Prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy

11 Lut 2014, 19:17

Aż 30% polskich kierowców przyznaje, że w czasie jazdy trzyma kierownicę tylko jedną ręką – wynika z ankiety zorganizowanej we współpracy Szkoły Jazdy Renault i serwisu Motoryzacja
w portalu Interia.pl
(1572 głosy). Są także tacy, którzy pomimo tego, że mają obie dłonie na kierownicy, postępują nieprawidłowo, tzn. trzymają ręce na szczycie (3%) lub u dołu kierownicy, z rękami opartymi na kolanach (4%). Prawidłowy sposób, czyli jedna dłoń na godzinie dziewiątej, druga na piętnastej, zadeklarowało 63% biorących udział w ankiecie.

"Gdy prowadzący auto nieprawidłowo trzyma kierownicę, wjechanie nawet w niewielką dziurę może być przyczyną zupełnej utraty kontroli nad samochodem. Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy pamiętali o podstawowej zasadzie i zawsze, oprócz chwil przeznaczonych na konieczne czynności, jak np. zmiana biegów, trzymali obie ręce na kierownicy" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

POLECAMY Zmęczony kierowca - mikrosen i zaśnięcie za kierownicą

Porównując kierownicę do tarczy zegara, dłonie powinny znajdować się na godzinie dziewiątej i piętnastej. Kciuki nie powinny obejmować koła kierownicy, gdyż w momencie wystrzelenia poduszki, może nastąpić ich uszkodzenie. Takie ułożenie dłoni na kierownicy sprawia, że auto prowadzi się stabilniej i pozwala jednocześnie na optymalne działanie poduszki powietrznej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. W przypadku, gdy dłonie kierowcy oparte są nieprawidłowo, np. na szczycie kierownicy, to w czasie zderzenia głowa opadając na poduszkę wcześniej uderza o ręce, co może stwarzać ryzyko poważnych obrażeń.
"Jeśli ułożenie i praca rąk na kierownicy są prawidłowe, kierowca może szybko i skutecznie zareagować w obliczu zagrożenia" podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

źródło: Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 11176
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy

17 Maj 2014, 14:15

Czasami zdarza mi się jeździć jedną ręką.
Ale założę się, że mało kto tak prawidłowo jeździ non stop. :)
audipower
Nowicjusz
Awatar użytkownika

Auto: Audica

05 Cze 2014, 17:42

audipower napisał(a):Czasami zdarza mi się jeździć jedną ręką.
Ale założę się, że mało kto tak prawidłowo jeździ non stop. :)

Ha! Kiedy jeździłam na małym samochodzie z małą kierownicą, czasami miałam na kierownicy tylko jedną rękę. Kiedy przesiadłam się na duży samochód, z większą kierownicą, trzymam grzecznie obie na kółku. Mam wrażenie, że jedną ręką sobie nie poradzę.
Frida
Obserwowany

Miejscowość: Lubin
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCi
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

09 Cze 2014, 11:14

to chyba zależy od przyzwyczajenia kierowcy:) no i oczywiście od długości trasy w jaką wyruszamy.
marioszmit
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 14 08 1989
Auto: Audi
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Uważaj na Pieszych na wielopasmowych jezdniach Uważaj na Pieszych na wielopasmowych jezdniach
    Do najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych należą przejścia przez wielopasmowe jezdnie bez sygnalizacji świetlnej. Do potrąceń najczęściej dochodzi, gdy pieszy wchodzi na oznaczone przejście, widząc zatrzymujący się ...
    Lexus LF-1 Limitless to nowy rodzaj crossovera Lexus LF-1 Limitless to nowy rodzaj crossovera
    Według japońskiego magazynu Mag-X, samochód będący seryjnym rozwinięciem koncepcyjnego Lexusa LF-1, zaprezentowanego w styczniu na North American International Auto Show w Detroit, ma trafić na rynek w 2021 roku. Dziennikarze ...

•