Pasy Smart Kid Belt

27 Lut 2019, 10:57

Szukam informacji na temat pasów smart kid belt, co o nich sądzicie? Czy w przypadku starszaków mogą się sprawdzić.
emil9
Nowicjusz
 
Posty: 20
Prawo jazdy: 13 05 2006
Auto: Audi A4
Paliwo: Benzyna

27 Lut 2019, 12:40

W jakim wieku masz dzieci?

Pasy sprawdzą się były testowane w różnych warunkach ale musisz pamiętać, że nie chronią one głowy tak jak w przypadku fotelików. Tak samo jest podkładkami pod pupę najlepsze są z isofix żeby nie przesuwały się po kanapie i nie wyjeżdżały z pod pupy dziecka te najtańsze nie są nic warte.

Myślę że takie rozwiązania jak siedziska pod pupę i te pasy sprawdzą się na krótkich dystansach jak mamy przejechać z dzieckiem przez osiedle ze szkoły do domu i nie jesteśmy narażeni na poważny wypadek drogowy. To w przypadku dzieci które mają mniej niż 150cm lub nie mieszczą się już w foteliku ze względu na swoją wagę.

W przypadku starszych które nie są na tyle wysokie żeby dopasować odpowiednio przebieg zapiętego pasa ten smart kid belt powinien zdać egzamin.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

26 Kwi 2019, 20:59

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Dzieciaki mam w wieku 6- 9 lat. Młody się do fotelika już nie mieści, ale 1,50 cm jeszcze nie osiągnął, stąd myśl o tych pasach. W sumie widziałem, że kilku rodziców z nich korzysta.
emil9
Nowicjusz
 
Posty: 20
Prawo jazdy: 13 05 2006
Auto: Audi A4
Paliwo: Benzyna

27 Kwi 2019, 13:53

a te pasy chronią przed nurkowaniem dziecka podczas wypadku? Za dużo pytań, postawie chyba na fotelik. Ma ktoś z was któryś z Transformerów? Bardzo podoba mi się model XT i X-bag...
berni87
Nowicjusz
 
Posty: 16

04 Cze 2019, 10:37

emil9 napisał(a):1,50 cm jeszcze nie osiągnął, stąd myśl o tych pasach. W sumie widziałem, że kilku rodziców z nich korzysta.
Lepiej z nimi niż bez nich ale na pewno nie zastąpią dobrego fotelika :) po prostu używając tego rozwiązania pas przebiega u dziecka tak jak powinien, a to jest bardzo ważne.
berni87 napisał(a):a te pasy chronią przed nurkowaniem dziecka podczas wypadku?
Generalnie jak są dobrze zapięte to tak problem jest przy zderzeniach bocznych gdzie dziecko nie ma ochrony na ramiona i głowę tak jak to jest w przypadku fotelików.
berni87 napisał(a):Za dużo pytań, postawie chyba na fotelik.
Mając dziecko to najlepsze rozwiązanie, a taki pas można mieć dodatkowo i wozić ze sobą.
U mnie znajomi czasem używają takiego rozwiązania jak trzeba pojechać niedaleko do domu, a zabierają np. więcej dzieci niż jest fotelików (np. odbierają dziecko sąsiadów) więc wtedy na krótkim dystansie taki pas sprawdza się.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

05 Cze 2019, 21:11

ostatecznie kupiliśmy Transformer XT, a co do pasów musze jeszcze chwile pomysleć...
berni87
Nowicjusz
 
Posty: 16

06 Cze 2019, 00:53

Wyniki testów tych pasów są jednoznaczne. Też sie zastanawiałem ale widac na własne oczy , wyniki testów producent udostępnia wszędzie, jawnie. Nie ma efektu nurkowania to pewne, dziecko jest prawidłowo trzymane pasem i chronione tak jak każdy w aucie poduszkami i kurtynami. Rozumiem, stary gruchot bez kurtyn - to bym nie ryzykowal ale w nowoczesnych autach pas idealnie sie spisuje
yaross
Nowicjusz
 
Posty: 14
Auto: chevrolet orlando

06 Cze 2019, 06:57

Ten pas nie zastąpi fotelika nie ma tu większego znaczenia czy są poduszki w aucie czy ich nie ma. Chodzi o to że w foteliku dziecko jest lepiej chronione i mniej narażone na urazy np. odcinka szyjnego bo mamy osłony które chronią głowę przed nadmiernym wychyleniem.
Kurtyna boczna z tymi pasami w przypadku dziecka już nie będzie tak skuteczna, a jak jej nie ma to wtedy będzie jeszcze gorzej.
Myślisz że ludzie będą zwracali uwagę na to czy mają taką kurtynę w samochodzie czy też nie? Niektórzy kupią pas bo jest tańszy od fotelika, tak samo robią z podstawkami o których zrobiło się głośno jak wyszło że potrafią wysuwać się z pod dziecka (mówię o takich tańszych bez isofix).
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

