Opony letnie, czyli ogumienie, którego potrzebujesz

01 Wrz 2022, 12:14

Mechanicy zalecają, aby w momencie gdy średnia dobowa temperatura powietrza osiąga więcej niż 7 stopni Celsjusza, zakładać w pojazdach opony letnie. Sprawdźmy, jakie cechy opon letnich sprawiają, że warto to robić i czemu jest to tak istotna kwestia. Poniższy artykuł powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości w tym obszarze.

  1. Mieszanka dostosowana do warunków atmosferycznych
  2. Kiedy opona letnia okazuje się niezbędna?
  3. Gdzie i jak kupić opony letnie?
Opony letnie, czyli ogumienie, którego potrzebujesz Mieszanka dostosowana do warunków atmosferycznych
Dla wielu kierowców rozróżnienie na opony letnie i zimowe wciąż pozostaje nieco tajemnicze. Nie rozumieją oni, czym tak właściwie różnią się te opony. Dla niewprawnego oka różnice mogą być niezauważalne. W rzeczywistości wielu z nich faktycznie nie da się zauważyć gołym okiem. Przede wszystkim chodzi tutaj o skład mieszanki, z której produkuje się ogumienie. W przypadku opon letnich jest on zupełnie inny niż ten stosowany do produkcji opon zimowych i nieco różniący się od gumy opon całorocznych.

Mieszanka zastosowana w oponach letnich jest dostosowana głównie do wysokich temperatur. Chodzi tutaj o temperatury rzędu nawet 50 stopni Celsjusza. Oczywiście powietrze nawet latem nie nagrzewa się do takich temperatur, jednak asfalt już jak najbardziej. Opona musi być odporna na oddziaływanie takiej temperatury, aby zapewniała przyczepność nawet w największe upały. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że poza specyficzną mieszanką, oponę letnią wyróżnia również budowa bieżnika, który jest mniej wyżłobiony niż w oponie zimowej.

Kiedy opona letnia okazuje się niezbędna?
Niektórzy kierowcy cały rok jeżdżą na oponach zimowych. Wynika to z przekonania, że skoro opony te radzą sobie nawet na lodzie, to tym bardziej poradzą sobie na suchej nawierzchni latem. Rzeczywiście, sucha nawierzchnia nie jest problemem, jednak nie o poziom wilgotności tu chodzi. Istotniejszą kwestią jest temperatura powietrza i nawierzchni. Mieszanka opon zimowych jest dostosowana do pracy przy niskich temperaturach, natomiast gdy robi się cieplej, traci swoje właściwości. Tym samym opony zimowe nie zapewniają latem komfortu jazdy. Korzystanie z opon zimowych jest wtedy wręcz niebezpieczne ze względu na gorszą przyczepność, która daje o sobie znać podczas wchodzenia w zakręty, pokonywania nierówności, czy też hamowania – droga zatrzymania auta staje się zdecydowanie dłuższa.

Gdzie i jak kupić opony letnie?
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do konieczności wymiany opon zimowych na letnie. Być może zatem zastanawiasz się, gdzie kupić tego typu ogumienie? Bardzo bogatą ofertę posiadają sklepy internetowe. Dobrym przykładem jest sklep Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony-letnie/U210102. Dokonując zakupów w internecie, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby uniknąć problemu z dostawą niewłaściwego produktu czy nawet utratą danych. Przede wszystkim polecamy korzystać tylko ze znanych, cenionych sklepów.

Kupowanie opon w internecie ma jedną niezwykle istotną zaletę. Mianowicie ogumienie jest dostarczane bezpośrednio do klienta. Nie trzeba zatem przejmować się organizacją transportu opon. Transport ogumienia to trudne zadanie ze względu na dużą wagę produktów tego typu.

źródło: artykuł sponsorowany | autor: redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

01 Wrz 2022, 12:34

O tej porze to raczej powinno się myśleć o zimowym :mrgreen: no ale rozumiem że są jakieś promocje i letnie opony można wyhaczyć w dobrej cenie? Nie mniej jednak trzeba pamiętać o tym że na wiosnę będą już miały przynajmniej pół roku jak je teraz kupimy, a realnie to pewnie około roku.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

01 Wrz 2022, 14:08

Redakcja napisał(a):Nie trzeba zatem przejmować się organizacją transportu opon. Transport ogumienia to trudne zadanie ze względu na dużą wagę produktów tego typu.
No ale do wulkanizacji trzeba je jakoś przetransportować więc na to samo wychodzi. Jedyną i istotną kwestią jest cena która przeważnie jest niższa, dodatkowym atutem jest możliwość porównania z innymi modelami jak i porównanie cen w innych sklepach internetowych na spokojnie a w sklepie stacjonarnym działamy trochę pod presją.
Rokiko napisał(a):Nie mniej jednak trzeba pamiętać o tym że na wiosnę będą już miały przynajmniej pół roku
A i tak pewnie dostaniemy już dłuższej daty produkcji czyli na wiosnę będziemy zakładać opony półtora roczne :wink: a te opony jeszcze trzeba gdzieś stokować, przez ten czas. Czy to wszystko warte oszczędności kilku złotych?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16192
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4