Problematyczny znak P7a i P7c

11 Sie 2019, 22:40

Mamy cztery pasy rozdzielone znakiem P7a. W przypadku znaku P7b sytuacja jest dość prosta - nie można tej linii przekraczać, ale co ze znakiem P7a? Można w takim przypadku zmienić pas, gdy między pasami jest ten znak? Czy może pasy na prawo są poboczem dla tych dla lewo i na odwrót?

I czy jest dopuszczalne zatrzymanie/postój na linii przerywanej na środku jezdni. Jestem pewny, że nie chociaż chciałbym się upewnić.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

12 Sie 2019, 10:34

Marcel2727 napisał(a):W przypadku znaku P7b sytuacja jest dość prosta - nie można tej linii przekraczać
Zgadza się, ponieważ jest to linia krawędziowa ciągła która wyznacza krawędź jezdni i dodatkowo mamy zakaz wjazdu na pobocze.
Marcel2727 napisał(a):ale co ze znakiem P7a? Można w takim przypadku zmienić pas, gdy między pasami jest ten znak?
To jest linia krawędziowa przerywana czyli wyznacza ona krawędź jezdni i poza nią mamy pas pobocza na którym możesz się zatrzymać ponieważ nie ma zakazu jej przekraczania. Tu też trzeba zwrócić uwagę na drogę jaką się poruszamy i inne znaki które mogą nam zabraniać takiego zatrzymania.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Sie 2019, 11:03

Chodzi mi o zmianę pasa w takiej sytuacji, wszystkie pasy w tym samym kierunku, tylko jedna strona jezdni prowadzi do tunelu, a druga do skrzyżowania. Są one rozdzielone linią P7a. Czy można zmienić pas, by zamiast tunelem pojechać skrzyżowaniem? A gdyby drogi prowadziły w dwóch różnych kierunkach? To można jechać prawą stroną lub zawrócić?
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

12 Sie 2019, 14:15

Marcel2727 napisał(a):Czy można zmienić pas, by zamiast tunelem pojechać skrzyżowaniem?
Hm… myślę, że w tym przypadku możesz przekroczyć tą linię ponieważ jest to linia krawędziowa danej jezdni a jak widać tu jedna idzie do tunelu, a druga d skrzyżowania. Przekraczanie tej linii nie jest zabronione.
Marcel2727 napisał(a):A gdyby drogi prowadziły w dwóch różnych kierunkach? To można jechać prawą stroną lub zawrócić?
To już jest inna sytuacja i tu zależy od tego ile jest pasów oraz od innych czynników wpływających bezpośrednio na manewr który chcesz wykonać.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Sie 2019, 14:32

Może inaczej - czy można w takim przypadku wjechać pod prąd przekraczając znak P7a. Jestem pewny, że nie, chociaż ten znak jest dość problematyczny, a przy rozwidleniu dróg?
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

12 Sie 2019, 16:30

Marcel2727 napisał(a):czy można w takim przypadku wjechać pod prąd przekraczając znak P7a
Pod prąd nie możesz i wydaje mi się że raczej nie spotkasz takiej sytuacji bo wtedy będzie to inny znak w postaci linii ciągłej.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Eco driving w zimie, kiedy za oknem trzyma mróz
    Jak być eco, kiedy za oknem mróz? Dzięki utrwalaniu odpowiednich nawyków z każdą kolejną zimą zauważymy coraz większą różnicę w portfelu. Eco driving to styl jazdy, który możemy wykorzystywać niezależnie ...

12 Sie 2019, 20:08

No dobrze, a po co używa się takiej linii i co z pasami, która przez nie przechodzi? W sensie dla pieszych? Są to wtedy dwa oddzielne pasy, które kończą i zaczynają się na znaku P7a? Czy to jest nadal jeden pas i potrzebna jest wysepka? Nie wiem jak to wszystko jeszcze na takiej drodze wygląda, takie spotyka się głównie w centrum, a za często ich nie ma.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

12 Sie 2019, 20:27

Marcel2727 napisał(a):No dobrze, a po co używa się takiej linii i co z pasami, która przez nie przechodzi? W sensie dla pieszych?
Tego już nie wiem trzeba by było sprawdzić odpowiednie wymogi co do wysepek i takich oznaczeń. Myślę że w tym przypadku linia nie ma większego znaczenia jeżeli widzisz pieszych na pasach które ona przecina powinieneś ustąpić im pierwszeństwa i zatrzymać się..
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Sie 2019, 20:35

Czy w takim razie jest to droga dwujezdniowa?

Skoro jest kraniec na środku to powinny być to dwie różne jezdnie, a wtedy są one traktowane jako oddzielne przejścia.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

12 Sie 2019, 21:16

Podaj może, gdzie jest taka linia. Będzie prościej ocenić.
Linie P7a i P7b powinny być po lewej i prawej stronie jezdni. A nie na jej środku.Podejrzewam, że będzie to raczej linia P3.
Jeżeli chodzi o przejście dla pieszych, to jeżeli nie ma wysepki, to pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo. I żadne linie wyznaczające pasy ruchu nie mają tu znaczenia.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Sie 2019, 21:24

Art. 13 ust. 8

Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej z tych jezdni uważa się za przejście odrębne.

Chyba, że takie jezdnie muszą być czymś rozdzielone, a sam znak P7a nie wystarcza, a co do sytuacji masz ją narysowaną. Owy znak przechodzi przez sam środek jezdni z czego dwa pasy po lewo kierują do tunelu, a drugie do skrzyżowania.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

12 Sie 2019, 21:46

Podaj gdzie to jest. Inaczej dyskusja będzie bez sensu. Raczej nie może to być znak P7, bo wg rysunku jest on na środku jezdni, a P7 wyznacza krawędzie jezdni. Więc jedno przeczy drugiemu.Tym bardziej, że może to być złe oznakowanie, w co wątpię.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Sie 2019, 09:02

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]



Nie da się wrzucić tutaj określonego momentu to daje link.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

13 Sie 2019, 09:23

To jest częste oznaczenie. a oznacza:
a) przedłużenia krawędzi jezdni na skrzyżowaniach (p-7a),
b)wyznaczenia przejazdów przez pasy dzielące jezdnie (P-7a),
c)oddzielenie od jezdni zlokalizowanych w zatokach przystanków komunikacji publicznej (P-7a, P-7c),
d)oznaczenia zjazdów (P-7a, P-7c).
Oczywiście linię P-7a można przekraczać, bo jak wynika z powyższych warunków, nie dzieli ona pasów ruchu o przeciwnym kierunku jazdy.
Na filmie jest rozdzielona droga główna(do tunelu) i zjazd(obok tunelu)-5m10s filmu.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

13 Sie 2019, 12:23

Dobra, skupmy się na meritum:

Czy można się rozmyślić i zamiast jechać do tunelu można jechać na skrzyżowanie? Oczywiście przekraczając tą linię P7a. I jak z poboczami? Nie ma ich?
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020