Renault Laguna vs Latitude 30 tys zł

14 Maj 2021, 07:47

Chcę wymienić samochód na nieco nowocześniejszy i większy.
Aktualnie jeżdżę Kia ceed HB 2007 r z silnikiem 1.6 122km.
W sumie jestem zadowolony z tego auta, dynamika mi wystarcza, chociaż na trasie mogłoby być lepiej. Głównie brakuje miejsca jak gdzieś jadę z żoną, dzieciakiem i psem (bagażnik).
Rocznie robię jakieś 20k km, w tym większość to droga do pracy bez korków (jakieś 15 km w jedną stronę) i kilka razy w miesiącu jakiś wypad na spacer poza miasto no i wyjazdy w góry/morze raz lub dwa razy w ciągu roku.
Chciałbym kupić coś klasy średniej i podobają mi się dwa modele: Renault Laguna 3 i Renault Latitude.
Co o nich myślicie? Latitude bardzo mi się podoba wizualnie ale z benzyn jest tam tylko 2.0 140km i może to gorzej jechać od mojego Ceeda, bo Latitude chyba ponad 1,5 tony waży. Diesla rozważam ale nie wiem czy przy moim przebiegu ma sens. Bardziej celuję w pb+lpg.
Wiem, że można jeszcze znaleźć to auto z silnikiem 2.5l 177km bodajże, ale nie był on oferowany w EU.

Laguna to mój drugi typ. Mażę od pewnego czasu o samochodzie z automatyczną skrzynią biegów i kusząca wydaje mi się opcja z silnikiem 2.0T 170km + automat. Ewentualnie wersja GT 204km z manualem.
Podobno automat jest bardzo żywotny, trochę zamula ale też wyścigówy nie potrzebuję, a biegów w manualu nie zmieniam jak Kubica :D

Na samochód mam odłożone 35k, ale 5tys chcę mieć "zamrożone" na serwis po zakupie samochodu.
Adki
Nowicjusz
 
Posty: 5

14 Maj 2021, 09:16

Latitude to taka klasa wyższa średnia :) to auto bazowało techniczne na siódmej generacji Nissana Maximy. Poza trochę przestonniejszym wnętrzem od Laguny nie oferuje nic więcej jeżeli chodzi o wyposażenie. Moim zdaniem ten samochód odpada jak masz psa (nie wiem jaki on jest duży) bo tu warto myśleć o kombi. W tym modelu występowało nadwozie tylko sedan.

Adki napisał(a):Latitude bardzo mi się podoba wizualnie ale z benzyn jest tam tylko 2.0 140km i może to gorzej jechać od mojego Ceeda
Będzie podobnie lub słabiej.

Adki napisał(a):Laguna to mój drugi typ. Mażę od pewnego czasu o samochodzie z automatyczną skrzynią biegów i kusząca wydaje mi się opcja z silnikiem 2.0T 170km + automat.
Ja bym raczej szukał tego auta. Tu masz większy wybór. Co do samego automatu to faktycznie są one dosyć trwałe ale trzeba znaleźć samochód w którym będzie widać że ktoś dbał o niego.

Adki napisał(a):Rocznie robię jakieś 20k km, w tym większość to droga do pracy bez korków (jakieś 15 km w jedną stronę) i kilka razy w miesiącu jakiś wypad na spacer poza miasto no i wyjazdy w góry/morze raz lub dwa razy w ciągu roku.
Jednorazowe przebiegi w większości nie są dużo i tu raczej diesla bym sobie odpuścił i nie zastanawiał się nad nim.

Tu masz przykładową Lagunę z tym silnikiem i automatem [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] Wersji krajowej raczej nie znajdziesz i wszystko będą to sprowadzone samochody w takiej konfiguracji.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

14 Maj 2021, 09:54

Latitude bym odpuścił, bo to straszna tandeta. Już w nowych testówkach po kilku tysiącach km plastiki w środku łuszczyły się jak w 20 letnim vagu.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

14 Maj 2021, 09:58

Dziękuję, czyli skupię się na Lagunie w automacie, ewentualnie w manualu z wersją 204 konną.
Tych latitude i tak za wiele nie ma ma rynku.

A gdyby porównać taką lagunę z silnikiem 2.0T do Mondeo mk.4 z silnikiem 2.5T, to koszty utrzymania samochodu wyjdą podobne? Pytam bo Mondeo też jest dla mnie jakąś alternatywą. Wiem, że lpg można tu i tu założyć. Nie wiem jak wygląda kwestia automatycznych skrzyń biegów w Mondeo.
Adki
Nowicjusz
 
Posty: 5

14 Maj 2021, 15:08

Jeżeli chodzi o silnik i sam samochód to bardzo dobra alternatywa ale z mich informacji wynika że automat mniej awaryjny jest w Lagunie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

15 Maj 2021, 17:59

Mogę prosić kogoś kto być może naprawia samochody o opinie na temat Mondeo mk 4 i Laguny 3? Jak wypada porównanie pod względem kosztów utrzymania, ceny części zamiennych, bezawaryjności?
Adki
Nowicjusz
 
Posty: 5

15 Maj 2021, 20:59

To są popularne auta popularnych marek, zarówno koszty utrzymania jak i awaryjność są na podobnym poziomie, i tak podstawą jest stan techniczny.
Jeśli różnicę robi ci 30 złotych na amortyzatorze wymienianym co kilka lat to sobie kup mondeo. Dla mnie różnice są śmieszne, wziąłbym to co mi się bardziej podoba czyli lagunę. BTW mimo tego samego segmentu mondeo jest wyraźnie przestronniejsze, no ale wszystko według potrzeb
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

15 Maj 2021, 23:42

Dzieki Invi. Szukam więc obu samochodów a kupię ten w lepszym stanie. Pozdrawiam!
Adki
Nowicjusz
 
Posty: 5

16 Maj 2021, 16:32

Mam jeszcze pytanie, jak wypadnie Mondeo/Laguna z dwu litrowym dieselem na tle benzyn z moich wymagań? Mondeo z silnikiem 2.5t po lifcie już nie ma, a wolnossące 2.0 podobno bardzo dużo pali w stosunku do osiągów.
W Lagunie 2.0t jak na lekarstwo a przyznam szczerze, że Mondeo wydaje mi się bardziej wszechstronne.
Czy silnik 2.0 Tdci 140/163km nada się na moje przebiegi? Słyszałem, że to bardzo dobre silniki i z dpfem też nie ma większych problemów jak raz na kilkaset km zrobi się jakąś trasę z prędkością autostradową, co u mnie w sumie nie jest problemem.
Adki
Nowicjusz
 
Posty: 5

16 Maj 2021, 17:37

Tutaj masz "koszyk części" dla Laguny. Wprawdzie 2.0 bez T, ale daje jakiś pogląd. https://www.forumsamochodowe.pl/c5-ii-2-0-insignia-1-8-laguna-iii-2-0-avensis-iii-1-8-vt98568.htm

W tym samym dziale znajdziesz również koszyk dla Mondeo :ok:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

19 Maj 2021, 13:08

Bardziej bym się już decydował na lagunę, bo są już mniej psujące się te nowsze wersje. Ostatnio mechanik w mojej thalii jak zalewał płukankę silnika opowiadał mi o lagunach. Sam w sumie się zainteresowałem, bo potrzebuję z większym bagarem. Możesz znaleźć też jeszcze coś innego podobnego, dobrego i w miarę w podobnej cenie :)
Pała
Nowicjusz
 
Posty: 13