Problem ze skrzynią czy sprzęgłem? - Seat Cordoba 1.4, 1999 rok

04 Lip 2018, 14:57

Witam. Jak w temacie posiadam Seata Cordobę 1.4, rocznik 1999, w gazie. Od jakiegoś czasu po odpaleniu auta było słychać dziwne chrobotanie, które po wciśnięciu sprzęgła znikało, po zwolnieniu sprzęgła wracało ale auto jeździło bez problemów. Dodatkowo, podczas dodawania gazu na piątym biegu (i tylko na tym) słyszalny był ciągły gwizd, świst, coś w tym stylu. Puszczam gaz - cisza, dodaję gazu - gwiżdże. Reszta biegów - cisza i wszystkie wchodziły bez problemu. Wczoraj po przejechaniu ok. 100km normalnie dojechałem pod dom, godzinę później chciałem jechać, odpalił, wsteczny wszedł ale nie chciał ruszyć po czym zgasł. Aktualnie przy odpalaniu BEZ wciśniętego sprzęgła pracuje strasznie głośno, charczy, chrobocze i po kilku sekundach gaśnie. Odpalam z wciśniętym sprzęgłem i pracuje cichutko, prawidłowo, nie gaśnie, jednak nie mogę nigdzie jechać bo od razu po puszczeniu sprzęgła chrobocze i gaśnie. Wie ktoś co to może być? Skrzynia, sprzęgło? Coś poważnego czy jakaś duperela? Może ktoś miał coś podobnego. Z góry dzięki za zainteresowanie tematem.
biernas29
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Kujawsko-Pomorskie
Prawo jazdy: 0- 0-2014
Auto: Seat Cordoba
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

05 Lip 2018, 15:05

Wydaje mi się że rozsypała Ci się skrzynia biegów bo hałas na nie wciśniętym pedale sprzęgła może dobiegać tylko ze skrzyni ponieważ tu samo sprzęgło i łożysko oporowe nie mają nic do rzeczy. Jak wciskasz sprzęgło odcinasz skrzynię i jest ok a jak puszczasz sprzęgło skrzynia zaczyna pracować i jak coś się w niej sypnęło to może być zblokowana stąd problem z gaśnięciem silnika.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

05 Lip 2018, 21:45

Byłem dzisiaj u rzetelnego mechanika i również stwierdził, że na 99% skrzynia i z powodu braku oleju w skrzyni wszystko w środku się poniszczyło. Natomiast brak oleju to zasługa innego "mechanika", u którego byłem jakiś czas temu z problemem opisanym wyżej czyli lekkim chrobotaniem bez sprzęgła i piszczeniem na 5. biegu. Sam zasugerowałem mu dolanie / wymianę oleju w skrzyni (a się na tym nie znam), to mnie zbył, twierdząc że wszystko jest ok i nic nie trzeba robić... :evil:
biernas29
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Kujawsko-Pomorskie
Prawo jazdy: 0- 0-2014
Auto: Seat Cordoba
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

18 Lip 2018, 12:05

biernas29 napisał(a):Sam zasugerowałem mu dolanie / wymianę oleju w skrzyni (a się na tym nie znam), to mnie zbył, twierdząc że wszystko jest ok i nic nie trzeba robić...
Niestety tak się czasem zdarza a wystarczyło sprawdzić tylko stan oleju choć już wtedy usterka mogła być na tyle poważna że nic by to nie dało.

Skrzyni raczej nie opłaca się naprawiać i warto poszukać drugiej sprawnej z gwarancją rozruchową z doświadczenia wiem że to wychodzi taniej niż naprawa starej.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

01 Sie 2018, 11:07

Podobne objawy może powodować np. awaria łożyska oporowego, jednak bez demontażu sprzęgła i skrzyni się nie obędzie. Inaczej nie da się dokładnie zdiagnozować tej awarii.
Sprzegla24
Początkujący
 
Posty: 74

01 Sie 2018, 20:25

Zaholowałem auto do porządnego mechanika i już wszystko wiadomo. Z samym sprzęgłem wszystko jak najbardziej w porządku. Okazało się, że było drobne rozszczelnienie i powolutku wyciekał od jakiegoś czasu olej ze skrzyni, a ona sama przez jego brak się zablokowała. Niestety nie mogłem tego dostrzec, ponieważ wszystko zatrzymywało się na osłonie, którą mam zamontowaną pod silnikiem, aby w czasie deszczu i kałuż się nie zalewał co jest ogromną zmorą starszych Seatów, kto ma/miał ten wie. Na szczęście skrzynia jeszcze nie zdążyła ucierpieć tym jeżdżeniem na oparach oleju i majster uszczelnił, wlał olej i blokada puściła, wszystko śmiga, a wziął 20zł :) . Nie ma charczenia, biegi wchodzą luźniutko, pozostał jedynie pisk na "piątce", ale to podobno nic groźnego a już się do niego w sumie przyzwyczaiłem :P
biernas29
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Kujawsko-Pomorskie
Prawo jazdy: 0- 0-2014
Auto: Seat Cordoba
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999