Płyn do wspomagania mieszalny ?

20 Lis 2023, 10:14

Cześć wszystkim krótkie pytanie dla doświadczonych . Czy można mieszać zielony płyn do wspomagania z czerwonym? Nie piszcie jak masz zielony to lej taki a jak czerwony to taki bo o tym wiem . To pytanie praktyczne z ciekawości czy ktoś z Was tak robił i z jakim efektem ? Czy zważy się jeden płyn z drugim i uszkodzi wspomaganie czy też nic się nie stanie . Auto to audi a4 b5
Sedicity
Nowicjusz
 
Posty: 14

20 Lis 2023, 18:40

Nie można ich ze sobą mieszać ale co ciekawe często można zastępować jeden drugim jeżeli spełniają odpowiednie normy. Chcesz to weź do jakiejś próbówki trochę jednego płynu i trochę drugiego zobaczysz coś się stanie, teoretycznie powinny wejść ze sobą w reakcję chemiczną i lekko zgęstnieć ale to tylko teoria. Ja bym nie ryzykował ich mieszaniem dolewając jednego do drugiego w układzie wspomagania.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

21 Lis 2023, 10:47

Rokiko napisał(a):Nie można ich ze sobą mieszać ale co ciekawe często można zastępować jeden drugim jeżeli spełniają odpowiednie normy.

Jesteś pewny Rokiko? Bo ja kojarzę, że płyny można mieszać, pod pewnymi warunkami. DOT3, DOT4, DOT4LV i DOT5.1 są ze sobą mieszalne, bo są na bazie glikolu. Warunkiem jest, że wlewamy płyn o wyższym DOT do płynu o niższym DOT, czyli np. mamy DOT4, to można wlać DOT5.1, ale DOT3 już nie. Z kolei wyżej wymienionymi płynami nie można mieszać płynu DOT5, bo jest na bazie silikonu. Aczkolwiek DOT3 juz dawno nie widziałem. Był chyba zielony jak dobrze pamiętam. A, i nie mieszalny z płynami DOT jest tez płyn LHM ( syntetyczny np. DOT4+, ale to raczej we francuzach bo to wymysł chyba PSA ). Jest więc jednak troszkę zamieszania z mieszaniem tych płynów, więc lepiej może nie warto kombinować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Lis 2023, 11:09

Raczej bym nie ryzykował mieszania kolorami nawet jak by spełniały takie same normy :wink: W sumie to tak z ciekawości bym zobaczył jak by się zachowały po zmieszaniu w jakimś naczyniu. Poszukam czy nie mam gdzieś na stanie płynów żeby zrobić taki test.

Jest sporo zależności miedzy tymi płynami i łatwo się tu pomylić poza tym mają płyn w układzie nie wiesz na 100% jaki jest jego producent, a czasem i parametry (no chyba ze sam wymieniałeś). Dlatego uważam, że lepiej nie eksperymentować w tym przypadku :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

21 Lis 2023, 11:21

Rokiko napisał(a):Raczej bym nie ryzykował mieszania kolorami nawet jak by spełniały takie same normy

Szczerz mówiąc ja też nie :) . No ale jak podają producenci, można mieszać.
Rokiko napisał(a):W sumie to tak z ciekawości bym zobaczył jak by się zachowały po zmieszaniu w jakimś naczyniu. Poszukam czy nie mam gdzieś na stanie płynów żeby zrobić taki test.

Ja nie mam niestety. Mam DOT4 i DOT4+, więc nie mieszam, bo nie ma sensu :) .
Rokiko napisał(a):Jest sporo zależności miedzy tymi płynami i łatwo się tu pomylić poza tym mają płyn w układzie nie wiesz na 100% jaki jest jego producent, a czasem i parametry (no chyba ze sam wymieniałeś). Dlatego uważam, że lepiej nie eksperymentować w tym przypadku

Producent nie ma znaczenia. Znaczenie mają parametry, dlatego te mieszanie jest uzależnione od wysokości DOT. NO ale nigdy nie mieszałem i nie zamierzam. Było nie było, układ hamulcowy jest jednak układem bardzo ważnym i lepiej z nim nie eksperymentować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Lis 2023, 11:25

Oj, sorki, ale wtopa :idea:
Zapędziłem się i napisałem o płynach hamulcowych. A w temacie autorowi chodzi o płyn do wspomagania. I tutaj Rokiko ma zupełną rację - nie wolno mieszać ze sobą tych płynów, ponieważ mogą zmienić konsystencję, o której wspomniał Rokiko. Zawsze należy stosować płyn, jaki zaleca producent.
Rokiko - przepraszam za zamieszanie. Moje niedopatrzenie, a raczej niedoczytanie :(
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000