Pierwsze auto - 17k, czy może mniej? Benzyna, 80% miasto

19 Maj 2017, 22:29

Na wstępie, przy okazji pierwszego wpisu, chciałem się ze Wami wszystkimi przywitać :wink:
Tak, wiem, temat wałkowany x razy, jednak w moim przypadku, po przejrzeniu większości wpisów w tym dziale, wydaje mi się, że mam w głowie większy zamęt, niż przed rozpoczęciem czytania :D
No ale do rzeczy :arrow:
A więc moi drodzy, długo dorastałem do decyzji o zrobieniu prawka (mam 29 lat :oops:), no ale szczęśliwie wszystko zdane za pierwszym podejściem :happy:. Prawdziwy dylemat zaczyna się jednak przy wyborze pierwszego samochodu.
Jako, że do pracy mam blisko, a jedyne dłuższe trasy które mnie realnie czekają, to kilka razy w tygodniu odwiezienie/przywiezienie Narzeczonej z pracy do domu (ok 20 km w jedną stronę) i ewentualny wypad za miasto, benzyna wydaje się oczywistym wyborem.
Z przykrością stwierdzam, że sam do końca nie wiem, ile wydać - może pomożecie? Mój max na ten moment to ok 15-17k, pytanie, czy nie lepiej będzie wybrać coś tańszego, na czym przejdę szkołę życia, dajmy na to do 10k, co po jakiejkolwiek obcierce (Boże broń, no ale wiadomo, jak to bywa), nie będzie mnie budziło w nocy z krzykiem oblanego potem?
Co do silnika, demonem prędkości nie jestem, na L jednak, tam, gdzie można było, na prostych odcinkach w niezabudowanym, depnąć lubiłem (o ile "deptanie" w Yarisie w granicach przepisów można nazwać deptaniem, haha), więc 100-120HP (ew więcej przy większych gabarytach), tak, żebym nie musiał się żegnać ze światem przy wyprzedzaniu TIRa myślę, że wystarczy. Szaleństwa mi raczej nie w głowie, z resztą, jak wspomniałem wcześniej, auto głównie będzie jeździło po mieście. Nie wiem, na ile wysokość składki OC będzie zależała od pojemności, ale fajnie, gdybym nie musiał wydawać na nią wielokrotności miesięcznej pensji :wink:
Jeśli chodzi o tę moją górną półkę cenową, mam kilka typów -
Corolla e12
Focus MK2
Citroen C4
Ze starszych aut do ~10k (tutaj znów dylemat, bo może jednak wybrać sedana/liftbacka, czy to duża różnica w prowadzeniu po przesiadce z autka "eLkowego", czy da się przyzwyczaić w mig?)
Audi A4 B5
VW Passat B5
VW Bora
Skoda Octavia
Wiadomo, dobrze by było, gdybym nie musiał co tydzień jeździć z tym do mechanika, jestem też świadomy wydatku pt. "pakiet startowy".
Jeżeli dotarliście do końca, dziękuję - czekam, aż ktoś mi rozjaśni umysł :)
Bergkamp
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Szukam :-)

20 Maj 2017, 08:04

Te 17 tysięcy to wszystko co masz na auto? W takim razie musisz odłożyć min. 2-3 tysiące na opłaty, OC, pakiet startowy i inne nieprzewidziane naprawy na początek.

Za 14-15 tysięcy możesz rozważyć segment B lub C (przy czym ten drugi będzie zdecydowanie bardziej uniwersalny). Warto zerknąć na:
Toyotę Corollę E12 1.4 lub 1.6
Hondę Civic VII 1.4 lub 1.6
Forda Focusa Mk2 (tutaj trudny wybór - w zasadzie min. to 1.6, ale on mało nie pali, można zerknąć na 1.8)
Mazda 3 1.6 (uwaga na rdzę)
Opel Astra H (jeśli czysta benzyna to 1.6, jeśli z LPG to 1.8)
Citroen C4 (1.6 jak i 2.0 są ok)

