Pierwsze auto / pomoc z kupnem

22 Maj 2014, 01:43

Witam,
jako iż nie dawno zrobiłem prawo jazdy, przydało by się auto, troche czytałem co i jak ale to i tak wydaje się skomplikowane, zatem może wypisze punkty i bardzo proszę o kogoś kto się zna o sensowne i pomocne wypowiedzi, z góry bardzo dziękuje :)

1) auto będzie szukane na otomoto.pl lub ewentualnie allegro.pl? będę po nie jechał pod koniec czerwca z Niemiec do Szczecina
2) będzie to moje 1 auto, mam ukończone 30 lat (jakieś tam zniżki podobno są) i nie wiem jakie będą koszta poza samą ceną auta, co z OC (tylko przecież zawsze jest napisane w ogłoszeniach że OC i rejestracja ważna do jakiegoś tam miesiąca więc co wtedy? przechodzi na mnie do tego czasu czy jak?) i ubezpieczeniami i co należy dokładnie robić krok po kroku po kupnie auta od jakiegoś sprzedawcy z w/w stron, z którym sie spotkam i już będe miał papiery auta w ręku? Gdzie należy się następnie udać? co z tablicami rejestracyjnymi? (u mnie wyrabia się je w Urzedzie miejskim) muszę wrócić w ten sam dzień lub na następny do Niemiec TYM AUTEM :unsure:
3) zakup auta to niestety będzie w skromnym przedziale 2000-2700 PLN na obecną chwilę, niech na te max 2 lata chociaż wystarczy a w tym czasie uzbieram na lepsze, silnik to taki min 1.6 bym chciał aby to jezdziło, będe go użytkował głownie w mieście, w Niemczech ale np raz na dwa miesiące będzie musiał przejechać trase 2x 400km (z Niemiec do Szczecina i z powrotem), z tego co patrzałem to można już od 2100-2700 BMW dostać roczniki 92-96 :unsure: ps. nie martwie się raczej spalaniem, na paliwo jakoś będzie :)
4) przy zakupie będzie ze mną dobry kolega, ma od ponad 20 lat auto więc mi pomoże abym nie kupił jakiegoś złoma.. wspominał on tez, aby jechać dodatkowo na stacje diagnostyczną ale ciekawe co wtedy na to powiedział by własciciel tego auta... :oops:

ps. najbardziej pomocnej osobie (ew 2 osobom) jak dojade już autem z powrotem do Niemiec zrobie jakiś upominek na konto bo domyślam się, że sporo będzie mi trzeba napisać i pomóc :)
Angelborn
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Nie mam

22 Maj 2014, 03:20

Angelborn napisał(a):auto będzie szukane na otomoto.forumsamochodowe.pl lub ewentualnie allegro.pl?

Na otomoto wchodzą ogłoszenia z allegro...
Taniego auta możesz z powodzeniem szukać lokalnie na Gumtree Szczecin lub OLX.
Angelborn napisał(a):będzie to moje 1 auto, mam ukończone 30 lat (jakieś tam zniżki podobno są)

Są z racji wieku biologicznego raczej...nie ma zwyżek ! :D
Angelborn napisał(a): co z OC

Możesz wyjeździć opłaconą polisę do końca,właściciel musi ją tobie przekazać a Ty wysyłasz do ubezpieczalni ksero umowy kupna z informacją ,że będziesz z polisy korzystał do jej wygaśnięcia (nie prosisz o rekalkulację składki !!!) Auto kupuje się z polisa OC ! Uważaj tylko czy nie jest opłacona jedynie jakaś rat składki np za kwartał czy pół roku. Lepiej,żeby było polisa już opłacona do końca jej trwania. :yes:
Angelborn napisał(a):krok po kroku po kupnie auta

