Różne oleje w układzie klimatyzacji

12 Lip 2022, 10:16

Dzień dobry,
W moim Mini z 2012 po kolizji z kompresora zaczął cieknąć olej. Widocznie musiało być jakieś mikropęknięcie na jego korpusie.
Kupiłem używaną sprężarkę na allegro, od niby renomowanej firmy. W opisie aukcji było napisane, że sprężarka jest zalana olejem.
Wymieniłem sprężarkę, układ został nabity i odpalony. Przejechałem jakieś 5-6 kilometrów, wszystko jest ok i chłodzi jak powinien.
W domu spojrzałem na kartkę, która była przyklejona do pudełka i jest na niej napisane, że sprężarka jest zalana 60ml oleju PAG100.
Z tego czytałem w moim układzie jest olej PAG46 i w kompresorze powinno być go koło 120ml.
Na razie jeżdżę z wyłączoną klimatyzacją.

Co teraz robić? Może wystarczy zdemontować kompresor i wymienić w nim olej na właściwy? Zdążył się wymieszać?

Będę wdzięczny za rady.
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

12 Lip 2022, 13:57

Sprężarka która kupiłeś jest identyczna z tą starą? To ważne bo jak jest innej firmy to może też mieć inne zalecenia do do oleju. Ogólnie oleje typu PAG (glikole polialkilenowe) – są obecnie najczęściej stosowanymi olejami w układach klimatyzacji samochodowej z czynnikiem R134a. Występują w klasach lepkości 46, 100, 150 (im wyższy symbol, tym większa lepkość oleju). Takim uznanym za najbardziej uniwersalny jest PAG100. U Ciebie oba oleje to PAG więc tu problemu z ich mieszalnością nie będzie, poza tym poza kompresorem w układzie pozostaje niewielka ilość oleju.

Myślę, że nie masz się w tym przypadku czym przejmować.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

12 Lip 2022, 17:36

Dzięki wielkie za odpowiedz. Tak, sprężarka jest taka sama. Mam jeszcze wątpliwości co do ilości oleju, bo wydaje mi się ze słyszałem przez chwile taki charakterystyczny wiertarkowy dźwięk.
Czy żeby uzupełnić jakieś 60 ml oleju to mogę go podać z maszyny czy lepiej bezpośrednio do kompresora?
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

12 Lip 2022, 18:01

Sprężarka była zalana olejem wiec przy nabijaniu klimy na pewno układ został odpowiednio napełniony. Zbyt duża ilość oleju nie jest wskazana w układzie klimatyzacji.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

12 Lip 2022, 18:44

To skąd ten nienaturalny dźwięk?
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

13 Lip 2022, 08:21

MINIClub napisał(a):wydaje mi się ze słyszałem przez chwile taki charakterystyczny wiertarkowy dźwięk
Nie wiesz na pewno więc pozostaje obserwacja i wsłuchiwanie się czy ponownie taki dźwięk się pojawi.
MINIClub napisał(a):To skąd ten nienaturalny dźwięk?
Tego nie wiem, jesteś pewien że to z układu klimatyzacji?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    McLaren Senna - wydech o sześciokątnym przekroju
    W przypadku McLarena Senna możemy mówić o dwóch typach wydechu, bowiem na niektórych rynkach układ wydechowy samochodu jest zakończony dwoma końcówkami, a na innych trzema. Ta druga konfiguracja ...
    Wysoka kara za brak rejestracji pojazdu/samochodu
    Od 1 stycznia 2020 roku nabywca który kupił pojazd będzie miał na zgłoszenie go do rejestracji 30 dni czyli tak jak to jest aktualnie stosowane. Jednak jeżeli nie zrobi tego w tym terminie dostanie karę która ...

13 Lip 2022, 08:37

Dźwięku tego nie było na starym kompresorze, poza tym pojawia się jak włączę klimatyzację i znika jak ją wyłączę. Myślałem o tym żeby mimo wszystko profilaktycznie zdemontować kompresor, zlać ten olej który w nim jest i zalać go 120ml świeżym PAG 46.
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

13 Lip 2022, 09:29

To raczej nie będzie wina oleju.

Wentylator który uruchamia się wraz z włączeniem klimatyzacji sprawdzałeś?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

13 Lip 2022, 11:53

Na 100% jest dźwięk sprężarki. Przed jej wymianą go nie było.
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

13 Lip 2022, 12:06

Jakąś gwarancję na sprężarkę dostałeś? Ona była regenerowana?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

13 Lip 2022, 12:39

Używana, ale z gwarancja na 60 dni
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

13 Lip 2022, 13:03

No to chyba pozostaje Ci reklamacja jeżeli uważasz że nie powinien taki dźwięk występować podczas pracy sprężarki. Ja bym raczej wybrał tą drogę bo wymiana oleju raczej nie pomoże na takie odgłosy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

13 Lip 2022, 17:05

Chyba sprobuje najprostszej metody. Doleje oleju na samochodzie przez otwór i zobaczę czy to pomoże na ten hałas. Jak nie to będę reklamować. Najważniejsze, jest to co napisałeś czyli ze to nie jest duży problem ze zmieszaniem 46 i 100
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10

13 Lip 2022, 17:26

MINIClub napisał(a):Doleje oleju na samochodzie przez otwór i zobaczę czy to pomoże na ten hałas.
To nie jest silnik że odkręcasz korek i dolewasz oleju. Układ klimatyzacji pracuje pod ciśnieniem i nie da się tak dolać oleju poza tym nawet nie dużo wyższa ilość oleju niż zalecana może negatywnie wpłynąć na pracę sprężarki klimatyzacji.

Jak już chcesz coś zrobić to podjedź tam gdzie napełniali Ci układ kimatyzacji.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

13 Lip 2022, 18:01

użyłem skrótu, miałem na myśli żeby najpierw oprożnić układ z czynnika dolać olej i ponownie go nabić.
MINIClub
Nowicjusz
 
Posty: 10