Podłączenie kamerki tak by włączała się wraz z zapłonem

18 Gru 2017, 11:45

Witam, mam taki dosyć głupi problem. Mam kamerkę z trybem car mode, dzięki niej urządzenie automatycznie włącza się, gdy ruszamy w drogę i wyłącza gdy gasimy silnik (jak podaje producent). Jednak wina gdzieś leży u mnie, bo gdy przekręcam kluczyk do poziomu kontrolek, odczekuje, aby zgasły - owszem kamerka włącza się, zaczyna nagrywać, jednak gdy już odpalam silnik czyli przekręcam dalej kluczyk kamerka się wyłącza tak jakby uznała to za wyłączenie silnika. Takiego problemu nie ma, gdy robię wszystko szybciej, na raz, czyli nie odczekując aż kontrolki zgasną. Kontrolka podłączana jest kablem USB do zapalniczki. Jak ją podłączyć, żeby działało prawidłowo? Samochód Clio II 2001.
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

18 Gru 2017, 19:18

lukeboss napisał(a): bo gdy przekręcam kluczyk do poziomu kontrolek, odczekuje, aby zgasły - owszem kamerka włącza się, zaczyna nagrywać, jednak gdy już odpalam silnik czyli przekręcam dalej kluczyk kamerka się wyłącza tak jakby uznała to za wyłączenie silnika. Takiego problemu nie ma, gdy robię wszystko szybciej, na raz, czyli nie odczekując aż kontrolki zgasną.

I jest prawidłowo - tryb car mode reaguje na zanik napięcia zasilającego kamerkę ( jak tego napięcia nie ma, to kamerka się wyłącza ), a włączanie reaguje na podanie napięcia. Zapewne też jest tak, że podczas kręcenia rozrusznikiem, napięcie na zapalniczce zanika na ten czas i powraca dopiero jak kluczyk w stacyjce odskoczy z pozycji rozruchu. Możesz to sprawdzić podłączając do zapalniczki jakiekolwiek urządzenia, których działanie sygnalizuje np. dioda led albo jakiś wentylatorek lub cokolwiek, co widać, że działa. I teraz tak - włączasz stacyjkę, świecą kontrolki, napięcie na kamerce jest, więc się włącza. Pracuje kilka sekund ( czas aż pogasną kontrolki ) i uruchamiasz silnik. I w tym momencie odłączasz napięcie od kamerki, a tryb car mode wyłącza ją, bo wykrył zanik napięcia.
Spróbuj na próbę zasilić ją prosto z akumulatora. Jeżeli jest jak piszę, to wtedy kamerka nie powinna się wyłączyć. I znajdziesz też rozwiązanie swojego problemu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2017, 19:57

Dokładnie jest tak, jak piszesz. Podczas uruchamiania silnika wyłącza się nawiew, radio, wycieraczki. Czy dobrym sposobem będzie podłączenie kamerki pod światła mijania? Do skrzynki bezpiecznikow? Czy jest lepszy sposób?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

19 Gru 2017, 15:12

lukeboss napisał(a):Czy jest lepszy sposób?
Możesz kupić automat do świateł dziennych który włącza światła dopiero po uruchomieniu silnika i wyłącza po wyłączeniu stacyjki. Myślę, że to najprostsze rozwiązanie. Taki automat jest prosty do podłączenia bo wystarczy go podpiąć bezpośrednio pod akumulator lub zapalniczkę.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

19 Gru 2017, 16:56

lukeboss napisał(a):Czy dobrym sposobem będzie podłączenie kamerki pod światła mijania?

Najpierw sprawdz, czy światła mijania też nie wyłączają się podczas kręcenia rozrusznikiem. Bo zazwyczaj tak jest, a wtedy nic ci to nie da. A i tak to nie za bardzo dobry pomysł, bo nic tak naprawdę nie zmieni, nawet jakby te światła nie gasły przy kręceniu rozrusznikiem - silnik powinno się uruchamiać bez włączonych śwaiteł. Więc najpierw uruchamiasz silnik, potem włączasz światła i włącza ci się kamerka. A teraz masz tak, że uruchamiasz silnik i włączasz kamerkę. Na jedno wychodzi :wink:
Kacper napisał(a):Możesz kupić automat do świateł dziennych który włącza światła dopiero po uruchomieniu silnika i wyłącza po wyłączeniu stacyjki. Myślę, że to najprostsze rozwiązanie. Taki automat jest prosty do podłączenia bo wystarczy go podpiąć bezpośrednio pod akumulator lub zapalniczkę

No wiesz Kacper - pomysł może nie jest zły, ale trzeba rozciąć kabel od zapalniczki, by w jej obwód wpiąć ten automat i trzeba mieć do niego stały plus.
lukeboss napisał(a):Czy jest lepszy sposób?

