Pytanie o użytkowanie samochodu z LPG

16 Lis 2017, 13:43

Witam, niecały rok temu zakupiłem renault megane 3 2.0 180 km z LPG(BRC). Do tej pory nic nie robiłem z instalacją gazową . Przejechałem od lutego ok 15 tyś km . Co ile tyś. km sprawdza się jakieś filtry , zawory itd ? Przegląd samochodu mam w styczniu czy podczas niego mi to sprawdzą czy jechać wcześniej do gazownika jakiegoś ?
bartek9030
Nowicjusz
 
Posty: 8
Prawo jazdy: 01 05 2016
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Nie mam

16 Lis 2017, 14:29

bartek9030 napisał(a):Przejechałem od lutego ok 15 tyś km . Co ile tyś. km sprawdza się jakieś filtry , zawory itd ?
Filtry od gazu powinno się wymieniać co około 10 tyś. km wtedy masz pewność że odpowiednio dbasz o wtryskiwacze i powinny one przetrwać jak najdłużej :)
Nie wiem czy u ciebie są hydrauliczne popychacze? Jeżeli tak to tam się nic nie reguluje. W innym przypadku sprawdzanie luzów i ewentualna regulacja luzu zaworów powinna się odbywać co około 30-40tyś. km.

bartek9030 napisał(a):Przegląd samochodu mam w styczniu czy podczas niego mi to sprawdzą czy jechać wcześniej do gazownika jakiegoś ?
Nie wiem ile jeszcze zrobisz km do przeglądu ale wymiana filtrów to szyba operacja więc możesz to zrobić wcześniej. Tym bardziej że nie wiesz kiedy były wymieniane przez poprzedniego właściciela. Generalnie po zakupie samochodu powinieneś od tego zacząć.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

16 Lis 2017, 23:35

Zdecydowanie taniej jest zapobiegać niż później "leczyć". Dlatego proponuję wymienić filtry. To jest najczęstszy problem użytkowników korzystający z instalacji LPG w samochodzie nie robią przy niej nic, a później mity że gaz psuje silnik..
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

18 Lis 2017, 19:14

Filtry możesz wymienić sam, tu masz filmik

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


nie czekaj na przegląd. Tak jak pisali koledzy wyżej, przy naszej jakości (różnej) gazu najlepiej powtarzać co 10 tys,km
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

19 Lis 2017, 13:30

Wytyczne producentów elektrozaworów gazowych:
• elektrozawór mocujemy cewką do góry do stałych elementów auta, w miejscu umożliwiającym
łatwą wymianę filtra gazu
• elektrozawór nie może znajdować się w miejscu narażonym na działanie wysokiej temperatury oraz w miejscu
narażonym na działanie płynów
• elektrozawór montujemy możliwie blisko reduktora

Jak widać na filmie zamieszczonym post wyżej jest zamontowany nieprawidłowo..
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

25 Lis 2017, 15:45

Tylko że bardziej chodziło o to jak można samemu wymienić filtry bez pomocy gazownika, jak widać nie jest to trudne, a można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Upał za kierownicą
    Drażliwość, uczucie zmęczenia, utrata koncentracji i związany z tym opóźniony czas reakcji – to tylko niektóre z konsekwencji wpływu upału na kierowcę. Pomóc może rozsądnie używana klimatyzacja, ...

27 Lis 2017, 13:29

lotek33 napisał(a):Tylko że bardziej chodziło o to jak można samemu wymienić filtry bez pomocy gazownika, jak widać nie jest to trudne, a można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Ja za wymianę filterków i podbicie przeglądu u gazownika płacę około 50zł jak nie trzeba nic regulować i mam swoje filtry. Samemu możesz wymienić ale trzeba tu zakręcić gaz w butli filtry odkręcasz pomału pozostały gaz w przewodach uchodzi po czym wymieniasz i dobrze skręcasz, warto wymienić opaski na nowe i uszczelki. Po całej operacji wymiany dobrze jest sprawdzić szczelność układu w tych miejscach odpowiednim preparatem.

Niby proste ale trzeba tu uważać bo z ulatniającym się gazem nie ma żartów.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

27 Lis 2017, 22:12

lotek33 napisał(a):Tylko że bardziej chodziło o to jak można samemu wymienić filtry bez pomocy gazownika

Mi chodzi o to że nie wszyscy mają predyspozycje aby sememu "naprawiać" samochody. Mimo wszystko jest to gaz i lepiej aby to robili ludzie co się na tym znają, i to że ktoś obejrzy filmik na youtube nie znaczy że jest fachowcem.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

27 Lis 2017, 22:38

No wiadomo, że nie każdy do wszystkiego się nadaje, bo połowa firm poszła by z torbami:)
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

28 Lis 2017, 22:59

lotek33 napisał(a):lotek33

Tylko jak ktoś robi film instruktażowy dobrze aby pokazywał prawidłowy montaż, aby nie powielali go inni użytkownicy aut.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

05 Sty 2018, 23:57

A co ma piernik do wiatraka? Temat zszedł na filtry i ich wymianę. Stąd filmik dotyczący tematu. Równie dobrze można się przyczepić że autor filmu jeździ Renault a nie Citroenem czy Skodą.
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

08 Sty 2018, 21:46

lotek33 napisał(a):A co ma piernik do wiatraka?

To że jak się nie znasz to nie ucz innych. Nie wszyscy muszą popełniać te same błędy.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

09 Sty 2018, 22:57

Pisz za Siebie:D jaśnie nauczycielu:S
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

10 Sty 2018, 13:13

Panowie lotek33 i djkranc - proszę zakończyć powyższą dyskusję, kóra przerodziła się w kłótnię. Jak nie skończycie, posypią się ostrzeżeeia albo bany. Od takich dyskusji mamy system pw. Dziękuję.

Co do tematu - jeżeli chodzi o OBT, to tam, z instalacji LPG sprawdzają tylko ważność butli ( na podstawie dokumentu homologacyjnego butli, który musisz mieć przy sobie jadąc na OBT oraz czujnikiem gazu kontrolują szczelność instalacji. Nic poza tym.
Samochodem od dnia zakupu zrobiłes 15 tys km. Nie wiadomo kiedy przed zakupem auto było u gazownika. Warto więc pojechać na wymianę filtrów, ewentualne czyszczenie parownika oraz regulację instalacji.
Co do filniku. Ogólnie jest ok, ale autor popełnił szereg błędów :
- brak rękawic ochronnych podczas odkręcania obudowy filtra - mogłoby dojść do poparzenia ( a właściwie przemrożenia ) palców lub dłoni, gdyby tam był jeszcze jakiś gaz. Tak czy inaczej rękawice się zakłada do takiej roboty.
- autorowi nie pasował jeden z oringów, więc założył stary. Błąd. Zawsze należy zakładać nowe.
- no i najbardziej karygodny błąd - po poskładaniu wszystkiego, autor zignorował sprawdzenie szczelności instalacji przy elementach, któe rozkręcał jak i przy zaworze w butli. Na węch, to można sobie szukać gdzie dobrym obiadkiem pachnie. Nalezy bezwzględnie skontrolować szczelność instalacji - domowym sposówb to woda z mydłem a najlepszy to oczywiście detektor gazu.
Myślę, że w temacie zostało już wszystko powiedziane.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000