Skoda superb jaki silnik wybrac i czym się kierować przy kupnie?

14 Sie 2020, 07:11

Chcemy kupić skode superb (prawdopodobnie kombi) - mamy dwójkę dzieci.
Zastanawiamy się nad silnikiem 2.0 TDI CR - chyba że coś innego polecicie? Szukamy czego do 35tys.
Na co zwracać uwagę przy zakupie?

(Wcześniej myśleliśmy o Fordzie s-max, ale samochodem będzie jeździł mąż do pracy codziennie, więc patrzymy się trochę na spalanie)
nemeyeth
Nowicjusz
 
Posty: 10

14 Sie 2020, 07:24

Jeśli chodzi o superba to te 2.0tdi cr jest jedynym silnikiem, który można "polecić"
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

14 Sie 2020, 07:34

A jeśli chodzi o przebiegi? Widzę w ogłoszeniach niektóre mają po 250tys. a niektóre nawet przekroczyły 300tys.
nemeyeth
Nowicjusz
 
Posty: 10

14 Sie 2020, 08:43

Nikt nie kupuje auta wyższej klasy dopłacając do silnika diesla żeby jeździć po bułki do sklepu. Te auta realnie mają tyle najechane. 250 przebiegu w 10 letnim aucie to nic dziwnego, zresztą większość zrobiona była zapewne w pierwszych 2-3 latach. Ew. możecie sobie skręcić (albo kupić już skręcony) na 178 dla spokoju duszy :mrgreen:

Chcesz mały przebieg w superbie to dorzuć do budżetu 10k przy tym samym roczniku albo poszukaj mniejszego/tańszego auta
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

14 Sie 2020, 08:49

Raczej chodziło mi o to czego mogę się spodziewać przy tak dużym przebiegu (rzędu 350tys.), 250tys. mnie wcale nie dziwi, bo rozumiem zależność, którą opisałeś.
nemeyeth
Nowicjusz
 
Posty: 10

14 Sie 2020, 09:06

35 tys trochę mało na Superba II w sensownym stanie z CR. Zwróćcie uwagę, że do 02/2010 montowany był jeszcze 2.0 TDI PD (na pompowtryskach) - nie polecany. 2.0 TDI CR jest dopiero od 02/2010.

W tym budżecie poszukałbym Forda Mondeo MK4 2.0 TDCI - jest prawie równie przestronny, mało pali o nie ma drogich części. No i za 35 tysięcy będzie lepszy rocznik niż w Superbie.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bezpieczna zmiana pasa ruchu - martwe pole w lusterku
    W ubiegłym roku nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 480 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących(1). Manewr ten wykonujemy tak często, że łatwo możemy zapomnieć się i nie skontrolować wcześniej ...

14 Sie 2020, 09:56

nemeyeth napisał(a):więc patrzymy się trochę na spalanie


Czy naprawdę te 0,5 litra różnicy w średnim spalaniu (zakładając silnik 2.0 TDCI w s-maxie) tak bardzo się liczy ? Zakładając przebieg roczny 15 tys km w skali 12 miesięcy, to raptem 1 bak - całe 300 zł. Nawet biorąc pod uwagę róznicę 1 litra to cały czas są to minimalne odstępstwa.
S-max jest wręcz stworzony dla takiej rodziny (2+2) więc po co cisnąć się w superB-ie ?
aple4
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Prawo jazdy: 03 01 2008
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2007

14 Sie 2020, 10:21

Invi napisał(a):Jeśli chodzi o superba to te 2.0tdi cr jest jedynym silnikiem, który można "polecić"

Nie powiedziałbym a 1,6 tdi? a 1,9 tdi ? niedobre? Tak więc samych diesli pewnie z 5-6 będzie, z benzynami gorzej ale TDI to tam cała masa jest.

