W ciąży za kierownicą, a bezpieczeństwo jazdy

10 Mar 2014, 09:04

Nie ma powodu, żeby kobieta w ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach, rezygnowała z prowadzenia samochodu, ale należy brać pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy, takie jak zwiększona senność, nudności, czy – w bardziej zaawansowanej ciąży – ruchy dziecka. Co więc zrobić, żeby podróż przyszłej mamy była jak najbardziej bezpieczna, radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W ciąży za kierownicą, a bezpieczeństwo jazdy

Chociaż kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów przez kobiety w widocznej ciąży, to pasy bezpieczeństwa i poduszka powietrzna zapewniają kobiecie najwyższy poziom bezpieczeństwa w podróży. Bardzo ważne jest jednak, żeby pasy były odpowiednio zapięte, a fotel kobiety odsunięty od przedniej poduszki powietrznej. Pasy nie mogą przechodzić przez brzuch. Dolny pas powinien znajdować się nisko pod brzuchem, a górny nad brzuchem, między piersiami. Dobrym rozwiązaniem jest zakup adaptera do pasów bezpieczeństwa, dzięki któremu dolny pas dobrze się układa nisko na biodrach i miednicy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Są też dostępne specjalne nakładki antyuciskowe na pasy, które pomagają chronić brzuch i zwiększają komfort podróży.

Podróżując samochodem, przyszła mama musi szczególnie dbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Lepiej nadłożyć drogi, niż skorzystać z trasy wyboistej czy prowadzącej przez centrum miasta, ponieważ stres i spaliny nie są korzystne ani dla matki, ani dla dziecka. Ruszając w drogę, należy zdjąć kurtkę, żeby dodatkowo nie ograniczała ruchów. Przyszła mama powinna też pamiętać o ustawieniu fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by jej sprawność motoryczna w żaden sposób nie była ograniczona. "Plecy muszą mocno przywierać do oparcia, a fotel warto spróbować ustawić tak, żeby zachowana była odległości ok. 25 cm między kobietą, a kierownicą" radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

POLECAMY Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

Ważne, żeby zaplanować podróż tak, żeby mieć czas na postoje, np. co godzinę, podczas których dobrze jest rozluźnić mięśnie szyi i ramion, przejść się przez chwilę i wykonać kilka ćwiczeń, takich jak "kreślenie" kółek stopami kilka razy w jedną i w drugą stronę. To pozwoli poprawić krążenie i zwiększy ruchomość stawów. Jeśli to możliwe, szczególnie w zaawansowanej ciąży, warto żeby kobieta spodziewająca się dziecka podróżowała jako pasażer.

źródło: Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

18 Mar 2014, 09:40

Podobno kobiety w ciąży zwolnione są z obowiązku zapinania pasów, prawda to?
komik
Nowicjusz
 
Posty: 17
Prawo jazdy: 18 02 1999
Auto: Audi A4 B7

18 Mar 2014, 15:08

Też tak słyszałem i chyba tak jest, są wprawdzie specjalne adaptery do pasa biodrowego dla kobiet w ciąży, ale obowiązku zapinana pasów nie mają.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

21 Mar 2014, 09:40

Bardzo wiele babek jeździ w ciąży. Ważne, aby to robiły rozważnie.
Tom33
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Astra

17 Maj 2014, 13:18

Tez słyszałem, że kobiety w ciąży zwolnione są z obowiązku zapinania pasów, ale nie wiem czy to prawda.
audipower
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Auto: Audica

09 Cze 2014, 12:37

Mnie tu ciekawi na ile bezpieczny jest w takim stanie kontakt z poduszką powietrzną niezależnie czy są czy nie ma pasów. Jeździć trzeba. Często nie ma wyjścia tylko chyba wtedy najlepiej tak jakby się było niewidzialnym myśląc za wszystkich naokoło, aby nie tylko nie doprowadzić, ale też uniknąć możliwości kolizji.
Yarecki
Początkujący
 
Posty: 104
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Wrocław
Auto: Peugeot 5008
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mitsubishi Mirage
    Mitsubishi Mirage jest produkowany od marca 2012 roku w nowej fabryce Mitsubishi w "Laem Chabang Industrial Estate " w prowincji Chonburi w Tajlandii – trzecim zakładzie firmy MMC w tym strategicznym państwie – ...

01 Paź 2014, 13:57

Ja uważam, że przede wszystkim trzeba posiadać w pełni sprawny samochód. Nie mogą być klocki, czy tarcze na wykończeniu, albo pasek rozrządu przed wymianą, który zawsze może się zerwać.
Ja zawsze sama zamawiam sobie taki np. klocki hamulcowe, a tata albo mąż wszystko mi sam sprawdza i wymienia.
Lepiej dmuchać na zimne!
geniaxx
Nowicjusz
 
Posty: 8
Prawo jazdy: 14 10 1977
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Honda Civic
Rok produkcji: 2011

17 Paź 2014, 02:19

w przepisach ujęte to jest tak że kobieta w"widocznej" ciąży jest zwolniona z zapinania pasów :)
frodan
Nowicjusz
 
Posty: 24
Auto: A3