Jak zapinać pasy dziecku w foteliku samochodowym?

Jak zapinać pasy dziecku w foteliku samochodowym?

03 Paź 2017, 14:20

Wszystkie foteliki mają chronić nasze pociechy, jednak żeby tak się stało trzeba zadbać w pierwszej kolejności o prawidłowe zamontowanie fotelika w samochodzie. Jak to zrobić prawidłowo dowiemy się z porady: Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka?. My tymczasem zajmiemy się sprawą zapinania pasów bezpieczeństwa.

Jak zapinać pasy dziecku w foteliku samochodowym?
Trzy popularne grupy wagowe fotelików
Foteliki należące to tych grup są najbezpieczniejsze ponieważ są bardzo dobrze dopasowane do konkretnego wieku rozwoju dziecka przez co chronią je w najwyższym stopniu. Foteliki z tych grup otrzymują też bardzo wysokie oceny bezpieczeństwa w testach zderzeniowych ADAC.

Grupy wagowe:
- 0-13 kg - foteliki używane przeważnie od urodzenia do około 15 miesiąca życia;
- 9-18 kg - ta grupa wagowa przeznaczona jest dla dzieci w wieku między 10 miesiącem, a 4 rokiem życia;
- 15-36 kg - najwyższa grupa wagowa dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat;

Oczywiście są to dane które trzeba brać pod uwagę przy zakupie fotelika dla naszych pociech ale nic nam nie zastąpi "przymierzenia" dziecka do danego fotelika i sprawdzenia czy dany model fotelika pasuje tak jak powinien.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w foteliku mocowanym na ISOFIX
Niby prosta rzecz zapięcie pasów ale nie zawsze są one prawidłowo ułożone co może skutkować dodatkowymi urazami w razie kolizji lub wypadku.

Foteliki z pierwszych dwóch grup wagowych mają osobne pasy zamontowane w foteliku którymi przypinamy dzieci. Jest to rozwiązanie bezpieczne pasy mają możliwość odpowiedniej regulacji i bardzo dobrze układają się do ciała dziecka. Tu warto pamiętać że nie powinniśmy zapinać dzieci w grubych puchowych kurtkach bo wtedy pasów nie da się odpowiednio ściągnąć dla odpowiedniej ochrony.

Foteliki z trzeciej grupy są największe i one już nie mają własnych pasów. Po zamontowaniu fotelika w samochodzie, najlepszy w tym przypadku jest ISOFIX ponieważ fotelik mamy wtedy osadzony stabilnie i nie ma możliwości żeby nam się przemieszczał po siedzisku/kanapie, Dzieci zapinamy pasem trzypunktowym dostępnym w samochodzie. Jak zapinać pasy dziecku w foteliku samochodowym?

Zaczynając od góry - pas powinien przechodzić przez górny uchwyt w foteliku który przymocowany jest do regulowanego zagłówka dzięki któremu ustawiamy odpowiednią wysokość mocowania pasu przechodzącego przez klatkę piersiową (zbyt wysokie ustawienie może powodować że pas przechodził będzie przez szyje dziecka co jest bardzo niebezpieczne, więc należy wyregulować bezwzględnie wysokość w prawidłowy sposób).

Patrząc na siedzisko przeważnie posiada ono tzw. podłokietniki w jednych są regulowane, a winnych zamocowane na stałe. Tu bardzo ważny jest przebieg pasa ponieważ nie wszystkie zapina się tak samo. Pas biodrowy przechodzi zawsze dołem pod tą rączką natomiast pas który przechodzi prze klatkę piersiową w zależności od modelu może przechodzić dołem lub górą. Możemy to sprawdzić w bardzo prosty sposób ponieważ na foteliku powinno być oznaczenie informujące nas o tym jak prawidłowo przełożyć pas do zapięcia. Na zdjęciu przedstawiamy zapięcia dwóch różnych fotelików (dlatego nie sugerujmy się tym że jak w jednym zapinamy w taki sposób to i w drugim będzie tak samo, zerknięcie na naklejkę informacyjną trwa krótką chwilę i pozwoli zapiąć pas prawidłowo).
Jak zapinać pasy dziecku w foteliku samochodowym?Foteliki z tej grupy rosną razem z dziećmi więc pamiętajmy okresowo regulować zagłówek podnosząc go na odpowiednią wysokość żeby zapewnić maksymalną ochronę małemu pasażerowi :)
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3062
Zdjęcia: 11479
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volvo FH16 - toczący się mocarz Volvo FH16 - toczący się mocarz
    Szesnastolitrowy silnik Volvo D16K rozwijający 750 KM to obecnie najmocniejsza jednostka napędowa oferowana w seryjnym pojeździe ciężarowym. Tak ponadprzeciętnie mocne samochody wybierane są przez klientów stosunkowo ...
    Jeep Wrangler Unlimited Jeep Wrangler Unlimited
    Wrangler uznawany jest za spadkobiercę wojskowego Willysa. Samochód pojawił się w salonach sprzedaży w 1987 roku. Obecnie można go kupić w wersji trzy- i pięciodrzwiowej. W obu przypadkach samochód jest napędzany ...

  •