Najważniejsze są : DOWÓD REJESTRACYJNY (jeśli sprzedaje właściciel auta ,to musi być on tam wpisany i tylko on !!! Nie kupuj jak jest drugi współwłaściciel wpisany,a nie ma go do podpisania umowy),pojazd musi mieć wbity aktualny przegląd.Jeśli ma gaz czy hak ,to też musi być wbity w dowód !
KARTA POJAZDU (taka czerwona książeczka)
POLISA OC - ważna !!!
Numery VIN z dowodu rej,karty pojazdu i z polisy OC muszą być identyczne z tymi wybitymi na karoserii !
Jak auto ma gaz lpg,to papiery od homologacji instalacji,świadectwo montażu z uprawnionego warsztatu i homologacja na zbiornik (ważna 10 lat).
Po spisaniu umowy,trzeba auto przerejestrować na siebie w Urzędzie Komunikacji (tam gdzie stały meldunek)-w ciągu 14 dni. Jeśli auto będzie z tej samej administracyjnie miejscowości,to białe blachy zostają te same ale i tak trzeba je przynieść do okienka,bo nalepią urzędnicy nowe nalepki z hologramami.Wtedy jest najtaniej ok 100 zł koszt rejestracji. jak z kolei auto będzie z innego miasta,to ok 180 zł i tablice będą wydane nowe (stare trzeba zdać przy okienku).
Tak czy inaczej trzeba jeździć z umową i polisą OC poprzedniego właściciela,nawet jak zmienią się tablice rejestracyjne .
Co do poruszania się za granicą...Właściwie powinno się wystąpić do ubezpieczyciela gdzie jest polisa OC o wydanie Zielonej Karty. Najczęściej jest to darmowe.
Angelborn napisał(a): jechać dodatkowo na stacje diagnostyczną ale ciekawe co wtedy na to powiedział by własciciel tego auta...

A co ma powiedzieć ,jak obejrzenie auta będzie na twój koszt..? Jeśli się nie zgadza ,to do widzenia bo ma coś do ukrycia. Wtedy to auto odpuszczasz.
Angelborn napisał(a):to można już od 2100-2700 BMW dostać roczniki 92-96

... :roll: Od takiego auta to 100 razy pewniej i bezpiecznie te 400km ,będzie przejechać czymś...co było kupione w salonie w PL i można odkupić nawet od 1 właściciela typu Lanos czy Punto I...To taka moja sugestia w kwocie 2,5k :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

22 Maj 2014, 05:10

Za 2500zł daruj sobie wszelakie BMW bo nic dobrego nie kupisz.

Tutaj masz przykładowe linki co możesz kupić:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

22 Maj 2014, 12:05

a) co to jest ta Zielona Karta, czy jest wymagana? i w jakim czasie musze ją dostać? :unsure:
b) co do OC - papiery kupna auta, muszę wysłać pocztą do tej firmy jakoś czy mam tam jechać do tej firmy lepiej? :?
c) z tymi BMW to w takim razie kłamią, że w dobrym stanie itp? rozumiem, że za chwile by się wszystko psuło czy jak? :unsure:
d) szukam mocniejszego autka "z wyglądem" bo takie punto i "małe pudełka typu micra", tico mnie nie interesują :no: wkleje na pewno te z moimi propozycjami na dniach
Angelborn
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Nie mam

22 Maj 2014, 15:27

Autko z wyglądem to może poszukaj Calibry za 3k i negocjuj,tylko w oryginale..
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

22 Maj 2014, 15:44

Angelborn napisał(a): co to jest ta Zielona Karta, czy jest wymagana?

Jeśli tylko będziesz jeździł po Niemczech,to Zieloną Kartę możesz sobie podarować.
Angelborn napisał(a):co do OC - papiery kupna auta, muszę wysłać pocztą do tej firmy jakoś czy mam tam jechać do tej firmy lepiej?

Wkładasz ksero do koperty i wysyłasz poleconym.
Angelborn napisał(a):szukam mocniejszego autka "z wyglądem"

Wygląd wyglądem ale jazda przyzwoita...
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

22 Maj 2014, 21:19

W tym budżecie szukaj czegoś co jeszcze pojeżdzi a nie co będzie wyglądać..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

02 Cze 2014, 01:32

Z tego co na razie pooglądałem interesującego to znajduje w cenie 1800-3000:

