Pierwsze auto do 21 tyś. - pomoc dla świeżo upieczonego kierowcy.

08 Gru 2017, 19:48

Witam,

Proszę Was o pomoc przy zakupie swojego pierwszego auta.

Budżet: 21 tyś (max 23 ale wolałbym nie)
Oferty z województwa: Śląskiego.
Faworyty: Seat Leon II z 1.6 MPI 102km lub 1.8 Turbo - podobno najbardziej niezawodne jednostki (?)
Kolor: tylko NIE srebrny :)
Paliwo: Benzyna + gaz // ew. sama benzyna i założę instalacje gazową.
Typ nadwozia: hatchback lub sedan. Kombi odpada

Codziennie będę robił 50 km praca-dom, w weekendy na pewno jakieś wycieczki, w wakacje podróż nad morze.

Chciałbym aby autko było niezawodne, wytrzymałe, tanie w naprawie :).
Upatrzyłem sobie Seata Leona II z silnikiem 1.6 MPI 102 km lub 1.8 Turbo - podobno najlepsze silniki z rodziny volkswagena. Nie mam pojęcia co mogłoby być alternatywą dla tego modelu ?
Nie znam się kompletnie na motoryzacji przez co jestem zagubiony czytając coraz więcej o autach z Nimiec. Jedni mówią, że są lepiej wyposażone i nie tak zajechane bo drogi mniej dziurawe, a wtedy pojawia się druga strona... która zaczyna pisać o kręconych licznikach i powypadkowych ulepach. Szczerze mówiąc mam pustkę w głowie czytając to wszystko, niestety praktycznie nie ma tych aut z polskich salonów na sprzedaż.

Czy powinienem eliminować oferty komisów oraz osób, które sprowadzają po 1 aucie zza granicy?

Gdy już zdecyduje się obejrzeć auto i będę miał pewność co do jego zakupu to warto podjechać na stacje ASO, żeby je dobrze sprawdzili ?

Z góry dzięki za pomoc.
Kvba
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 11 2017
Auto: Nie mam

08 Gru 2017, 20:03

Kvba napisał(a): Seat Leon II z 1.6 MPI 102km lub 1.8 Turbo - podobno najbardziej niezawodne jednostki (?)


1. W leonie 2 nie było montowane 1.8T
2. 1.6/102 to średnia opcja. Stara konstrukcja, słaby stosunek osiągi/spalanie.

Kvba napisał(a): Jedni mówią, że są lepiej wyposażone i nie tak zajechane bo drogi mniej dziurawe, a wtedy pojawia się druga strona... która zaczyna pisać o kręconych licznikach i powypadkowych ulepach.


W Niemczech można kupić bardzo zadbane auto, to akurat fakt, Problem zaczyna się kiedy zaczyna się mówić o cenie. W PL ludzie chcą jak najmłodsze auto z jak najmniejszym przebiegiem i jak najtaniej. Popyt nakręca podaż więc ściąga się trupy, skręca liczniki i sprzedaje jako igiełki.
Wejdź na mobile.de, poszukaj nawet takiego leona z 1.6, z konkretnego rocznika. Później przelicz cenę na pln, dodaj koszty transportu, opłaty, zarobek handlarza i porównaj sobie wynik z ceną sprowadzonych aut na allegro

Kvba napisał(a):Nie mam pojęcia co mogłoby być alternatywą dla tego modelu ?


i30, ceed, bravo, astra h, focus 2, s40

Kvba napisał(a):Gdy już zdecyduje się obejrzeć auto i będę miał pewność co do jego zakupu to warto podjechać na stacje ASO, żeby je dobrze sprawdzili ?


Przy tym budżecie skupiłbym się po prostu na stacji diagnostycznej
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

08 Gru 2017, 20:10

1. W leonie 2 nie było montowane 1.8T 2. 1.6/102 to średnia opcja. Stara konstrukcja, słaby stosunek osiągi/spalanie.

Wybacz, pomyliłem 1.8T z 1.8TSI jestem laikiem :). Co mogłoby być lepszego od 1.6 MPI ? Czytałem opinie, że FSI są strasznie kosztowne w naprawach.

i30, ceed, bravo, astra h, focus 2, s40


Właśnie przeglądam oferty. Czyli jeżeli chce dobre auto to nie tylko Niemieckie, Japońskie ? ;)
Kvba
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 11 2017
Auto: Nie mam

08 Gru 2017, 20:13

Kvba napisał(a):Co mogłoby być lepszego od 1.6 MPI ?


Problem w tym, że nic. Masz jedynie 2.0 FSI, które cierpi na parę problemów (ale wolałbym go niż TSI).
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

08 Gru 2017, 23:47

Jak dla mnie to nie ma sensu szukać mocnego auta, jeśli nie ma się prawka chociaż kilka lat.
Takie 1,6 jest wystarczająco mocne, bo na 370Z przyjdzie czas :)
Zastanów się tylko czy 1 czy 2 generacja.
1 to już starocie ale z kolei nie szkoda kasy jak gdzieś przywalisz, w drugim przypadku takiego Leona II trochę może szkoda bo więcej wart i rozchrzanić go na pierwszej latarni, czy w kolizji to trochę bezsensu.

Moim zdaniem kompletne pomylenie tematu, ścigąc się raczej nie będziesz, nawet wyprzedzać za bardzo nie ma sensu, masz poznać porządnie techniki jazdy, więc nż mocniejszego niż 120 koni W ŻYCIU BYM NIE SZUKAŁ, szkoda zdrowia, życia i zbędnej gotówki.

Także ode mnie Golf/Leon/A3 1,6
Ford Focus mk2 1,6
Fiat Bravo II 1,4
Peugot 307 1,6
Pionek
Stały forumowicz
 
Posty: 1640
Auto: Honda Accord / VW Scirocco
Silnik: 1,4 TSI 122@150
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna

09 Gru 2017, 09:21

Pionek napisał(a):mocniejszego niż 120 koni W ŻYCIU BYM NIE SZUKAŁ


Zapominasz o ważnym parametrze, jakim jest masa pojazdu. 120 w Corsie to szatan, 120 w Leonie to już taki standard, by normalnie się poruszać (to auto waży ponad 1200 kg!).
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

10 Gru 2017, 08:47

Kvba napisał(a):Właśnie przeglądam oferty. Czyli jeżeli chce dobre auto to nie tylko Niemieckie, Japońskie ?

takie myślenie powinno skończyć się w latach 90tych po obaleniu komuny
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

10 Gru 2017, 10:44

dzida napisał(a):takie myślenie powinno skończyć się w latach 90tych po obaleniu komuny
nie no trochę później, tak do ok. 2000 roku :wink:
Co do tematu koledzy wyżej złożyli Ci dobre propozycję i ich się trzymaj :D możesz jeszcze peugeota 207 dorzucić
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16135
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4