Prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy

11 Lut 2014, 18:17

Aż 30% polskich kierowców przyznaje, że w czasie jazdy trzyma kierownicę tylko jedną ręką – wynika z ankiety zorganizowanej we współpracy Szkoły Jazdy Renault i serwisu Motoryzacja
w portalu Interia.pl
(1572 głosy). Są także tacy, którzy pomimo tego, że mają obie dłonie na kierownicy, postępują nieprawidłowo, tzn. trzymają ręce na szczycie (3%) lub u dołu kierownicy, z rękami opartymi na kolanach (4%). Prawidłowy sposób, czyli jedna dłoń na godzinie dziewiątej, druga na piętnastej, zadeklarowało 63% biorących udział w ankiecie.

Prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy

"Gdy prowadzący auto nieprawidłowo trzyma kierownicę, wjechanie nawet w niewielką dziurę może być przyczyną zupełnej utraty kontroli nad samochodem. Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy pamiętali o podstawowej zasadzie i zawsze, oprócz chwil przeznaczonych na konieczne czynności, jak np. zmiana biegów, trzymali obie ręce na kierownicy" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

POLECAMY Zmęczony kierowca - mikrosen i zaśnięcie za kierownicą

Porównując kierownicę do tarczy zegara, dłonie powinny znajdować się na godzinie dziewiątej i piętnastej. Kciuki nie powinny obejmować koła kierownicy, gdyż w momencie wystrzelenia poduszki, może nastąpić ich uszkodzenie. Takie ułożenie dłoni na kierownicy sprawia, że auto prowadzi się stabilniej i pozwala jednocześnie na optymalne działanie poduszki powietrznej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. W przypadku, gdy dłonie kierowcy oparte są nieprawidłowo, np. na szczycie kierownicy, to w czasie zderzenia głowa opadając na poduszkę wcześniej uderza o ręce, co może stwarzać ryzyko poważnych obrażeń.
"Jeśli ułożenie i praca rąk na kierownicy są prawidłowe, kierowca może szybko i skutecznie zareagować w obliczu zagrożenia" podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

źródło: Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

17 Maj 2014, 13:15

Czasami zdarza mi się jeździć jedną ręką.
Ale założę się, że mało kto tak prawidłowo jeździ non stop. :)
audipower
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Auto: Audica

05 Cze 2014, 16:42

audipower napisał(a):Czasami zdarza mi się jeździć jedną ręką.
Ale założę się, że mało kto tak prawidłowo jeździ non stop. :)


Ha! Kiedy jeździłam na małym samochodzie z małą kierownicą, czasami miałam na kierownicy tylko jedną rękę. Kiedy przesiadłam się na duży samochód, z większą kierownicą, trzymam grzecznie obie na kółku. Mam wrażenie, że jedną ręką sobie nie poradzę.
Frida
Obserwowany
 
Posty: 1
Miejscowość: Lubin
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCi
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

09 Cze 2014, 10:14

to chyba zależy od przyzwyczajenia kierowcy:) no i oczywiście od długości trasy w jaką wyruszamy.
marioszmit
Nowicjusz
 
Posty: 20
Prawo jazdy: 14 08 1989
Auto: Audi
Skrzynia biegów: Manualna