Z segmentu B np. Fiat Grande Punto.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

20 Maj 2017, 08:20

Dzięki :) W zasadzie utwierdziłem się po tej odpowiedzi co do wcześniejszych wyborów. Mazda 3 to był mój pierwszy typ, ale tyle naczytałem się o tej korozji, że się z niej trochę wyleczyłem. Co do Civica, bardzo podoba mi się VIII i tutaj dochodzi opcja poszukania tego auta przez przyjaciół w DE, orientujesz się, jaka będzie tam realna cena za "nie szrota"? Ok 17k to max na auto, tak jak pisałem pod koniec 1szego wpisu (może mało zrozumiale, jeśli tak to sorry) oc i pierwsza wizyta u mechanika to osobny budżet.
Uściślając, bo tutaj nie mam jasnej odpowiedzi - uważasz, że lepiej nie pchać się w auta >15 lat w okolicach 10k z zamiarem pojeżdzenia nimi tych pierwszych 10-15k km w rok/dwa?
Bergkamp
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Szukam :-)

20 Maj 2017, 09:14

Civic VIII generacji to minimum 25 tysięcy, a najlepiej 30 tysięcy (1.4 w ogóle nie warto brać pod uwagę).

Starsze auto za 10 tysięcy to nie jest zły pomysł, tylko szukanie takich popularnych aut jak Passat czy A4 nie jest wbrew pozorom łatwe. Większość aut będzie w kiepskim stanie. Ze starszych warto poszukać coś na płycie Golfa IV czyli: Octavia I, Toledo II, Leon I, Bora, Audi A3 8L. Silniki: 1.8 20V lub 2.0 8V, bezproblemowo znoszą LPG. Na czystej benzynie mało opłacalne, gdyż dużo palą (w mieście min. 9-10l benzyny, w korkach nawet 12-13l).
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

20 Maj 2017, 09:25

A co powiecie na : grande punto , fiat bravo , toyota yaris 3 :roll: ?
Diffident
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 18 09 2012
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: fiat
Silnik: 1.1
Paliwo: Benzyna
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

20 Maj 2017, 09:44

Jak chcesz Octavię I 2006r. 1.6 z gazem bez wkładu finansowego to pisz PW. Liftback z klimatronikiem i czujnikami parkowania.
Było: '02 Laguna IIphI 2.2dCi, '99 Astra F 1.6 8V, '05 Vel Satis 2.0T, '02 Laguna IIphI V6 24V, '06 Laguna IIphII 2.0dCi
Jest: '06 Vel Satis 2.0T, '06 Laguna 2.0dCi 173KM GT
Roadkiller
Aktywny
 
Posty: 436
Zdjęcia: 4
Miejscowość: GCH
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Laguna IIphII
Silnik: 2.0dCi 173KM GT
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Renault Supercinq Baccara
    Baccara to superwyrafinowana wersja Renault Supercinq: skórzana tapicerka i kierownica pokryta skórą, dopasowane wnętrze w beżowych tonacjach, gałka dźwigni zmiany biegów pokryta czarną skórą, ...

20 Maj 2017, 10:18

Jeśli to GCH to to o czym myślę, to mam kawał drogi do Ciebie, ale dzięki za propozycję:(

A co byście powiedzieli na Peugeota? 207, 307 - sporo tego stoi. Pewnie elektryka pada, a jak reszta?
Wpadł mi jeszcze szalony pomysł poszukania Mini, ale pewnie mnie z niego szybko wyleczycie:)
Bergkamp
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Szukam :-)

20 Maj 2017, 12:13

Bergkamp napisał(a):Wpadł mi jeszcze szalony pomysł poszukania Mini, ale pewnie mnie z niego szybko wyleczycie:)


Najbardzie przewartosciowany samochod na rynku a silnik 1.6 psuł sie już w katalogu reklamowym i na bilbordzie. A innego silnika w tym buzdzecie nie dostaniesz. No i juz tak subiektywnie do pary z fiatem 500 facet za kierownicą mini :). Dobrze drzwi trzeba zamykac od wewnątrz bo trąci gejem
diddy79
Zaawansowany
 
