Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera

15 Maj 2023, 14:31

A czy mogę zasilić sub poprzez podłączenie pod przewód plusowy zasilania 'zapalniczki' w bagażniku? Sub ma bezpiecznik na 7.5A, a 'zapalniczka' na 15A.
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Maj 2023, 15:33

Możesz ale wtedy nie powinieneś używać tej zapalniczki kiedy będzie włączony subwoofer. Generalnie lepiej pociągnąć osobne przewody do zasilania i nie bawić się w takie druciarstwo :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

15 Maj 2023, 19:45

Jeszcze jest jeden pomysł: wzmacniacz Hertz HCP2, który ma wyjścia na dwa głośniki, lub jeden subwoofer.

Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera Oryginalne radio Arkamys i opcja podpięcia wzmacniacza i subwoofera

Czy będzie lepiej brzmieć jeśli te głośniki w drzwiach podepnę pod wzmacniacz? Darując sobie skrzynie w bagażniku. Ewentualnie z czasem je wymienić? Nie jestem jakimś audiofilem, chodzi mi o to żeby lekko podnieść bas od tego co jest teraz. Ma to sens? Czy lepiej ta skrzynka z wbudowanym wzmacniaczem z Blaupunkta?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

17 Maj 2023, 08:50

Wzmacniacz ma sens ale podpinanie oryginalnych głośników które masz w drzwiach raczej już nie bo z tego co wiem nie były ole najlepszej jakości i nawet jak by się udało polepszyć dźwięk to różnica będzie niewielka wiec szkoda zachodu. Jak już chcesz takie rozwiązanie zastosować z wzmacniaczem i głośnikami w drzwiach to lepiej wymienić głośniki no i tu bym chyba proponował wymienić te przednie i je podpiąć pod wzmacniacz :wink:

Jak zależy Ci w większości na basie to zostaje subwoofer aktywny.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

17 Maj 2023, 09:40

To co będzie lepszym rozwiązaniem? Kupienie gotowego Blaupunkta GTB8200A i do bagażnika? czy wzmacniacz Hertz HCP2 + plus głośniki dwudrożne HERTZ DCX 165.3 do drzwi z przodu? co lepiej porawi dźwięczność w tym aucie?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

17 Maj 2023, 10:07

lukeboss napisał(a):To co będzie lepszym rozwiązaniem?
To już zależy od Ciebie i oczekiwań :)

lukeboss napisał(a):Kupienie gotowego Blaupunkta GTB8200A i do bagażnika?
Tu poprawisz sobie jedynie bas.

lukeboss napisał(a): czy wzmacniacz Hertz HCP2 + plus głośniki dwudrożne HERTZ DCX 165.3 do drzwi z przodu?
W tym przypadku poprawisz jakość dźwięku, ale nie możesz oczekiwać basy takiego jak w pierwszym przypadku jednak ogólna jakość dźwięku będzie w tym przypadku znacznie lepsza.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW Concept Gran Coupé 2010
    BMW Concept Gran Coupé to połączenie luksusu i elegancji z wyjątkową dynamiką. Pojazd studyjny łączy w sobie sportowy charakter sedana oraz komfort klasycznego Gran Turismo, tworząc mieszankę najlepszych cech estetycznych ...

17 Maj 2023, 12:48

Padło na Blaupunkt GTB8200A.
Według instrukcji trzeba zastosować kabel zasilający 1,5 mm2. Czy taki wystarczy ?
Jaki bezpiecznik dać pomiędzy aku, a wzmacniacz? Wbudowany jest 7,5A
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

17 Maj 2023, 13:10

lukeboss napisał(a):Według instrukcji trzeba zastosować kabel zasilający 1,5 mm2. Czy taki wystarczy ?
Tak, nawet z lekkim zapasem.
lukeboss napisał(a):Jaki bezpiecznik dać pomiędzy aku, a wzmacniacz? Wbudowany jest 7,5A
Bezpiecznik dajesz dla przewodu 1,5mm2 czyli nie większy niż 12A i powinno być ok. maksymalnie 13A ale możesz i dać 10A bo to i tak z zapasem dla tego wzmacniacza.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

17 Maj 2023, 14:01

Rokiko napisał(a):Tak, nawet z lekkim zapasem.


A jak to ma się do tej tabelki?
Zdjęcie


według niej przewód zakładając 5 metrów powinien mieć 6mm2
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

17 Maj 2023, 15:03

To może inaczej nasze dane to moc wzmacniacza 75W RMS, zakładam że impedancja głośnika minimalnie 4Ω (nie widzę nigdzie ile ona dokładnie wynosi). Maksymalna skuteczna wartość prądu wyniesie więc I = √(P/R) = 4,33A. Widać, że zabezpieczenie wzmacniacza ma większy bezpiecznik. Teraz trzeba by było policzyć rezystancję i spadek napięcia ale w tym przypadku będzie on mało znaczący więc myślę że spokojnie możesz dać do tego wzmacniacza taki kabel miedziany o długości 5m :wink: i wspomnianym wyżej zabezpieczeniu
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

26 Maj 2023, 18:25

Czy mogę połączyć przewód z bezpiecznikiem z przewodem zasilającym szybkozłączką?

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]



Kabel zasilający ma według opisu 10GA 5,5 mm2, złączka do 4 mm2. Kable są już założone na aucie, nie mam dostępu do lutownicy. Przejdzie to?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

30 Maj 2023, 19:05

Próbuje się podpiąć pod tylne głośniki, żeby zastąpić kanały RCA, tylko że przed kostka jest kilka zielonych przewodów, a za kostką do głośnika idzie już tylko jeden. Nie wiem jak to ugryźć. Pomożesz?

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

31 Maj 2023, 08:11

lukeboss napisał(a):Czy mogę połączyć przewód z bezpiecznikiem z przewodem zasilającym szybkozłączką?
Przejdzie ale jak byś miał lutownicę to lepiej by było to polutować i zaizolować.

lukeboss napisał(a):Próbuje się podpiąć pod tylne głośniki, żeby zastąpić kanały RCA, tylko że przed kostka jest kilka zielonych przewodów, a za kostką do głośnika idzie już tylko jeden. Nie wiem jak to ugryźć. Pomożesz?
Z tego co widać na zdjęciu idą cztery przewody bo masz dwa głośniki w drzwiach i wszystko się zgadza. Jak odkręcisz głosnik to będą do niego podpięte dwa kable :wink:

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Trzeba by było poszukać zwrotnicy głośnikowej z której wychodzą te przewody i podpiąć się przed nią. Wyciągnij radio i zobacz jak tam na wyjściu wyglądają przewody.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34