Samochód ciężąrowy i kratka

18 Lut 2012, 22:21

Witam serdecznie, podejrzewam, że temat wałkowany wielokrotnie, ale ja nie mogę znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi ;)
Kupiłem samochód (we wrześniu 2011) zarejestrowany jako ciężarowy (Suzuki Swift, rocznik 99, 1.0, 3d) oczywiście bez kratki, wczoraj miałem przegląd i szanowny Pan diagnosta zapytał gdzie ona jest. Powiedziałem, że nigdy jej nie było, nie mam takowej, tak przerejestrowałem na siebie (osoba prywatna) i tak zostało (pamiętam, że jak zmieniałem dowód, to Pani w okienku pytała mnie czy rejestruje jako osobowy czy ciężarowy). Po czym Pan diagnosta gdzieś poszedł, wrócił i kazał wjechać do stacji. Oczywiście przeszedłem przegląd, ale nikt już o kratce nie wspomniał, ja też nie zapytałem bo zapomniałem.

Wróciłem do domu, trochę w sieci poczytałem i natrafiłem na wiele nieprzyjemnych rzeczy związanych z brakiem kratki. Ale znalazłem jednak pewien wpis:

7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o
odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz
pierwszy po dniu 29 maja 1999 r.;


Moje autko zostało pierwszy raz zarejestrowane 11.01.1999, więc nie wymaga się ode mnie kratki. Ale jak wygląda to w praktyce? Czy policjant rzeczywiście może zatrzymać mi dowód?
(od razu mówię też, że vatu nie odprowadzam, poprostu jeźdzę samochodem jak osobowym ;) )

I jak wyglądało by przerejestrowanie na samochód osobowy?
Kratki nie ma, bo nie była wymagana, więc chyba nie będę jej montował tylko po to, żeby ją zdemontować i otrzymać na to papier?

I jeszcze: czy jeśli posiada się kratkę, to widnieje jakis wpiś w dowodzie o tejże kratce? Nie wiem, jakaś homologacja czy coś? Oprócz tego, że w rodzaju pojazdu mam wpis samochód ciężarowy i liczbe miejsc siedzących 4, to więcej nic nie ma takiego szczególnego :)

Liczę na Waszą pomoc! :)
elektron
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: Suzuki Swift 1.0

18 Lut 2012, 23:33

elektron napisał(a):Moje autko zostało pierwszy raz zarejestrowane 11.01.1999, więc nie wymaga się ode mnie kratki. Ale jak wygląda to w praktyce? Czy policjant rzeczywiście może zatrzymać mi dowód?

Nie ma prawa zatrzymać DR.To co napisałes wyzej zawarte jest w DZ.U.32 Z 2002R lub 2003r.
elektron napisał(a):Kratki nie ma, bo nie była wymagana, więc chyba nie będę jej montował tylko po to, żeby ją zdemontować i otrzymać na to papier?

Oczywiscie ze nie.Ale znając zycie lepiej dla świętego spokoju miec "papierek"/F-ra na demontaz tej kratki/... :wink:
elektron napisał(a):czy jeśli posiada się kratkę, to widnieje jakis wpiś w dowodzie o tejże kratce?

Absolutnie nie...
elektron napisał(a):Oprócz tego, że w rodzaju pojazdu mam wpis samochód ciężarowy i liczbe miejsc siedzących 4,

Normalka ale nie w kazdym DR tak jest.Spotykam często cięzarowy i 5 miejsc...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

18 Lut 2012, 23:35

Ps.Oczywiście F-ra na demontaz kratki tylko w przypadku jezeli bedziesz chcial miec autko osobowe.
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

18 Lut 2012, 23:48

W takim razie bawić się w przerejestorowanie na osobówkę czy jeździć ciężarowym jak jest teraz? ;)
elektron
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: Suzuki Swift 1.0

19 Lut 2012, 11:16

elektron napisał(a):W takim razie bawić się w przerejestorowanie na osobówkę czy jeździć ciężarowym jak jest teraz?

Jezeli Ci nie zalezy na tym ze musisz miec 5 miejsc siedzących to ja osobiście nie widzę potrzeby zmiany rodzaju pojazdu.Mozesz śmigac niby tą cięzarowką i nikt nic nie ma do powiedzenia ze jest coś nie teges.Zmiana rodzaju pojazdu to dodatkowo koszt ok.350.-.Decyzja nalezy do Ciebie...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

19 Lut 2012, 11:30

Generalnie bardzo mi nie zależy na 5 miejscach (z tyłu jest ciasno dla trzech osób, a dwie mogą podróżować w miarę wygodnie). Używam autka praktycznie do dojazdów do pracy i dziewczyny, więc póki co, zostanie ciężarówka :)

dzięki za szybką odpowiedź! :)
elektron
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: Suzuki Swift 1.0
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Honda NSX
    Pierwsza generacja Hondy NSX była autem niezwykłym. Przełomowe nadwozie wykonane w całości z lekkiego aluminium, silnik V6 znajdujący się za plecami kierowcy i niezwykłe właściwości jezdne wywoływały zachwyt. NSX powróciło ...

