Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka?

31 Maj 2013, 10:19

W ramach kolejnego materiału z cyklu Piątek ze Szkołą Auto, instruktorzy doradzają, jak zamontować fotelik dla dziecka.

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Poświęcamy czas i energię, by naszym pociechom zapewnić bezpieczeństwo. Często jednak bagatelizujemy zagrożenia, które mogą mieć miejsce podczas jazdy samochodem. Przewozimy dzieci bez zapiętych pasów, w fotelikach niedopasowanych do ich wzrostu i ciężaru. Wychodzimy z założenia, że sama konstrukcja auta gwarantuje bezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego".

Według badań, przewożenie dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach obniża prawdopodobieństwo obrażeń śmiertelnych o 71-75 proc., a obrażeń ciężkich o 67 proc.

Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka?

ISOFIX

Najbezpieczniej zamontować fotelik pośrodku tylnej kanapy, pod warunkiem, że miejsce to jest wyposażone w mocowanie ISOFIX lub trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Wspomniane miejsce zapewnia ochronę podczas zderzenia bocznego – dziecko jest oddalone od strefy zgniotu. W innym przypadku, sugeruje się umiejscowienie fotelika na tylnej kanapie za pasażerem.

Pozwala to na bezpieczne wsiadanie i wysiadanie, a dodatkowo daje możliwość nawiązania kontaktu wzrokowego z dzieckiem.

Fotelik z przodu

Najmłodsze dzieci, w wieku do lat 12, mogą być przewożone w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, tylko w przypadku dezaktywowania poduszki powietrznej pasażera. Dzieci powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, nie muszą podróżować w foteliku.

Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka?

Zamontowanie fotelika

Dla bezpieczeństwa bardzo duże znaczenia ma odpowiednie zamontowanie fotelika. Dzieci ważące do 18 kg powinny być zabezpieczone trzy- lub pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Najmłodsi pasażerowie, o wadze do 9 kg, powinni być przewożeni w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ich słaby jeszcze kręgosłup i główka są lepiej chronione.

Poduszki podwyższające

O ile to możliwe, nie używajmy poduszek podwyższających. Nie chronią one przy uderzeniach bocznych, a w przypadku zderzeń czołowych - wyślizgują się spod dzieci.

Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka?

Przyzwyczajajmy dzieci!

Przyzwyczajanie najmłodszych do zapiętych pasów zwiększa świadomość już później dorosłych użytkowników samochodów. Pamiętajmy, że zdecydowana większość wszystkich ofiar wypadków wśród dzieci w wieku 0-6 lat, to pasażerowie pojazdów - aż 70,6 proc.

POLECAMY Jak bezpiecznie podróżować z psem?

Należy pamiętać, że od 1999 roku obowiązują przepisy nakazujące przewożenie dzieci do lat 12 i nieprzekraczających 150 cm wzrostu w dopasowanych do ich wieku oraz wagi fotelikach, bądź siedziskach podwyższających ich pozycję i umożliwiających prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa dla dorosłych.

źródło: Skoda, skoda-auto.pl
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

29 Lip 2013, 12:38

Miejsce montażu fotelika samochodowego,zobaczcie jak prawidłowo zamocować fotelik w aucie.

Poniżej cały film, na którym możemy zobaczyć między innymi co się dzieje gdy na przednim fotelu samochodu postawimy fotelik dla dziecka bez wyłączonej posuszki powietrznej

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

danielduda
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: audi

29 Lip 2013, 13:11

Fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy
danielduda
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: audi

29 Lip 2013, 19:37

Nie spotkałam się z taką wersją.
Lidia
Nowicjusz
 
Posty: 5
Auto: Opel Astra

03 Sie 2013, 12:01

cześć, zobaczce ten film, co o tym sądzicie? kurcze chciałem sobie kupić taką podstawkę dla mojego dziecka, zamiast fotelika, żeby zaoszczędzić, ale teraz już sam nie wiem. dzięki za opinie

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

marekorwat
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: audi

13 Sty 2014, 19:52

Ja też zastanawiam się nad zakupem siedziska.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Opinie ma dobre i cenę też. U mnie jest ten problem że dzieciaki za nic w świecie nie chcą siedzieć na foteliku. Nie wiem dlaczego.
pietrucha5
Nowicjusz
 
Posty: 29
Auto: peugeot

23 Sty 2014, 11:28

Ja kupiłem taki fotelik BeSafe dla dziecka w przedziale wagowym 15-36 kg. Muszę przyznać, że mam szczęście, gdyż moja pociecha nie ma oporów, żeby w nim siedzieć.
kiwibanan
Nowicjusz
 
Posty: 14
Auto: Nie mam

18 Wrz 2017, 14:04

kiwibanan napisał(a):Ja kupiłem taki fotelik BeSafe dla dziecka w przedziale wagowym 15-36 kg
Dobrze zrobiłeś!

pietrucha5 napisał(a):Ja też zastanawiam się nad zakupem siedziska. Opinie ma dobre i cenę też. U mnie jest ten problem że dzieciaki za nic w świecie nie chcą siedzieć na foteliku.
Na takim siedzisku dziecko możesz przewieźć po osiedlowych uliczkach. W normalnym ruchu gdzie samochód narażony jest na zderzenia boczne takie siedzisko nie gwarantuje praktycznie żadnej ochrony.
W tym przedziale wagowym można już kupić dobre foteliki z isofix i ochroną boczną tułowia i głowy od 270zł. Taki fotelik praktyczni może być już wykorzystywany od 3 roku życia do ponad 10 lat więc warto zastanowić się nad inwestycją w bezpieczeństwo własnego dziecka.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

26 Cze 2023, 22:35

Dla większych dzieci polecam Smart Kid Belt znakomity jest ten pas, sprawdza się doskonale
Walasek
Nowicjusz
 
Posty: 4

27 Cze 2023, 08:20

Walasek napisał(a):Dla większych dzieci polecam Smart Kid Belt znakomity jest ten pas, sprawdza się doskonale
Temat dotyczy montażu fotelika w samochodzie. Pasy Smart Kid Belt to inny wątek który jest szeroko opisany tu pasy-smart-kid-belt-vt113874.htm gdzie zresztą już pisałeś z tego co widzę.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34