Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera

11 Maj 2023, 08:15

Cześć, pacjent Laguna 3, a w niej sprzęt grający oryginalny Arkamys jak na zdjęciu. Nie ukrywam, że bardzo słabo to gra, nie że plastiki trzeszczą, ale głośniki nie mają mocy, pierdzą. Chciałbym dodać mu jak w temacie wzmacniacz i subwoofer? Czy jest taka możliwość?

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

11 Maj 2023, 08:42

Obecne radio ma 4x30W, a same głosniki też nie są najlepsze w tym systemie.

Jest kilka opcji rzeźbienia ale najlepsza to wymiana radia i dołożenie wzmacniacza, subwofera i lepszych głośników. W radiu które masz nie ma wyjścia RCA na wzmacniacz, oczywiście można założyć taki adapter z wysokiego na niskie czyli podłączasz pod głośniki to urządzenie i z drugiej strony masz wyjście RCA na wzmacniacz (zwykły dzielnik rezystorowy z filtem), bez tego nie polecam podłączania wzmacniacza. Niestety to takie rozwiązanie pośrednie jak już musisz koniecznie zostawić obecne radio.

Druga opcja zostawienia radia to jego przerobienie, tu najlepiej oddać gdzieś do elektronika który się na tym zna. On odszuka sygnał przed końcówką mocy i z tego miejsca przez dzielnik rezystorowy wypuści przewód z RCA na końcu do podłączenia wzmacniacza. To chyba by było najlepsze rozwiązanie. Nie wiem czy to dobrze opisałem ale ktoś kto się tym zajmuje będzie wiedział o co chodzi :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

11 Maj 2023, 08:49

Jak wymienię radio na inne to czy nie stracę sterowanie Android Auto z pilota z kierownicy?

Jeżeli nie, to jakie radio byłoby lepsze? Mówimy o radio dedykowanym dla L3? czy całkiem zewnętrznych firm, ale co wtedy z zabudowaniem?

adapter z wysokiego na niskie

Możesz podesłać link do takiego adapteru?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

11 Maj 2023, 09:07

lukeboss napisał(a):Jak wymienię radio na inne to czy nie stracę sterowanie Android Auto z pilota z kierownicy?
Tu będzie pewnie problem z naleźć takie co to obsługuje nawet przez dodatkowe moduły może być problem.

lukeboss napisał(a):Jeżeli nie, to jakie radio byłoby lepsze?
Najlepsze by było takie które ma 4xRCA plus 2xRCA osobne wyjścia do sterowania subwoferem :)

lukeboss napisał(a):Mówimy o radio dedykowanym dla L3?
Dedykowanego takiego raczej nie znajdziesz.

lukeboss napisał(a):Możesz podesłać link do takiego adapteru?
Zerknij tu na szybko znalezione [link do oferty na Allegro wygasł]
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

11 Maj 2023, 09:34

No to zależy mi, aby zachować to sterownie całego ekranu AA z tego pilota, także zostańmy przy tej opcji z aktualnym radiem.

Dodatkowo adapter, który mi wysłałeś nie wymaga wyciągania radia? Nie wiem czy dobrze rozumiem działanie tego, napisane jest, że zasilanie podłącza się do karoserii pojazdu, a inne przewody do kanałów głośników.
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

11 Maj 2023, 09:43

lukeboss napisał(a):Dodatkowo adapter, który mi wysłałeś nie wymaga wyciągania radia?
A jak chcesz zaleźć odpowiednie kable i go podłączyć? Trzeba wyciągnąć radio znaleźć odpowiednie przewody i tam się nim podpiąć.
lukeboss napisał(a):Nie wiem czy dobrze rozumiem działanie tego, napisane jest, że zasilanie podłącza się do karoserii pojazdu, a inne przewody do kanałów głośników.
Masę możesz podłączyć z nadwozia tam jest to opisane jako zasilanie ujemne :) trochę nie po polsku.

Ja bym poszukał w okolicy kogoś kto zajmuje się radiami i zapytał czy jest możliwość dorobienia do radia złącz RCA jak wspomniałem wcześniej bo to by była najlepsza opcja. Adaptery nie są złe ale jakość dźwięku na pewno będzie trochę gorsza.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

11 Maj 2023, 10:25

Jeszcze pytanko, jeśli wymienie radio to stracę możliwości, które daje mi ekran? czyli menu dzwonienia, android auto (spotify)? Nie są to funkcje sprzężone z tym radiem?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

14 Maj 2023, 12:50

Znalazłem subwoofer z wbudowanym wzmacniaczem i dodatkowo tym adapterem o którym mowa, wejściem High Input - Blaupunkt GTB8200A

Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera

Mógłby ktoś wytłumaczyć w które gniazda wpina się głośniki, z których bezie sygnał, który zastąpi RCA?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

14 Maj 2023, 17:45

Masz to wszystko na Dolnym rysunku ale i na zdjęciu widać :wink: na górze masz wejście RCA ale pod przełącznikiem RCA/High masz złącza do podpięcia wyjścia przewodów głośnikowych bezpośrednio z radia które nie posiada RCA tak jak u Ciebie. Masz też zaznaczony plus i minus. Po takim podpiecuy odpowiednio ustawiasz wspomniany przełącznik i tyle. No jeszcze zostaje kwestia zasilania subwoofera ale tu też jest rozpisane :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

14 Maj 2023, 22:22

Czyli tego radia nie muszę jednak wyciągać, żeby połączyć kabelki? Bo skoro w gniazda 9 i 8 wpinam np dwa tylne głośniki? Jeszcze czym jest 5. REMOTE?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Maj 2023, 07:45

lukeboss napisał(a):Bo skoro w gniazda 9 i 8 wpinam np dwa tylne głośniki?
Możesz podpiąć pod przewody od tylnych głośników.
lukeboss napisał(a):Jeszcze czym jest 5. REMOTE?
Jest to sterowanie wzmacniacza które go włącza i wyłącza. Czyli jak radio włączas to tam powinno pojawić się napięcie i wzmacniacz będzie aktywny, jak wyłączysz radio napięcie znika i wzmacniacz się wyłącza. Nie można tego podłączyć na stałe bo działający wzmacniacz rozładuje szybko akumulator przy wyłączonym silniku w przypadku jak byś zostawił tak auto na noc to rano pewnie już nie odpalisz.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

15 Maj 2023, 08:03

Radio działa w zasadzie tylko, jeżeli włożona jest karta czyli na zapłonie, później po bezczynności X, wyłącza się samoczynnie, a radio można wtedy odpalić ręcznie przyciskiem power, ale też się wyłączy po jakimś czasie. Gdzie to najlepiej podłączyć?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Maj 2023, 08:51

Trzeba by było sprawdzić czy z radia nie wychodzi taki przewód "remote" do sterowania bo to by było najprostsze rozwiązanie.

Tak an szybko znalazłem na jakimś zagranicznym forum info, że może to być pin nr 16 więc możesz go sprawdzić.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

15 Maj 2023, 08:59

Ok teraz widzę w instrukcji, że sygnał z głośników wybudza wzmacniacz

Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera

Teraz moje ostatnie łopatologiczne pytanie :D czy ja stracę te głośniki z tyłu? Czy będą one nadal grały? Nie wiem czy ja dobrze rozumiem. Do głośników z tyłu idzie przewód od radia, a następnie mam się wpiąć od głośników do wzmacniacza? Czy głośniki pominąć?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Maj 2023, 09:42

No wiec tak, najlepsza opcja to pominąć głośniki i podpiąć się bezpośrednio pod wzmacniacz.

Masz jednak jeszcze dwie opcje, podłączenie wzmacniacza wraz z głośnikami równolegle bądź szeregowo tyle że tu trzeba sprawdzić jaka wyjdzie nam impedancja. Musi być ona w zakresie jaki tolerowany jest przez wzmacniacz w radiu.

W połączeniu równoległym zachowujemy polaryzację głośników i plusem głośników łączymy z plusem wzmacniacza (wyjście + w radiu dla danego kanału). Obliczamy impedancję takiego obwodu z wzoru (X1 x X2) / (X1 + X2) Przy czym X1 to impedancja pierwszego głośnika, z X2 impedancja drugiego głośnika. Przykładowo oba głośniki mają po 4 om czyli mamy (4 x 4) / (4 + 4) = 2 om. Jeżeli radio na wyjściu ma od 4 do 8 om to nie możemy tak podłączyć.

W połączeniu szeregowym zachowujemy polaryzację głośników ale z wyjścia na radiu minus podłączamy do minusa w jednym z głośników dalej z plusa tego głośnika podłączamy do minusa w drugim głośniku i z tego drugiego głośnika plus podłączamy do wyjścia na radiu plusa dla tego kanału. Wzór na impedancję w takim obwodzie będzie X1 + X2, zatem jak będzie teraz wyglądała impedancja takiego obwodu? No bardzo prosto zakładając, że głośniki mają 4 om to mamy 4 + 4 = 8 om :wink:

Dla ułatwienia możesz sobie obejrzeć ten filmik gdzie masz pokazane oba połączenia, całkiem fajnie z rozrysowaniem na kartce

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34