07 Kwi 2012, 15:19

Witam, jestem nowy na tym forum i podpinam swoje zapytanie pod podobny temat bo mimo chęci - nie umiem stworzyć nowego postu.
Mianowicie posiadam auto z homologacją na ciężarowy. Homologacja była od nowości (pierwszy właściciel kupił i rejestrował auto w Polsce w 2000 r. Chodzi o BMW 530D kombi.
Mam kratkę dostosowaną do tego pojazdu od nowości, ale nie jest ona metalowa.
Nigdy nie miałem z tym kłopotów, aż wczoraj na przeglądzie dowiedziałem się, że mi nie podbiją badań bo nie posiadam metalowej kratki. Czy to znaczy, że homologacja z salonu straciła ważność? Wydawało mi się, że homologacja jest na zawsze.
A może powinienem gdzieś homologować moją kratkę?
Nie uśmiecha mi się płacić za przerobienie samochodu na osobowy tylko z tego powodu.

pozdrawiam
i życzę wszystkim forumowiczom Wesołych świąt
zygmunt999
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 1988
Auto: bmw e39 530d touring

07 Kwi 2012, 20:08

zygmunt999 napisał(a): Czy to znaczy, że homologacja z salonu straciła ważność? Wydawało mi się, że homologacja jest na zawsze.
Tutaj sie nie mylisz..Homo jest praktycznie az do"zgonu"samochodu -oczywiscie..Poczytaj sobie DZU.32 POZ.262par.8 pkt7 a wtedy bedziesz wszystko wiedzial....Ja osobiscie jak mam dobry to takie rzeczy puszczam a jak nie mam humoru to oczywiscie "ban"... :!: :!: :!: :wink:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Kwi 2012, 14:58

Poczytałem i już wszystko jasne. Trzeba było poszukać takiego co miał lepszy humor:)
A swoją drogą nie rozumiem jak auto z kratką zakrywającą tylko przestrzeń nad fotelami zostało sprzedane jako ciężarowe z dokumentem homologacji.
Życie jest pełne zagadek.
zygmunt999
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 1988
Auto: bmw e39 530d touring

11 Lip 2012, 20:04

Proszę o pomoc.
Zakupiłem z komisu samochód z kratką jako ciężarowy. Przeszedł badania techniczne, dostał oświadczenie, że jest przerobiony z ciężarowego na osobowy. Chcę go zarejestrować i przyczepili się do mnie, że na oświadczenia jest podana zła podstawa prawna. Chyba ktoś się pod oświadczeniem podpisał i chyba wie co robi. Jest to peugeot 307 kombi. Sprawdzone mam tylko, że lini produkcyjnej wyszedł jako osobowy, dopiero w trakcie zmieniono na ciężarowy. Podobno mamy unię i prawo powinno być w miarę jednakowe.
Proszę o pomoc co dalej robić
romane
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 01 01 1984

11 Lip 2012, 21:09

romane napisał(a):Chcę go zarejestrować i przyczepili się do mnie, że na oświadczenia jest podana zła podstawa prawna.

Nie wiem dokladnie w czym rzecz bo napisałes to trochę dla mnie niezrozumiale.Masz fakture z warsztatu samochodowego na dokonane przeróbki... :?: :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

02 Mar 2016, 16:58

Witam,
nie chce zaczynać nowego tematu bo mój problem jest podobny. Mam samochód z homologacją na ciężarowy. Ubezpieczenie AC i OC też jest na ciężarowy. Samochód używam do celów prywatnych, czy jak ściągnę kratkę bo utrudnia mi widoczność to mogę mieć jakieś nieprzyjemności ze strony ubezpieczyciela w przypadku kolizji - jako, że zmieniłem sposób przystosowania pojazdu?
Nie przerejestrowywałem jeszcze samochodu (poprzedni właściciel z tej samej miejscowości), ale skoro mam taki obowiązek i zapłacę już pieniądze za nowy dowód to może lepiej w tym wypadku zmienić to auto na osobowe - tyle, że 2 osobowe bo nie chce wsadzać tylnej kanapy, dzięki czemu trochę zaoszczędzę. Kiedyś i tak przerobie je na 5 osób, ale jeszcze nie teraz.
emyyyl
Początkujący
 
Posty: 142
Auto: Corolla
Silnik: 2.0 D4D
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

02 Mar 2016, 17:40

emyyyl napisał(a):czy jak ściągnę kratkę bo utrudnia mi widoczność
Podaj datę I rej.tego samochodu...Samochód kupiony w salonie czy z zagranicy... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

02 Mar 2016, 17:55

Opel Corsa Van, data pierwszej rejestracji 16,05.2011, zakupiony w polskim salonie.
emyyyl
Początkujący
 
Posty: 142
Auto: Corolla
Silnik: 2.0 D4D
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

03 Mar 2016, 18:45

Niestety ale samochód ten musi posiadać kratkę jak będzie w dalszym ciągu jako cięzarowy/DzU32 poz.262 par.8 pkt.7/.
emyyyl napisał(a):Nie przerejestrowywałem jeszcze samochodu
I bardzo dobrze...
emyyyl napisał(a):zapłacę już pieniądze za nowy dowód to może lepiej w tym wypadku zmienić to auto na osobowe -
Mozesz to zrobić bez problemu a mianowicie:
1/Jedziesz do warsztatu który ma w działalności pkt.PKD 4520Z i oni Ci zdemontują tą kratkę/musi być wystawiona na to F-ra/... :!:
2/Azymut do SKP tam diagnosta wykona BT pojazdu/okresowe i dodatkowe/.
3/Po wykonaniu przeglądu dostajesz zaświadczenie
4/Jezeli to wszystko zrobisz to azymut z wszystkimi dokumentami do WK/DR pojazdu,KP, zaświadczenie z badania tech.,F-ra z demontazu kratki i oczywiście umowa k/s pojazdu/
5/Myślę ze to wszystko.... :wink:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014