Samochód ciężąrowy i kratka

16 Mar 2016, 00:48

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Na razie się wstrzymam z przerejestrowaniem bo zasłyszałem, że nie ma obowiązku przerejestrowania samochodu. Przegląd mam dopiero w maju, więc w kwietniu ruszę z usunięciem kratki i na przeglądzie za jednym zamachem wszystko zrobię ( czy będę płacił coś dodatkowo ? ).
emyyyl
Początkujący
 
Posty: 142
Auto: Corolla
Silnik: 2.0 D4D
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

07 Kwi 2020, 12:40

Witam
Podbijam temat, szukałem informacji na ten temat po tych wszystkich zmianach w przepisach ale żadnego konkretu znaleźć nie mogę. Orientuje się ktoś czy dzisiaj można na legalu samodzielnie zdemontować kratkę w samochodzie, który zarejestrowany jest jako ciężarowy bez konieczności przerejestrowania go na osobowy ? czy nadal jest konieczna wizyta w serwisie, który zdemontuje tą kratkę ? czy Policja ma prawo w razie kontroli wyciągać jakieś konsekwencje z tytułu braku kratki w samochodzie zarejestrowanym jako ciężarowy.
Samochód kupiony z floty firmowej używany przez 1 właściciela jako służbowy, dzisiaj jestem 2 właścicielem używam go tylko prywatnie.
Pierwsza rejestracja w 2003 r. kupiony w polskim salonie.
tWar95
Nowicjusz
 
Posty: 4

07 Kwi 2020, 13:52

tWar95 napisał(a):Orientuje się ktoś czy dzisiaj można na legalu samodzielnie zdemontować kratkę w samochodzie, który zarejestrowany jest jako ciężarowy bez konieczności przerejestrowania go na osobowy
Myślę ze w dalszym ciągu sam tego nie możesz zrobić.Nie jestem w tych sprawach wyrocznią bo juz w tym temacie nie pracuję od 3 lat.
tWar95 napisał(a): czy Policja ma prawo w razie kontroli wyciągać jakieś konsekwencje z tytułu braku kratki w samochodzie zarejestrowanym jako ciężarowy
Kiedyś taki przypadek mialem ze "smerfy"zabrały DR wlaśnie za brak kratki...
Mam do Ciebie pytanie a mianowicie:
1/ czy tutaj biega tylko i wyłącznie o demontaż kratki
2/ na ile miejsc siedzacych wraz z kierowcą jest zarejestrowany
3/ czy chcesz dodatkowo dopisać jeszcze jedno miejsce siedzace
4/ co to jest za "wynalazek"... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Kwi 2020, 13:27

1) Tak chodzi tutaj tylko o demontaż kratki samochód może być w dalszym ciągu zarejestrowany na ciężarowy. Właściwie na co dzień nie przeszkadza mi w grę wchodzi tylko o demontaż w przypadku przewożenia roweru/nart lub czegoś co wychodzi poza rozmiar bagażnika co zdarza się mi raz na jakiś czas, a dokładnie przeszkadza jej dolna część, która jest w formie blachy schowanej za siedzeniami.
W stacji diagnostycznej dowiedziałem się, że po zmianie przepisów aby usunąć ją i otrzymać stosowne dokumenty musiałbym udać się autoryzowanego serwisu Forda w tym przypadku.

2) Samochód jest zarejestrowany na 5 osób.

3)Dopisanie nie jest konieczne w tym przypadku.

4) Jest to Ford Mondeo III KOMBI 1.8 16V 125KM 2003r.
tWar95
Nowicjusz
 
Posty: 4

15 Kwi 2020, 16:04

tWar95 napisał(a):otrzymać stosowne dokumenty musiałbym udać się autoryzowanego serwisu Forda w tym przypadku.
Myślę ze nie musisz udawać sie do serwisu Forda.Na demontaz kratki potrzebna jest f-ra którą wystawi Ci warsztat ktory ma w zakresie swojej działalności PKD 45.20Z.Oczywiscie ze f-ra jest potrzebna do WK przy zmianie rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy.Wiąze się to tez z dodatkowymi kosztami a mianowicie: poszerzony zkres bad.tech./okresowe i "wielkie zmiany konstrukcyjne... :D /+wymiana DR. Wczesniej napisałeś
tWar95 napisał(a): przeszkadza jej dolna część,
Rozpatrz może dokonanie zmian w tej kratce... :?: Jeżeli nie bedzie przeszkadzało to w ponownym montaż w samochodzie to myślę ze warto nad tym podumać... :ok:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Kwi 2020, 16:12