Myślę, że jest - trzeba tylko znać się na elektryce samochodowej. W skrzynce bezpieczników trzeba zlokalizować kabel od zapalniczki ( a nie będzie to rudne, wiedząc kóry bezpiecznik jest od niej ) i przepiąć go pod bezpiecznik, na którym jest napięcie po włączeniu stacyjki, ale nie zanika podczas uruchamiania silnika.
Nie mam przed nosem schemaciku z tego autka, ale zapewne znajdzie się coś takiego.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Sty 2018, 15:41

Od kamerki mam ładowarkę 5v, więc mogę ją tak bezpośrednio podpiąć pod zapalniczki czyli 12v?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    II edycja programu edukacyjnego dla dzieci "Drogowe ABC"
    Z początkiem marca w przedszkolach w całej Polsce rozpoczęła się II edycja programu edukacyjnego "Drogowe ABC", organizowanego przez firmę Circle K Polska oraz Polski Czerwony Krzyż. Celem inicjatywy, która dotrze ...

12 Sty 2018, 22:46

lukeboss napisał(a):Od kamerki mam ładowarkę 5v, więc mogę ją tak bezpośrednio podpiąć pod zapalniczki czyli 12v?

Musisz mieć łądowarkę, która na wyjściu daje 5V i 2A. Powinieneś mieć przeciez oryginalną ładowarkę...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Sty 2018, 20:22

Chciałbym podłączyć kamerkę samochodową na stałe kabelkami (nie za pomocą gniazda USB), kamerka ma na ładowarce napisane 5V output. Rozciąłem kabel USB, usunąłem wtyczke USB, zostały mi 4 kabelki. W związku z tym, że kamerkę chciałbym podłączyć na stałe pod np. zapaliczkę kabelkami na ostro, ma ona ~12V, aby nie uszkodzić kamerki, jakie zastosować tu rozwiązanie? Czy zastosowanie stabilizatora 7805 5V i dopiero później pod zapalniczkę będzie ok?
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Sty 2018, 10:37

A w jakim celu takie kombinacje? Do zasilenia kamerki musisz mieć zasilacz. Są dwa rodzaje - zasilacz razem z kablem ( taki co się wkłada do gniazda zapalniczki ) oraz zasilacze, które też wkłada się do gniazda zapalniczki, ale mają one gniazdo USB ( albo i dwa ). I osobno jest kabel USB - USB mini. Zasilacz musi mieć przynajmniej 1A na wyjściu. Jeżeli chcesz zrobić tak, że jedeno USB wkładasz do kamerki, a drugie USB obciąłeś i chcesz teraz podłączyć dwa kabelki pod zasilanie zapalniczki, to spalisz kamerkę. W zapalniczce jest 12V ( a podczas pracy silnika około 14V ). A kamerka musi być zasilana 5V. I minimum 1A. Tak więc musisz mieć zasilacz.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Sty 2018, 12:47

MotoAlbercik napisał(a):A w jakim celu takie kombinacje?

No właśnie po to, żeby nie spalić kamerki.

Kupiłem zwykłą ładowarkę samochodową, wykorzystałem z niej wnętrzności i polutowałem do niej kabel z kamerki.

Teraz się zastanawiam gdzie wcisnąć kabelki z tej ładowarki, żeby podczas uruchomienia silnika kamerka nie gasła podczas startu silnika, chyba do świateł.
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

25 Sty 2018, 19:13

Najlepiej będzie, jak poszukasz w bezpiecznikach takiego, na którym pojawia się napięcie po włączeniu stacyjki i nie zanika podczas kręcenia rozrusznikiem. I jak znajdziesz, to podłączyć się PRZED bezpiecznikiem, a obwód kamerki zabezpieczyć osobnym bezpiecznikiem. Powinien on być o takim amperarzu, o jakim był ten z zasilaczu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Sty 2018, 19:59

Podpiąłem ją do oświetlenia zapalniczki i włącza się razem z nim, czyli już po włączeniu świateł postojowych. Gdy gaszę światła gaśnie też zapalniczka, już teraz kamerka.
lukeboss
Początkujący
 
Posty: 154
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 dci
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014