08 Cze 2019, 13:24

u nas ostatecznie wybór padł na Transformer XT. Jeśli chodzi o pasy....szanuje waszą decyzje, jeśli ktoś się decyduje w nich wozić dziecko.
berni87
Nowicjusz
 
Posty: 16

15 Cze 2019, 21:24

ale nikt nie mowi o zastepowaniu fotelika.. my uzywamy pasow w sytuacjach gdy fotelika zabrac nie mamy jak np na wakacje, do taksowki czy dla babci ktora sporadycznie odbiera syna ze szkoly
mircia
Nowicjusz
 
Posty: 7

18 Cze 2019, 08:18

mircia napisał(a):my uzywamy pasow w sytuacjach gdy fotelika zabrac nie mamy jak np na wakacje, do taksowki czy dla babci ktora sporadycznie odbiera syna ze szkoly
W takim przypadku lepiej z tymi pasami niż bez nich więc tu się sprawdzą :) chociaż jak Babcia ma odebrać syna ze szkoły to fotelik można zostawić rano w szatni :mrgreen: Przynajmniej u mnie to była normalna praktyka.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

21 Cze 2019, 17:36

Cichy77 napisał(a):chociaż jak Babcia ma odebrać syna ze szkoły to fotelik można zostawić rano w szatni


u nas takiej opcji nie ma.. mozna jedynie wozek zostawic.. babcia ma pasy smart kid belt na te sporadyczne odbiory i sprawdzaja sie jak nalezy.. zanim je kupilam doczytalam oczywiscie czy sa bezpieczne itd :)
mircia
Nowicjusz
 
Posty: 7

02 Wrz 2019, 23:48

Cichy nie do końća sie zgodze. Jakie to fotelik ma "osłony które chronią głowę przed nadmiernym wychyleniem"? Jak ktoś uderzy z tyłu nie ma żadnych osłon które ochronią dziecko, jest tylko poduszka powietrzna i ta ochroni. Poza tym nie wiem czy sie orientujesz w temacie skoro piszesz, że "Kurtyna boczna z tymi pasami w przypadku dziecka już nie będzie tak skuteczna" - właśnie wręcz przeciwnie!!! producenci nowych samochodów z kurtynami bocznymi ostrzegają właśnie ale przed wożeniem dzieci w zabudowanych fotelikach tam gdzie są kurtyny, bo moze to być niebezpieczne, bo fotelik będzie kurtynie zawadzał - właśnie w tym pasie smart kid belt jest w takim przypadku bezpieczniej niż w foteliku
yaross
Nowicjusz
 
Posty: 14
Auto: chevrolet orlando

03 Wrz 2019, 08:42

yaross napisał(a):Cichy nie do końća sie zgodze. Jakie to fotelik ma "osłony które chronią głowę przed nadmiernym wychyleniem"?
Masz boczne osłony na głowę i na ramiona. Przyjrzyj się budowie fotelika będziesz widział jak to wygląda.

yaross napisał(a):Jak ktoś uderzy z tyłu nie ma żadnych osłon które ochronią dziecko, jest tylko poduszka powietrzna i ta ochroni.
Hm… jak ktoś uderzy z tyłu to poduszka Cię nie chroni ale w foteliku dziecko ma bliżej głowę zagłówka niż siedząc bez niego na fotelu. Kiedyś na to patrzyłem z ciekawości.

yaross napisał(a):Poza tym nie wiem czy sie orientujesz w temacie skoro piszesz, że "Kurtyna boczna z tymi pasami w przypadku dziecka już nie będzie tak skuteczna" - właśnie wręcz przeciwnie!!!
Kurtyna boczna głównie ma za zadanie chronić głowę osoby siedzącej na fotelu i jej wysokość jest uniwersalna dla ludzi dorosłych tak więc w przypadku dziecka które jest niższe nie spełni swojego zadania. Zobacz na jaką wysokość mierząc od podsufitki otwiera się taka kurtyna?
Pasy Smart Kid BeltGłowy dziecka nie ochroni bo będzie za wysoko.