Laguna roczniki 96-99 (podobno więcej palą ale są wygodne, mniej dynamiczne?)
np: [link do oferty na Olx wygasł]
Megane roczniki 96-99 (podobno mniej palą,są bardziej dynamiczne ale są bardziej awaryjne i mniej wygodne?)
np: [link do oferty na Olx wygasł]

fajne, sportowe Celica:
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
fajne Audi ale coś tanie? :o
[link do oferty na Olx wygasł]
Peugeoty 406 też podobno spoko i fajny wygląd ale... zależy mi raczej na ABS a tu nic nie jest napisane o tym:
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
Citroen:
[link do oferty na Olx wygasł]
Vectra (podobno często awaryjne i gniją? mój wujek ma takową)
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
Mondeo:
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
Nissan niby starszy ale tez fajny, chyba lekko sportowy? ale chyba też bez ABS :unsure:
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]

proszę o podpowiedzi do w/w aut pod każdym + czy warto oglądać oraz plusy, minusy :oops:
Angelborn
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Nie mam

02 Cze 2014, 18:30

Peugeot 406 wygląda całkiem przyzwoicie,natomiast cała resztę odpuść łącznie z rdzewiejącym i awaryjnym renaultem czy psujakiem Almerą. Vectra całkiem okej,tylko podejrzewam że juz zjada ja rdza. Nie interesuje Cię Lanos z lpg? To rozsądna propozycja,ewentualnie Punto i 1.2 16v.
Alkomaty
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 376
Miejscowość: Warszawa

02 Cze 2014, 22:51

Lanos odpada i Punto odpada dla mnie, Peugeot ok, tylko, że nie ma ABS prawda? Co do Laguny to wygląda na zdj na zdrową i przecież ciężko u niej o rdze (tak czytałem), podoba mi się, Mondeo też, no i Vectra też (tutaj też nie jestem pewien czy zawsze ma ABS), mogę ją również zobaczyć, tylko czytałem, że awaryjna niby jest... :/
Angelborn
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Nie mam

03 Cze 2014, 00:40

masz 2 czy 3k i wybrzydzasz? haha..dobrego roweru za to nie kupisz a co dopiero auto. w tym budzecie to sie bierze cos co jedzie skreca i hamuje, a nie wybrzydza :/
dominik89
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 320
Zdjęcia: 4
Miejscowość: Liverpool
Auto: bmw
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

03 Cze 2014, 05:23

Haha A4 za 2450zł,przecież po zdjęciach widać że to padaka.. 406 to będzie to samo,podobnie jak Celica,Vectra i Mondeo. Laguna wbrew pozorom gnije (szybko lecą tylne nadkola i progi). Tako samo jak Vectra,Mondeo,Nissany.. za 3000zł zejdz na ziemie a nie szukaj skarbonki..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

03 Cze 2014, 07:09

Tak jak koledzy wyżej napisali, za 3000 PLN się nie wybrzydza, bierze się auto w najlepszym stanie technicznym.

NIe szukaj starej limuzyny klasy średniej, bo koszty cię zjedzą i za pół roku sprzedasz auto złomiarzom za 600 pln :no:

Popatrza za Lanosem, Civice (dowolna generacja), suzuki swift z lat 90-99.

Swift w wersji 1.3 jest naprawdę przyjemnym i bezawaryjnym samochodzikiem z bardzo tanimi częściami. Jak poszukasz znajdziesz wersję z upragnionym ABS :roll: :yes:

BTW
W tych klamotach które podesłałeś pewnie ABS jest, ale nie działa i ozywienie go to połowa wartości tego złomu :naughty:
KUPIĘ KAŻDE AUTO.
PomocDrogowa
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 340
Zdjęcia: 14
Miejscowość: Kraków
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: BMW 728i
Silnik: M30B28 184KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1984

03 Cze 2014, 11:38

A jak będą wyglądały w tej cenie niemcy?
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
fajny ROVER:
[link do oferty na Olx wygasł]
albo FIAT?
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Angelborn
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Nie mam

03 Cze 2014, 12:12

Bmw e36 za tę cenę to padaki od młodych gniewnych, golfy 3 nie wierzyłbym w zapewnienia ze od dziadka a ten drugi już raczej zajechany, rover 420 za 1800zł hahahaha :lol: to auto pewnie nie ma już podłogi i ile rdzy na karoserii, siena jedyny wybór który może być, zobqacz może na coś takiego:
Link przykładowy:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Stan nie do końca idealny i od handlarza ale to tylko przykład więc ujdzie.
A może golf 2 za tą cenę dostaniesz już coś w przyzwoitym stanie albo tico lub cc. ew. matiz jak znajdziesz co to dla mnie dobry wybór.
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4854
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010