chyba na to nawet jakiś przepis.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9712
    Zdjęcia: 34

    19 Sty 2022, 10:10

    Fajne wyjaśnienie "... oraz aby nie dostawało się wilgotne powietrze". O ile wyjaśnienie ekologiczne ma jakiś sens, to już to zacytowane niekoniecznie. Podciśnienie, niestety, zasysa do baku dużą ilość wilgotnego powietrza. Zwłaszcza teraz. Ale mnie zaniepokoił fakt, że jeżdżę TYM pojazdem 10 lat i dopiero teraz mam opisany objaw. A tankuję zazwyczaj tak samo. Dlatego pomyślałem, że zatkało mi się odpowietrzanie baku i zacząłem się zastaniać nad jego usytuowaniem . Zwłaszcza, że podciśnienie ewidentnie nie było lekkie.
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62

    19 Sty 2022, 10:37

    Jaki masz silnik w tym samochodzie?

    Musisz poszukać z przodu w komorze silnika zaworu EVAP (zawór wentylujący bak, zbiornik paliwa) być może nie działa prawidłowo ale jak by tak było pewnie by Ci się pojawiła kontrolka check engine i został zapisany błąd.

    Zerknij sobie na ten filmik co prawda to z Renault ale zasada działania zaworu taka sama:

    [Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9712
    Zdjęcia: 34

    19 Sty 2022, 11:12

    Dzięki, spojrzę. To jest Caddy 1.6 diesel 102 km dsg7
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62

    19 Sty 2022, 11:41

    Obejrzałem filmik i SERDECZNE DZIĘKI. Nie wiem jeszcze czy to ma jakiekolwiek odniesienie do mojego problemu, ale w sensie "ogólnorozwojowym" było b. cenne. Ja jestem b.starym kierowcą i zaczynałem w czasach wolnossących silników benzynowych. Ten Caddy, to mój pierwszy diesel. Poza tym moje wiedza o działaniu układów wtryskowych jest b.fragmentaryczna i teoretyczna. Za młodych lat sami wszystko robiliśmy. Teraz - serwis. Ale b.lubię rozumieć co się dzieje. Filmik opowiada o silniku benzynowym, ale podejrzewam, że mój układ common rail może mieć sporo podobieństw do opisanego w tym materiale. W każdym razie raz jeszcze dziękuję.
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62
    • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

      Toyota Celica Supra
      Toyota Celica Supra została wyprodukowana w 1983 roku. Wielu uznaje, że jest to jeden z najlepszych modeli sportowego auta, który wyszedł spod szyldu Toyoty. Samochód ten zdobył wiele nagród i wyróżnień ...

    20 Sty 2022, 20:07

    Nie do końca tak ma być. Po odkręceniu korka może delikatnie zassać powietrze do baku, ale to tylko delikatnie i praktycznie niezauważalnie. Zazwyczaj dzieje się tak po jakimś dłuższym czasie użytkowania auta. Czy ktoś miał taki objaw w nowym aucie :?: Przecież jak w baku zrobi się zbyt duże podciśnienie, to może się nie dać nawet korka wyjąć...Były już takie przypadki i to chyba na naszym forum.
    Winnym jest tutaj jak wspomniano system odparowania par paliwa. Jak jest sprawny, to podciśnienia w baku nie ma. Kiedyś, odpowietrznik był w korku paliwa - była taka mała dziureczka. Obecnie jest już elektronika niestety. Winni są oczywiście ekoterroryści.
    W układzie odprowadzania par paliwa jest coś takiego jak pochłaniacz par paliwa. W wielkim skrócie zamienia on pary paliwa w postać płynną, która trafia do kolektora dolotowego.
    W układzie jest zawór regulacji przepływu par paliwa oraz filtr z węglem aktywnym. I to zazwyczaj po wymianie tego filtra wszystko powraca do normy. Wszak jest to filtr...
    Przyczyną mogą być również zapchane przewody lub sam zawór, który jest zazwyczaj przy silniku. Na zimnym silniku powinien on być zamknięty. Zaczyna się otwierać dopiero jak silnika się rozgrzeje ( nie pamiętam już od jakiej temperatury ). Ale na zimnym ma być zamknięty, a na rozgrzanym uchylony lub otwarty. Zależy to od impulsów z ECM.
    Oczywiście pracę tego układu można sprawdzić podłączając się pod kompa i z jego poziomu można sterować tym zaworem, co nie daje stuprocentowej pewności, że zawór się otwiera/zamyka.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    20 Sty 2022, 21:57

