Renault EZ-FLEX - elektryczny i inteligentny lekki samochód dostawczy

23 Kwi 2019, 15:55

Renault EZ-FLEX to eksperymentalny, elektryczny i inteligentny lekki samochód dostawczy, który ma kompaktowe wymiary i jest niezwykle zwrotny. Najnowszy model, który wpisuje się w trend ekologicznej mobilności, został zaprojektowany z myślą o miejskich dostawach. To więcej niż samochód – to praktyczne narzędzie pracy dla firm dostawczych.

Pojazd ten wyznacza początek nowego, przełomowego podejścia, opartego na współpracy, którego celem jest lepsze zrozumienie specyfiki dostaw ostatniego kilometra. Model Renault EZ-FLEX zostanie użyczony różnym firmom dostawczym w Europie, aby zebrać dane na temat sposobu jego użytkowania i lepiej zrozumieć potrzeby realizacji codziennych dostaw w miastach.
Renault EZ-FLEX - elektryczny i inteligentny lekki samochód dostawczy Jak wskazują prognozy do 2050 roku wolumen transportu towarowego wzrośnie czterokrotnie. W odpowiedzi na przyszłe trendy koncern Renault przedstawił pod koniec 2018 roku swoją wizję miejskich dostaw w 2030 roku. Będą realizowane przez elektryczny, autonomiczny i inteligentny samochód koncepcyjny Renault EZ-PRO. Wprowadzając nowy, elektryczny i inteligentny model EZ-FLEX, Renault wybiega myślami w przyszłość i analizuje nowe sposoby dostaw ostatniego kilometra.

Renault EZ-FLEX to niezwykle zwrotny samochód dostawczy o kompaktowych wymiarach, który bez problemu przemierza ulice miasta.
Jego głównym atutem jest optymalny stosunek wymiarów zewnętrznych do powierzchni załadunkowej. Model o długości 3,86 m, szerokości 1,65 m i wysokości 1,88 m bez problemu wjedzie na każdy parking. Biorąc pod uwagę tak niewielkie wymiary, Renault EZ-FLEX ma imponującą ładowność 3 m3. Ten doskonały wynik zawdzięcza kompaktowemu kokpitowi, który pomimo ograniczonej przestrzeni został wyposażony we wszystkie elementy typowe dla samochodów dostawczych. Dodatkowo promień zawracania 4,5 metra zapewnia znakomitą zwrotność w centrach wielkich miast.

Wszystkie elementy modelu zostały zaprojektowane, aby zaspokoić potrzeby firm dostawczych: szeroki otwór drzwiowy ułatwia kierowcy wsiadanie i wysiadanie z samochodu, przejrzysta, centralnie umieszczona deska rozdzielcza zapewnia szybki i łatwy dostęp do wszystkich informacji dotyczących jazdy.
Renault EZ-FLEX - elektryczny i inteligentny lekki samochód dostawczy Kierowca siedząc na swoim fotelu ma doskonałą widoczność pieszych i miejskiego otoczenia, a w zasięgu ręki proste w obsłudze i ergonomiczne elementy sterujące. Interfejs, za pomocą którego kierowca komunikuje się z pojazdem, jest nowoczesny i w pełni zintegrowany ze smartfonem. Obejmuje wszystkie usługi i aplikacje związane z samochodem i jest kompatybilny z dodatkowymi aplikacjami związanymi z profilem działalności użytkownika.

Renault EZ-FLEX - elektryczny i inteligentny lekki samochód dostawczyZaładunek tylnej przestrzeni bagażowej został zoptymalizowany dzięki ergonomicznej wysokości progu załadunkowego (760 mm nad ziemią) oraz zamontowaniu klapy, która zapewnia łatwy dostęp do bagażnika. Samochód został zaprojektowany tak, aby tylną przestrzeń załadunkową móc aranżować na różne sposoby. Istnieje możliwość zmiany konfiguracji tylnej przestrzeni na potrzeby profesjonalistów, którym samochody zostały użyczone.

Elektryczny model EZ-FLEX może wjeżdżać do śródmieścia i ma zasięg 100 km. Jest to odpowiednie dla firm, które realizują dostawy miejskie (samochody używane w celach miejskich dostaw mają średni dzienny przebieg 50 km).

POLECAMY Renault EZ-FLEX - nowatorski eksperyment oparty na współpracy

W świecie, w którym do 2030 roku w wyniku gwałtownej urbanizacji ponad 60% ludzi będzie mieszkało w miastach, sposób przemieszczania się nie jest jedyną kwestią, którą musimy przemyśleć od nowa. Te ogromne zmiany zrewolucjonizują także dostawy towarów: szybkość, elastyczność i solidność to kluczowe słowa, które najlepiej opisują nowe oczekiwania konsumentów w erze rosnącej popularności zakupów przez internet. Oczekiwania związane z szybszymi i punktualnymi dostawami to nie wszystko, ponieważ coraz więcej miast wprowadza przepisy, które ograniczają drastycznie możliwości wjazdu do śródmieścia i do miast.

"Zrównoważona mobilność dla wszystkich teraz i w przyszłości" to motto Grupy Renault. Renault EZ-FLEX to – po koncepcyjnym modelu Renault EZ-PRO – kolejny etap naszych badań i analiz nad mobilnością przyszłości.

źródło: Grupa Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3206
Zdjęcia: 11858
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kalkulator jednostek prędkości
  Najdzęściej używaną jednostką w samochodach do określenia prędkości jest kilometr na godzinę "km/h" lub mila na godzinę "mph". Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra - tak ...
  Wyprawa do Moab
  Po raz kolejny mialem zaszczyt organizowac wyprawe do Moab z firma Autotraper z Lodzi . Tym razem byl to memorial Macka Majchrzaka. Na imprezie stawily sie 32 osoby...miedzy innymi kilka "grubych" nazwisk ze swiata polskiego ...

 •  
  • Warto przeczytać