Polonez Caro 97 Kontorlka hamulca

04 Lut 2008, 12:31

Witam ponownie...

Kolejna zagadka z moim poldkiem :) Co jakiś czas podczas jazdy zapala mi się pomarańczowa kontrolka od hamulca... Po naciśnieciu hamulca znowu kontrolka gaśnie... Chodzi o tą co zawsze w poldku świeci po uruchomieniu silnika (po wciśnięciu hamulca gaśnie)... Co to może oznaczać bo trochę nie za fajnie będzie jak mi braknie hamulcy... Płyn hamulcowy jest ok i ma odpowiedni poziom (poza tym o ile się orientuję to jak byłby kłopoty z płynem to zapaliła by się kontrolka "stop" od ręcznego)... Ktoś mi mówił, że ta kontrolka zapala się jak się spali żarówka stop ale sprawdzałem "stopy" i świecą...

Pozdrawiam...
Hunter
Początkujący
 
Posty: 57
Miejscowość: Będzin
  • 04 Lut 2008, 14:59

    Moze klocki hamulcowe są zużyte i dlatego świeci.
    tomss20
    tomss20
    Początkujący
     
    Posty: 85
    Miejscowość: kraków

    04 Lut 2008, 15:08

    Zobacz pod pompą hamulcową znajduje się czujnik zapowietrzenia hamulcow.Przychodzą do niego 4 przewody hamulcowe i jeden kabelek elektryczny.
    andrzej_124
    Stały forumowicz
     
    Posty: 1704

    04 Lut 2008, 15:37

    a jaki jest symbol tej kontrolki taki maly pedal czy (O) obie swieca na zołto ta droga to od klockow
    artekk
    Początkujący
     
    Posty: 184
    Miejscowość: k-kozle

    04 Lut 2008, 19:17

    Andrzej_124 - nic ci się nie pomyliło z tym czujnikiem zapowietrzonego układu hamulcowego?Pierwszy raz słysze o tym czujniku,nie wspominając już o kontrolce.Z tego co wiem,to nie było czegoś takiego w Polonezie.Chyba,że montowano ten czujnik jako opcja dodatkowa,ale nic o tym nie słyszałem i nie spotkałem się z tym.
    Żółta kontrolka hamulca( ma symbol pedału hamulca) zaświeca się,jeżeli nie działa któreś światło stopu.W Polonezach tą kontrolką i układem kontroli świateł steruje mikroprocesor umieszczony w skrzynce z bezpiecznikami.Jeżeli od czasu do czasu ta kontrolka ci się zaświeca,a lampy stopu świecą(pod uwagę nalezy tez wziąść trzecie światło stopu,jeżeli było fabrycznie zamontowane),to przeczyść drobniutkim papierem ściernym żarówki - zarówno część plusową jak i miniusową) i to samo zró ze stykami w lampie.Często zdarza się,że jest poprostu słaby styk i mikroprocesor odczytuje to jako spaloną zarówę,ponieważ zmniejsza się pobór prądu.Posprawdzaj tez styki mikroprocesora.Lampka ta,nie ma nic wspólnego z układem hamulcowym,prócz sygnalizacji hamowania czerwonymi światłami.Od małego poziomu płynu w zbiorniczku jest czerwona lampka z symbolem wykrzyknika w kółeczku,a lampka zaciągniętego hamulca ręcznego ma symbol litery P również w kółeczku.Przy zaświeceniu się tych lampek,zaświeca się tez czerwona lampka STOP.Z tą żółtą kontrolką o symbolu pedału hamulca kontrolka STOP się nie zaświeca.Jeżeli w samochodzie nie hamulców Lucasa,to nie ma również bursztynowej lub w późniejszych modelach czerwonej lampki kontrolnej oznaczającej zużycie klocków hamulcowych w przednich kołach.Układ Lucasa,a z nim ta kontrolka,pojawiła się w samochodach Atu.
    Oczywiście rozumiem,że nie jest to Polonez Plus,w którym lampka kontrolna świateł stopu też jest i działa na tej samej zasadzie,ale nie ma już pozostałych czerwonych kontrolek,opisanych powyżej.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    05 Lut 2008, 07:29

    Dzięki MotoAlbercik za wyczerpującą odpowiedź... Jest to jeden z ostatnich polonezów z serii tzw. minusów... Czerwona kontrolka od zużytych klocków już niestety jest... Jest to chyba najgorza rzecz jaką mogli zrobić... Pomysł może mieli fajny ale z wykonaniem - tragednia... Ja już mam pourywane te złączki i ani mi się myśłi kupwać nowych i to zakładać... Mam nadzieję tylko że ta kontrolka się szybko wypali... ;) Chyba że masz MotoAlbercik jakiś pomysł na to żeby to nie świeciło??
    Hunter
    Początkujący
     
    Posty: 57
    Miejscowość: Będzin

    05 Lut 2008, 14:28

    Nie wiem jak w innych Poldkach,ale u mnie ta kontrolka działa bez problemów.Wymieniałem już wiele razy klocki hamulców i zawsze jak były zuzyte,to mi się zaświecała i po wymianie gasła.Ale ja to mam chyba jakiś bardzo dobry model tego Poldka,bo jeszcze nic,oprócz czesci eksloatacyjnych nie wymieniałem ani nie naprawiałem :) .A z tymi wtyczkami,to raczej wina Twoja lub poprzednika,jeżeli samochód odkupiłeś - przewody wraz ze złączkami powinny być przymocowane do drążków kierownicznych plastikowymi paskami i obwinięte tamśmą zabezpieczającą - nic wtedy się nie urwie,ani nie zaśniedzeje :) .
    A co zrobić,żeby nie świeciła?Poprostu wystarczy wyjąć żarówkę z tej kontrolki.Niestety żeby wyciągnąć zestaw wskaźników,trzeba poświęcić troszkę czasu na to.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000