    To, co piszesz jest b. ciekawe i w dużym stopniu słuszne. Jednak jest drobna antynomia w tym, że widzisz MÓJ problem jako skutek nieodprowadzanych lub nie całkiem odprowadzanych oparów. Ale w takiej sytuacji powinno powstawać nadciśnienie, a u mnie powstało całkiem spore podciścienie. Generalnie w baku możliwe są, oczywiście, obie sytuacje, przy czym aby powstało podciśnienie musi być uniemożliwiony dopływ powietrza uzupełniającego "próżnię" tworzącą się wskutek opadania poziomu paliwa w zbiorniku, przy temperaturze na tyle niskiej, że parowanie paliwa "nie nadąża" za opadaniem poziomu (zwłaszcza przy dieslu). Nie znam szczegółów konstrukcji mojego baku i "jego otoczenia" w moim samochodzie, ale pewne podstawowe prawa fizyki działają zawsze. Niemniej dziękuję za ciekawe uwagi.
    P.S. Spora część tej wiedzy zawarta jest w filmiku.
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62

    21 Sty 2022, 17:00

    Dziadekw42 napisał(a):To jest Caddy 1.6 diesel
    Więc tak jak widać na czerwono to nie benzyna a diesel . W dieslu nie ma zaworu EVAP , nie ma filtra z węglem aktywnym, nie ma systemu odprowadzania oparów paliwa

    [Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

    Temat odpowietrzania zbiornika w DIESLU pozostaje dalej otwarty.
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Stały forumowicz
     
    Posty: 4673
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    21 Sty 2022, 17:53

    Nie jestem pewien czy dobrze czytam rysunek (nie jestem inżynierem tylko matematykiem), ale wydaje mi się, że odpowietrzanie to ta rurka biegnąca obok wlewu paliwa. Jeśli tak, to co mogłoby ją zatkać i jak ewentualnie tam zajrzeć aby się upewnić co się dzieje ? Może po prostu wykropliny tam zamarzły ? Chociaż wydaje mi się to zbyt fantastycznym pomysłem.
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62

    21 Sty 2022, 18:51

    Myślę i jestem wręcz przekonany że kolega Rokiko i MotoAlbercik napiszą i wyjaśnią co i jak .
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Stały forumowicz
     
    Posty: 4673
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    22 Sty 2022, 12:26

    Jeżdżę autami od 10 lat i nigdy żadnego syku przy odkręcaniu korka nie słyszałem... Benzyny i diesle.

    A może głuchy jestem i powinienem się zbliżyć do wlewu?
    galakty
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 8839
    Zdjęcia: 1
    Prawo jazdy: 23 08 2012
    Auto: Ceed I
    Silnik: 1.6 CRDi 115/130
    Paliwo: Diesel
    Typ: Hatchback
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2007

    22 Sty 2022, 12:53

    Ja jeżdzę parokrotnie dłużej i tak wyraźny syk słyszałem tylko raz - z tym, że wtedy był dziki upał a w baku było nadciśnienie. Czasy były dość odległe (PRL) i pomogła wymiana korka wlewu.
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62

    22 Sty 2022, 12:54

    P.S. Nie musisz być głuchy. To po prostu nie zdarza się często i nie każdemu. Masz po prostu tzw. farta.
    Dziadekw42
    Początkujący
     
    Posty: 62