Sekrety Takumi - kim są rzemieślnicy Lexusa?

19 Mar 2019, 12:28

Samochody Lexusa wyróżniają się wieloma cechami - odważną stylistyką z atrapą chłodnicy w kształcie klepsydry, napędami hybrydowymi, które są wizytówką marki i nietypowymi rozwiązaniami, jak ruchome zegary. Ale japońska marka nigdy nie wypracowałby sobie tak silnej pozycji w motoryzacyjnym świecie, gdyby nie obsesyjne podejście do jakości i najwyższa dbałość o detale. Stoją za tym ludzie, nazywani Takumi. Kim tak naprawdę są?

Tylko dla wybranych
Takumi to słowo, które po japońsku oznacza rzemieślnika, mistrza w swoim fachu. Lexus bardzo wysoko ceni umiejętności i doświadczenie, więc przy produkcji jego aut uczestniczą tylko najlepsi pracownicy koncernu Toyota. Ale statusu Takumi nie otrzymują wszyscy inżynierowie w zakładach marki. To najwyższe wśród personelu technicznego wyróżnienie jest zarezerwowane wyłącznie dla tych najlepszych i najbardziej doświadczonych. Dla przykładu z pośród 7700 pracowników fabryki Lexusa Miyata w Kyushu - w której powstają m.in. modele NX, UX i ES - status Takumi ma tylko 19 osób.
Sekrety Takumi - kim są rzemieślnicy Lexusa? Jak zostać Takumi?
Status Takumi można uzyskać jedynie dzięki wytrwałej pracy. Nie ma tutaj drogi na skróty. Prawdziwy mistrz Lexusa ma za sobą przynajmniej 25-letnie doświadczenie w doskonaleniu swoich rzemieślniczych umiejętności. Ale lata pracy nie wystarczą, ważne są także umiejętności. Zanim pracownik zostanie Takumi, musi przejść szereg trudnych prób. Jedna z nich wymaga od kandydatów złożenia prostej figurki kota z papieru. Takie zadanie może nie wydawać się trudne, ale trzeba wykonać je w czasie poniżej 90 sekund, a do tego używając nie wiodącej ręki. I oczywiście zrobić to z najwyższą precyzją. Lexus stworzył nawet specjalną stronę internetową, na której każdy może sprawdzić się w takim wyzwaniu. Jednak zdobycie statusu Takumi wcale nie oznacza końca nauki. Mistrzowie wiedzą, że nawet dysponując wieloletnim doświadczeniem nie można przestać szlifować swoich umiejętności.

Nadludzkie zdolności
A umiejętności najlepszych rzemieślników Lexusa są niesamowite. Takumi mają wyczulony wzrok, który pozwala dostrzec szczegóły niewidoczne dla przeciętnego człowieka, słuch, który umożliwia dokładne strojenie silników, a także wyjątkowo rozwinięty zmysł dotyku, dzięki któremu potrafią odkryć niedoskonałości o skali nieprzekraczającej milimetra! W pracy pomagają im specjalnie zaprojektowane stanowiska. Na przykład pomieszczenie, na którego suficie, ścianach i podłodze umieszczono podłużne lampy LED, ułożone w pasy oddalone od siebie o 30 cm. Lexus odkrył, że właśnie dzięki takiemu oświetleniu najłatwiej zauważyć niedoskonałości lakieru czy spasowania elementów nadwozia.

Rola Takumi
Bycie Takumi to nie tylko wielki przywilej, ale i wielka odpowiedzialność. Każdy mistrz specjalizuje się w pewnym etapie produkcji i pełni rolę ostatecznego testera jakości. Nie ma możliwości, by jakikolwiek samochód przeszedł do następnej fazy produkcji albo zjechał z linii produkcyjnej, zanim zostanie skrupulatnie sprawdzony i zaakceptowany. A kiedy auto wyjedzie z fabryki, jest sprawdzane w ruchu przez kierowcę testowego Lexusa. Który naturalnie jest mistrzem Takumi. Mistrz Lexusa to także lider zespołu inżynierów, łowca talentów i mentor. Doświadczeni inżynierowie czasami stosują technikę "partyzanckiego testowania" - umyślnie podstawiają członkom ich zespołu niedopracowane elementy, by sprawdzić ich czujność i pomóc w ciągłym doskonaleniu umiejętności.

W trosce o jakość
Pasja i wytężona praca mistrzów Takumi sprawiają, że samochody Lexusa słyną z niespotykanej jakości. A Japońska marka podbija kolejne rankingi i zwycięża w badaniach satysfakcji klientów. W tym roku Lexus już po raz ósmy z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu producentów najbardziej niezawodnych samochodów, stworzonym przez amerykańską firmę analityczną J.D. Power. Podobny wynik - drugie miejsce wśród aut do 4 lat i pierwsze w kategorii starszych samochodów - Lexus zanotował w innym badaniu niezawodności, stworzonym w zeszłym roku przez brytyjski magazyn WhatCar?.

Niesamowite elementy Lexusów
Zamiłowanie Lexusa do rzemieślniczej pracy i japońskiej kultury sprawiło, że w samochodach marki zajedziemy wiele elementów inspirowanych tradycyjnym rzemiosłem. Są to na przykład ręcznie szlifowane elementy ze szlachetnego szkła, inspirowane japońskimi kryształami Kiriko, które możemy znaleźć w środku limuzyny LS. A także wstawki z drewna we wnętrzu Lexusa RX, dekorowane wzorami wykonywanymi przez specjalistów z firmy Yamaha. Stworzono je dzięki doświadczeniu w produkcji koncertowych fortepianów i gitar akustycznych.

Zobacz film » Takumi Living - tworzenie arcydzieła

Film o mistrzach Takumi
Tradycyjna filozofia mistrzów Takumi jest tak ważna dla Lexusa, że japońska marka postanowiła nakręcić film dokumentalny o sztuce rzemiosła, który właśnie debiutuje na Amazon Prime Video. Dokument przedstawia szefa kuchni nagrodzonego dwiema gwizdkami Michelin, stolarza z jednej z najstarszych firm budowlanych na świecie, mistrza tradycyjnego wycinania papieru i oczywiście Takumi Lexusa. Twórcy obrazu zastanawiają się, jak nowe technologie wpłyną na tradycyjne rzemiosło. Film powstał w dwóch wersjach - 54-minutowej i liczącej aż 60 000 godzin, bo właśnie tyle potrzeba, by zostać prawdziwym mistrzem tradycyjnego rzemiosła.

źródło: Lexus; blog.lexus.co.uk
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y