yaross napisał(a):producenci nowych samochodów z kurtynami bocznymi ostrzegają właśnie ale przed wożeniem dzieci w zabudowanych fotelikach tam gdzie są kurtyny, bo moze to być niebezpieczne, bo fotelik będzie kurtynie zawadzał - właśnie w tym pasie smart kid belt jest w takim przypadku bezpieczniej niż w foteliku
Dla dziecka o wzroście np. 130cm kurtyna nic nie pomoże nawet jak będzie zapięty w pasach Smart Kid Belt zrozum jaką zależność ma wysokość dziecka od ochrony poduszkami w samochodzie. Jeżeli chodzi o foteliki to w instrukcji samochodu na pewno jest informacja na jaką odległość należy odsunąć zagłówek (najczęściej jest to odległość minimalna zagłówka fotelika a nadszybia która nie może być mniejsza niż 5-6cm, czyli zagłówek fotelika nie może być bliżej a na pewno nie może go dotykać jak jest tam kurtyna) fotelika tak aby kurtyna nie zrobiła szkody podczas otwarcia w przypadku uderzenia bocznego. Przy zachowaniu takiej odległości jest bezpiecznie. A bez fotelika w samych pasach już tak nie jest można oczywiście użyć siedziska żeby podnieść dziecko do góry w celu lepszej ochrony ale takie siedziska muszą być najlepiej na IsoFIX bo te inne potrafią się wysunąć podczas zderzenia przy sporej sile. Tak więc poczytaj trochę i zobacz co jest lepsze dla ochrony dziecka.

Do tego weź pod uwagę że sporo mniejszych samochodów nie ma takich kurtyn, większe też w gorszej wersji wyposażenia ich nie miały.

Dziecko siedzące z tyłu w takich pasach lepiej ochronią poduszki boczne niż kurtyna ale i tak głowa mocno poleci w bok ;/ tylko takie poduszki są jeszcze rzadziej montowane niż kurtyny.

Podsumowanie jest takie: Pasy Smart Kid Belt warto mieć w samochodzie ale nie zastąpią one bezpieczeństwa takiego jak daje fotelik. Oczywiście będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci które już wyrosną z fotelika w celu odpowiedniego zapięcia pasa i tu ich nic już nie zastąpi ale dopóki dziecko może jeździć w foteliku w nim będzie bezpieczniejsze.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

03 Wrz 2019, 23:33

Znam budowe fotelika i wiem gdzie ma osłony , ale one nie ochronią głowy przed nadmiernym wychyleniem w rozumieniu do przodu Na boki owszem, ograniczaja ruch głowy. Ale tu pytanie ( poparte badaniami których wyniki czytałem) które dziecko jadąc w foteliku szczególnie przy dłuższych trasach trzyma głowe dokladnie prosto wmontowaną w oparcie fotelika i nie wychyla jej żeby zobaczyć co sie dzieje za szybą? Bo badania wskazują że dzieci się wychylają na wszelkie sposoby i wówczas - w razie wypadku osłonny nie pomoga. Po drugie - piszesz o kurtynach że za wysoko dla dziecka ... hmmm nie do konca bym sie zgodził. Są kurtyny i poduszki powietrzne. I ochronią dziecko. Bo piszemy o starszym dziecku, takim dla jakiego przeznaczony jest Smart Kid Belt. A nie o maluchach bo te wiadomo że powinny jeżdzić w fotelikach ale tyłem. Popatrz na Szwecje- wzór w przewożeniu dzieci - wymyślili RDF i Isofix i wiele krajów sie na nich i ich badaniach wzoruje. Bo bardzo dbają o bezpieczne wożenie dzieci. I u nich nakaz jazdy w fotelikach jest do 130 cm wzrostu a nie jak u nas do 150. I dziecko wyższe niż 130 może jezdzić bez fotelika!!! O czym to wg Ciebie świadczy? To jasno wskazuje, że fotelik nie chroni starszych dzieci, że bezpieczniej jest wozić dzieci starsze BEZ fotelików, bo lepiej chronią dziecko wszelkie ochrony montowane w samochodzie. O których właśnie pisałem a Ty to negujesz pisząc, że dziecko za małe jest. Ja wierze temu co czytałem o badaniach prowadzonych właśnie w Szwecji w tym względzie i im wierzę, bo najwięcej wiedza obezpiecznym wożeniu dzieci. I smart kid belt mi sie w to wpisuje, bo pozwala na lepsze dopasowanie pasa u tych starszych czyli obniża pas biodrowy by pas nie przechdził przez brzuch i obniża pas piersiowy żeby nie wżynał sie dziecku w szyje -co tylko wzmacnia bezpieczeństwo
yaross
Nowicjusz
 
Posty: 14
Auto: chevrolet orlando