Migi60 napisał(a):Rozpatrz może dokonanie zmian w tej kratce... Jeżeli nie bedzie przeszkadzało to w ponownym montaż w samochodzie to myślę ze warto nad tym podumać...


No właśnie zastanawiałem się czy tej dolnej "blachy" po prostu nie wyciąć a zostawić tylko tą część, która jest widoczna nad siedzeniami.
Tylko teraz pytanie co w razie kontroli Policji czy w razie czego nie będą się czepiali odnośnie zmian w tej kratce.
tWar95
Nowicjusz
 
Posty: 4

15 Kwi 2020, 16:17

tWar95 napisał(a):co w razie kontroli Policji czy w razie czego nie będą się czepiali odnośnie zmian w tej kratce.
Myślę ze nie powinni bo właśnie ta gora będzie widoczna i powinna wszystko załatwić. Jednak nie mogę Ci dać 100% pewności ze tak własnie będzie.W tym wypadku wykonanie tego pozostawiam Tobie... :!:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Kwi 2020, 16:31

Rozumiem :) Podejrzewam właśnie, że przy takiej zwyczajnej kontroli raczej nie powinni tak dokładnie zaglądać czy tam za siedzeniami jest kratka czy nie tym bardziej, że z tego co widziałem są typy kratek montowane tylko na górze lub na dole sama konstrukcja do wkręcenia.
Dzięki za informacje coś będę kombinował :) :)
tWar95
Nowicjusz
 
Posty: 4

17 Kwi 2020, 19:21

Co do przerejestrowania na osobowy to od 14.stycznia 2020już nie jest tak łatwo i nie wystarczy f-ra za demontaż kratki i przegląd poszerzony OSKP, ale z tego co się orientuję trzeba jeszcze mieć homologację że samochód wyjechał jako osobowy... temat jest do załatwienia...przedtem wystarczyła tylko f-ra za montaż/demontaż, przegląd poszerzony i WK ..a teraz dodatkowa biurokracja.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

17 Kwi 2020, 20:36

Czytaj ze zrozumieniem a mianowicie:
tWar95 napisał(a): bez konieczności przerejestrowania go na osobowy
andrewb25 napisał(a):Co do przerejestrowania na osobowy
.... :o
Ps.możesz podać DZ.U. ,Rozporzadzenie,itp :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

18 Kwi 2020, 07:57

Jak znajdę to podam...sam tego szukam...przedtem sporo SUVów przerabiałem z DK na 5 -osobowe (bo tam tego sporo ) i było to stosunkowo łatwe...ostatnio klientowi WK zażyczył sobie właśnie takiego papierka

https://www.dostawczakiem.pl/zabudowy-osobowe-z-poswiadczeniem-od-15-stycznia-2020/
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

18 Kwi 2020, 17:45

To jest DZ.U. z dn.31.12.2019r poz.2560... :ok:
andrewb25 napisał(a):.przedtem sporo SUVów przerabiałem z DK na 5 -osobowe (bo tam tego sporo
Zgadza się bo wcześniej ten temat przerabiałem na Podstawowej...No pózniej te sprawy mogły robic tylko Okręgówki...
andrewb25 napisał(a): było to stosunkowo łatwe.
... :ok: :ok:
1/ na poczatku tylko zaświadczenie z SKP i azymut do WK...
2/ pózniej zaswiadczenie+zdjęcia z SKP i azymut do WK... :D
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

18 Kwi 2020, 19:01

No właśnie czyli jeżeli teraz jeszcze miałbym jeździć po dozorach technicznych i płacić ne wiadomo ile to VANy już się nie opłaca przywozić :lol:
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie