Pierwsze auto - kupno samochodu z OC

Pierwsze auto - kupno samochodu z OC

07 Lip 2013, 09:59

Siema, chcę kupić pierwsze auto. Nigdy nie byłem właścicielem oraz nie miałem żadnej polisy OC. Mam pytanie, bo nigdzie nie mogę się łopatologicznie dopytać. Jak wygląda sprawa, gdy kupuję auto i powiedzmy ma przegląd wraz z OC ważne do maja 2014 roku ?

To OC jest ważne? Czy muszę mimo to, na siebie ubezpieczyć. Chodzi mi głównie o koszta. Ponieważ mam 18 lat i wolałbym zapłacić OC za powiedzmy rok, aby móc zarobić na nie w przyszłoroczne wakacje.
PavvelRM
Nowicjusz

Auto: Nie mam

Re: Pierwsze auto - kupno samochodu z OC

09 Lip 2013, 08:19

Wygląda to tak, że masz 30dni na przerejestrowanie auta na siebie i przepisanie ubezpieczenia na siebie (o ile poprzedni właściciel nie wypowie go). Przy przepisaniu na ciebie (tzw. aneks do umowy) nastąpi rekalkulacja ze względu na brak zniżek z twojej strony, po prostu dopłacisz zapewne do kwoty, którą i tak zapłacił poprzedni właściciel.
Z przeglądem no problem.
Longhorn
Aktywny
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 518
Miejscowość: pdk
Auto: Toyota Corolla E12 FL
Silnik: 1.4 VVT-i 97KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2006

Re: Pierwsze auto - kupno samochodu z OC

09 Lip 2013, 21:42

Longhorn napisał(a):(o ile poprzedni właściciel nie wypowie go)

Nie ma takiej możliwości, żeby sprzedający wypowiedział tą umowę ubezpieczenia. Jedyne co może zrobić, a właściwie ma obowiązek, to zgłosić sprzedaż samochodu oraz podane osobowe nowego właściciela. Są one też na umowie KS, którą musi przedstawić.
Ty z kolei musisz równiez pojawić się u ubezpieczyciela i jak pisał kolega wyżej zrobić aneks do umowy ubezpieczenia, w kórym zostaną zmienione dane właściela ( czyli wpisane twoje ) oraz będzie rekalkulacja składki i może się okazać ( aczkolwiek niekoniecznie ) , że będziesz musiał dopłacić. Wynika to z różnicy zniżek.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowe zasady przeglądu samochodu na stacji kontroli pojazdów Nowe zasady przeglądu samochodu na stacji kontroli pojazdów
    Wszystkich kierowców którzy posiadają auto będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące badań technicznych. Aktualnie za takie badanie właściciel pojazdu płaci po jego wykonaniu, a według nowych przepisów ...
    Nowa Honda Civic Type R - pierwsze szczegóły i zdjęcia Nowa Honda Civic Type R - pierwsze szczegóły i zdjęcia
    Na Targach Motor Show we Frankfurcie podczas Konferencji prasowej, prezydent Honda Motor Europe ujawnił pierwsze szczegóły gorąco oczekiwanego nowego modelu Civic Type R. 2 - litrowy silnik nowego Civica Type R z bezpośrednim ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      VW Passat CC
      Monster Truck Rock Star, 11
      MINI Clubman Bond Street, tył