Powrót autem na kołach do domu

23 Lut 2020, 20:04

Witam otóż dużo osób pisze w ogłoszeniach że sprowadzonymi samochodami, że możliwy jest powrót autem na kołach do domu. Kiedy taki powrót jest legalny a kiedy nie? Jak to sprawdzić i nie dać się wkopać na minie?
Bec
Nowicjusz
 
Posty: 20

24 Lut 2020, 13:23

Wszystko zależy od tego kiedy było auto sprowadzone. Ponieważ z ustawy Prawa o ruchu drogowym wynika, że samochód osobowy który został sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni (musi posiadać ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne ). Do tego powinno być wykupione OC czasowe. Wtedy legalnie takim samochodem wracasz.

Jeżeli chodzi o samochód który stoi w komisie to żeby mógł się poruszać legalnie po naszych drogach musi mieć nasze krajowe tablice, niemieckie, albo zjazdowe (tu ich termin jest ważny). Wtedy można wykupić taką czasową polisę OC krótszą niż 12 m-c. Wynika to z przepisów zawartych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Art. 27.1. wtedy mówimy o umowie ubezpieczenia krótkoterminowego i można ją zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
 1. zarejestrowany na stałe
 2. zarejestrowany czasowo
 3. zarejestrowany za granicą

Trzeba pamiętać żeby zwrócić uwagę dokładnie na tablice czy są one oryginalne bo czasem zdarza się że założone są tablice kolekcjonerskie które są łudząco podobne do takich oryginalnych.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5139
Zdjęcia: 68
Auto: Mam, często zmieniam!

24 Lut 2020, 14:12

W briefie jest wbita pieczątka gdy auto jest wyrejestrowane, w takiej sytuacji auto nie może poruszać się po drogach.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 10638
Zdjęcia: 49
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km

24 Lut 2020, 20:19

NIe w każdym dowodzie są pieczątki o wyrejestowaniu.. w duńskim dowodzie nie ma żadnych adnotacji że auto jest wyrejestrowane.
A auto jest wyrejestrowane, sprawdza się to np. online na stronie Skatu.

99,9 % klientów jak im powiesz że odbiór tylko na lawecie to traci się klienta, a jak powiesz że jechać (czyli dajesz zielone światło) to i nawet na Ukrainę miałem klienta który w ten sposób pojechał (jak on granicę przejechał.....do końca nie wiem.... :mrgreen: )

No ale cóż w PL nie ma jakichś uproszczonych przepisów na auta handlowe, i naprawdę nikomu nie jest na rękę rejestrować auta bo:
-koszt
-trzeba też opłacić OC
-masz miękki dowód, nie można sprzedać przez 30 dni (czyli masz zblokowany towar przez 30dni)

Było już światełko w tunelu jak wchodziły tablice profesjonalne i były przewidziane dla używek ale w ostatniej chwili PIS przegłosował ustawę na NIE. Byłoby łatwiej i prościej. A tak to dalej jesteśmy w czarnej D.
Waldek coś o tym ostatnio mówił nawet

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]Podziękujcie za to PISiorom za kolejną dobrą zmianę.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 1323
Miejscowość: małopolskie
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Mercedes-Benz klasy C - samochód do driftu Mercedes-Benz klasy C - samochód do driftu
  Klasa C jest autem zbudowanym według podobnych założeń co IS Lexusa czy BMW serii 3. Model stworzono głównie z myślą o podróżowaniu w komforcie, ale i nim bez większych trudności poszalejemy bokiem na torze. ...
  Co należy okresowo sprawdzać w samochodzie? Co należy okresowo sprawdzać w samochodzie?
  Nie znalazłem na forum podobnego tematu, a myślę że może on pomóc innym użytkownikom/kierowcom w ustaleniu tego na co powinni zwracać uwagę okresowo podczas eksploatacji samochodu. O pewnych rzeczach zapominamy czasem ...

 •