Przewożenie dziecka w foteliku w zależności od jego wzrostu

Przewożenie dziecka w foteliku w zależności od jego wzrostu

15 Maj 2015, 10:58

Dzisiaj wchodzą zmiany dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do tej pory była granica wiekowa do 12 roku życia w której trzeba było przewozić dziecko w foteliku, aktualnie wyznacznikiem będzie wzrost dziecka. Dzieci które nie przekroczą 150 cm wzrostu będą musiały jeździć w fotelikach.

Image
Wprowadzone zmiany dostosowują polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w samochodach.

W Polsce w ostatnich kilku latach widać że zmieniło się podejście kierowców do bezpieczeństwa przewożenia dzieci w samochodach. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała dane z których wynika że 9 na 10 dzieci w naszym kraju przewożonych jest w fotelikach samochodowych.

Co się jeszcze zmienia z tą nową nowelizacją ustawy?
Zakazane będzie przewożenie dzieci do trzech lat pojazdami które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Dzieci poniżej 150 cm wzrostu nie będzie można przewozić na przednim siedzeniu bez fotelika.

Dozwolone będzie przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, ale pod warunkiem że dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Wyjątkiem będzie przewożenie dziecka które ma co najmniej trzy lata jest zapięte w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika na tylnym siedzeniu, gdy już dwoje dzieci znajduje się w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.

Kara jaka grozi za przewożenie dziecka bez fotelika jest wysokości 150zł i na kierowcę w związku z tym wykroczeniem nakładanych jest 6 punktów karnych.

Pamiętajcie o swoich małych pociechach aby zawsze jeździły w fotelikach!
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 5932
Zdjęcia: 3343
Rejestracja: 19 Maj 2006, 22:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Poradnik kupującego #3 - BMW Serii 3 e46 (1998 - 2007) Poradnik kupującego #3 - BMW Serii 3 e46 (1998 - 2007)
  Geneza BMW Serii 3 o oznaczeniu producenta e46 w pierwszym roku produkcji oferowano wyłącznie w wersji sedan. Rok później dołączyło do oferty kombi, coupe oraz kabriolet. W 2000 roku zaprezentowano 3 drzwiowego kompakta, ...
  Kopiowanie samochodów Kopiowanie samochodów
  Policyjne źródła donoszą,że w ostatnim czasie bardzo wzrosła ilość kradzionych samochodów.A właściwie nie kradzionych,ale kopiowanych.Polega to na tym,że kradzione sa dokumenty samochodu i na ich podstawie jest ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Motor z napędem odrzutowym, 7
   S2020005
   GTP Light
   MINI Clubman Bond Street, tył