Posty: 524
Prawo jazdy: 14 04 1999
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Talisman
Silnik: 1,6 dCi 160 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

20 Maj 2017, 12:32

diddy79 napisał(a): No i juz tak subiektywnie do pary z fiatem 500 facet za kierownicą mini . Dobrze drzwi trzeba zamykac od wewnątrz bo trąci gejem
zwykłe wersje faktycznie zbyt ciekawe nie są, ale takim JCW to byś raczej nie pogardził (ja też nie) :wink:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

20 Maj 2017, 12:59

Mini ma wadliwa skrzynie biegów jeżeli ktoś nie traktuje jej delikatnie zaraz pada a są modele używanej skrzyni po 6 tys i w dodatku słabo dostępnych. Za 4k regenerują. VW audi ma taki plus że nie traci na wartości więc możesz pojeździć na rok i sprzedaż za tą samą cenę albo i większą z tym że to wszystko to już zajezdzone z dużymi przebiegało no i poza tym zawieszenie którego wymiana kosztuje około 2 tys. Ja bym na Twoim miejscu w tym budżecie poszukał focusa Albo Octavia. Osobiście miałem 1.6 MPI i byłem zadowolony demon prędkości to to nie był ale wyprzedzać się dało i spalanie też nie było duże jak na takie auto to około 8 litrow
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

20 Maj 2017, 13:45

mike napisał(a):zwykłe wersje faktycznie zbyt ciekawe nie są, ale takim JCW to byś raczej nie pogardził (ja też nie)

Jakoś nigdy nie czułem pociągu do tej konstrukcji. Doceniam ale to nie dla mnie. A jeszcze za kasę porsche?
diddy79
Zaawansowany
 
Posty: 524
Prawo jazdy: 14 04 1999
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Talisman
Silnik: 1,6 dCi 160 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

20 Maj 2017, 13:56

Czyli tak jak myślałem, Mini sobie podaruję, różowych polówek z krokodylkami nie noszę;)

Z dwójki Foka 2 / Corolla E12 coś zdecydowanie "bardziej na tak", czy spokojnie szukać którejś z nich?
Bergkamp
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Szukam :-)

20 Maj 2017, 14:01

Bergkamp napisał(a):Z dwójki Foka 2 / Corolla E12 coś zdecydowanie "bardziej na tak", czy spokojnie szukać którejś z nich?
w sumie to zależy od Twoich upodobań, bo Corolla będzie zwyczajnym dupowozem, a Focusem możesz czasami wejść szybciej w zakręt i będziesz mieć pewność, że z niego bezpiecznie wyjdziesz. Toyotę będzie chyba łatwiej kupić od prywaciarza (może nawet I wł), Focus to raczej floty i dużo sprowadzonych, choć trzeba pamiętać, że Corolla też była chętnie kupowana do firm. W Toyocie "cywilne" benzyniaki kończą się na 110 KM, w Fordzie na 145, gdzie w tym drugim przypadku warto celować właśnie w wersję 145, bo często jest na wypasie (Sony, climatronic etc).
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

20 Maj 2017, 14:58

Rozumiem, że w kwestii awaryjności tych dwóch wielkiej różnicy nie ma? Czytalem, że Focusa ruda bierze, ale nie wiem, czy to się akurat mk2 tyczy?
Spróbuje coś powyszukiwać i powrzucać w celu weryfikacji, tylko nie zabijcie mnie śmiechem, bo z oceną, zwłaszcza na fotografiach, u mnie krucho.
Ford Focus mk2
1) http://ujeb.se/7Benc
2) http://ujeb.se/veobz
3) http://ujeb.se/KzXnH
Bergkamp
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Szukam :-)

20 Maj 2017, 15:03

Pomyśl ile musiało kosztować takie auto w DE jeśli po transporcie, detailingu, opłatach i z doliczoną marżą handlarza kosztuje mniej niż krajowe egzemplarze.
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km