Pijani kierowcy a wyższe OC?

12 Lis 2006, 03:32

Pijani kierowcy to plaga polskich dróg. Nierzadko trafiają się osobnicy zatrzymywani po pijanemu za kierownicą, choć już z tego samego powodu stracili prawo jazdy.

Czy jest lepszy sposób na wyeliminowanie tego zagrożenia?

Jednym z pomysłów jest no właśnie...
Przyjmijmy, że jakiś kierowca został złapany po pijaku. I co? Wezmą mu prawko na czas jakiś i wielka mi kara. A gdyby tak automatycznie podnieść mu OC do np. 1000% w stosunku do normalnego ubezpieczenia bez zniżek? Wyobrażają sobie Państwo miny kogoś, kto musi ubezpieczyć "Malucha" i ma za to zapłacić 2000-3000 zł? A co, jak ktoś ma jakiegoś potwora o dużej pojemności skokowej?

Co o tym sądzicie? Gdzieś o tym słyszalem i ciekaw jestem opinii innych...
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

12 Lis 2006, 09:45

Jak OC będzie za wysokie to ludzie przestaną je płacić. Zresztą już teraz wiele osób jeździ bez ważnego OC. Podwyżka nic nie da. Lepsze byłoby zabranie prawa jazdy i odpracowanie wielu godzin w czynie społecznym - sprzątnie parków, skwerów, zamiatanie chodników i ulić, odśnieżanie.
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

12 Lis 2006, 21:54

E, tam... OC nie zapłacą, wyrok odpracują, a do pracy... będą dojeżdżać autem... :evil:

A nie lepiej zmienić prawo tak, aby możliwa była konfiskata samochodu, albo przynajmniej jego czasowe (na okres wyroku) zatrzymanie - wtedy musiałby wydać trochę kasy, żeby jeździć mimo zakazu...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

13 Lis 2006, 10:37

Zróbmy widełki:
do 0,5 promila - praca społeczna,
powyżej konfiskata samochodu. :lol:

Rozwiązania idealnego nie znajdziemy, a szkoda. :(
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

13 Lis 2006, 11:58

Karson napisał(a):Zróbmy widełki:
do 0,5 promila - praca społeczna,
powyżej konfiskata samochodu. :lol:

Rozwiązania idealnego nie znajdziemy, a szkoda. :(


A ja bym do .5 promila jeszcze oprócz prac społecznych... po ryju wystrzelał! Najlepiej z "plaskacza", tak na otrzeźwienie...

A przy sprzątaniu miasta - obowiązkowo kamizelka z napisem:
"Jechałem na bani". Napis i kamizelka w sposób czytelny z dużej odległości nawet...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

13 Lis 2006, 20:47

Kamizelka z napisem to genialny pomysł! Idąc tym śladem to osoby odpracowujące karę mogłyby swą robotę wykonywać w ściśle oznaczonych (wiadomych dla wszystkich) miejscach. :wink:
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

14 Lis 2006, 20:52

fourup napisał(a):A przy sprzątaniu miasta - obowiązkowo kamizelka z napisem:
"Jechałem na bani". Napis i kamizelka w sposób czytelny z dużej odległości nawet...

To jest dobre ;) ciekawe tylko jak by na coś takiego ragowali i czy by pomogło... Ja by jeszcze zrobił specjalną stronę gdzie Policja by wrzucała zdjęcie takiego delikwenta, datę i miejsce gdzie jechał na bani ;)
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

15 Lis 2006, 09:10

Mi też podobają się te wymienione przez was pomysły, lecz nie oszukujmy się ich realizacja ze strony władz graniczy z cudem....
Michał
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

21 Sie 2023, 20:00

1. Podwyzszy sie ubezpieczenia, delikwent nie bedzie go placil, jak juz nawet zaplaci, to bedzie przekonany, ze wolno mu jezdzic, bo przeciez placie wieksze OC - bledne kolo. Dla mnie bez sensu.

Kamizelka z napisem, mialbym w doopie, bylo by mi obojetnie. Nie nalezy zapominac, ze sa osoby ktorym takiego delikwenta zrobilo by im sie zal, bo przeca swojak !

Praca spoleczna ? Hmmmm, ja za mlodu spolecznie przepracowalem niesamowita ilosc godzin, mnie by tez nie ruszalo, poczul bym sie mlodym :mrgreen:

A dlaczego po prostu nie zapuszkowac na kilka lat ? Sprawe wyroku i odsiadki naglosnic w mediach aby do ludzi doszlo, ze za jazde na bani po prostu idzie sie do pudla i tyle i niema jakiegos Paniebozezmilujsie !

W innych krajach dziala,tylko w Polsce jakos nie ! :twisted:

Konfiskata auta, OK a co w przypadku gdy auto nie jest jego tylko banku ? kogos z rodziny ? ZNajomego ?

:wink:

.
AndySL
Początkujący
 
Posty: 152
Zdjęcia: 3
Paliwo: Inne

30 Sie 2023, 12:06

E, tam... OC nie zapłacą, wyrok odpracują, a do pracy... będą dojeżdżać autem...
cunezstun
Nowicjusz
 
Posty: 3

30 Sie 2023, 17:32

Pijani kierowcy mogą napotkać na wyższe koszty ubezpieczenia OC (Odpowiedzialności Cywilnej) w porównaniu do kierowców, którzy nie mieli wypadków lub naruszeń przepisów drogowych. Jest to związane z kilkoma czynnikami:

- Ryzyko wypadku: Pijani kierowcy mają znacznie większe ryzyko spowodowania wypadku drogowego, co oznacza większą szansę na zgłoszenie roszczeń ubezpieczeniowych. Wyższe ryzyko wypadku przekłada się na wyższe koszty ubezpieczenia.

- Wyższe koszty szkód: Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często powodują poważniejsze obrażenia i większe szkody materialne. To z kolei prowadzi do wyższych kosztów wypłat przez ubezpieczyciela.

- Kary prawne: Osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu często podlegają karom prawnym, takim jak grzywny, zawieszenie prawa jazdy czy obowiązkowe szkolenia. To może również wpłynąć na koszty ubezpieczenia.

- Rejestracja w rejestrze wykroczeń drogowych: wchodzi on w skład Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP) w którym gromadzone są informacje o naruszeniach także przepisów drogowych, w tym o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. Ubezpieczyciele mogą uzyskać dostęp do tych informacji i uwzględnić je w ustalaniu wysokości składki ubezpieczeniowej.
Andy33
Początkujący
 
Posty: 51

23 Paź 2023, 09:35

Kamizelka z napisem to genialny pomysł! Idąc tym śladem to osoby odpracowujące karę mogłyby swą robotę wykonywać w ściśle oznaczonych (wiadomych dla wszystkich) miejscach.
cunezstun
Nowicjusz
 
Posty: 3