Ossy napisał(a):W tym budżecie poszukałbym Forda Mondeo MK4 2.0 TDCI
Tu bym trochę dyskutował wg mnie Mondeo będzie ciaśniejsze ale ogólnie spoko opcja jako alternatywa


nemeyeth napisał(a):Raczej chodziło mi o to czego mogę się spodziewać przy tak dużym przebiegu (rzędu 350tys.)
Dwumas jak może niedomagać, turbo nie wiadomo w jakim stanie, jakieś w zawieszeniu rzeczy do roboty, rozrząd jest chyba co 180 tys? czyli pewnie akurat trafi na Ciebie jak będzie trzeba robić.
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

14 Sie 2020, 10:47

17tys. rocznie to mój mąż robi do pracy w ciągu roku (prosto z domu do pracy i z powrotem), a trzeba jeszcze doliczyć odwiedzanie jednej rodziny 400km w jedną stronę, drugiej rodziny 250km w jedną stronę, wakacje, weekendowe wypady czasami nawet do 100-150km w jedną stronę, bo już nie liczę zakupów i mniejszych tras, ale minimum 22 tys. wychodzi.
Ale masz rację będzie to nieduża różnica jeśli będzie palił tyle ile statystyki pokazują.
nemeyeth
Nowicjusz
 
Posty: 10

14 Sie 2020, 13:58

demirbiras napisał(a):Nie powiedziałbym a 1,6 tdi? a 1,9 tdi ? niedobre? Tak więc samych diesli pewnie z 5-6 będzie, z benzynami gorzej ale TDI to tam cała masa jest.


Może i dobre ale do taniej fabii a nie pięciometrowego kombiaka który waży z 1600kg. Nie po to się kupuje auto wyższej klasy żeby słuchać klekotu albo mi silnik budą telepał przez brak wałków.

A w ogóle to jeżdżę teraz autem zastępczym - Insignią Kombi, auto porównywalne z superbem. Rocznik bodajże 2016 a pod maską 1.6cdti z automatem. Ma to 136ps (żeby zaraz nie było gadania, że sobie można superba chipować i będzie miodzio, nie będzie), auto ciężkie, koła wielkie więc jedzie "tak sobie".
Ale do rzeczy - ze względu na specyfikę pracy poruszam się głownie w trasie, nie wściekam się (średnia prędkość z kompa w granicach 65kmh). Spalanie spod dystrybutora to 7,2L. Masakra biorąc pod uwagę dynamikę auta (choć wiadomo, że vagi to prawie paliwo produkują więc superb spali 5 xd). Na marginesie dodam, że komputerek pokazuje 5,9

nemeyeth napisał(a):Ale masz rację będzie to nieduża różnica jeśli będzie palił tyle ile statystyki pokazują.


Nie ma żadnych logicznych przesłanek za tym, żeby superb palił mniej niż s-max. Noooo może przy prędkości autostradowej zaoszczędzi się pół litra ze względu na aerodynamikę. A dla 0,5/100 przy takich przebiegach auta zmieniać się nie opłaca (a tym bardziej wymieniając "pewną" używkę na "niepewną" używkę)
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

14 Sie 2020, 14:15

Czyli wg Ciebie superb i s-max będzie spalał tyle samo?
(i nie chcemy zmienić s-maxa na superba tylko zastanawiamy się który z nich wybrać)
nemeyeth
Nowicjusz
 
Posty: 10

14 Sie 2020, 14:24

Różnice będą pomijalne.
A który wybrać to sami zdecydujcie, Budżet na superba taki sobie a w s-max już można nieźle przebierać.
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

20 Sie 2020, 09:27

Doradźcie laikowi.
Czy warto patrzeć na auta z DSG (mowa o superb II) czy szukać tylko manuali? Nie chodzi mi o jazdę tylko o koszty eksploatacji. Czy jest duża różnica czy pomijalna.
Ostatnio edytowany przez mike, 20 Sie 2020, 10:30, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Możesz bez problemu kontynuować poprzedni temat
nemeyeth
Nowicjusz
 
Posty: 10

20 Sie 2020, 09:46

Serwis dsg zawsze będzie droższy, chociażby wymiana oleju, czego w manualu raczej nie robisz itd. Mogą pojawiać się usterki.
Ale wszystko zależy czego oczekujesz...przy dsg i np 170 konnym tdi wykorzystasz lepiej możliwości silnika, jest wygodniej i nie trzeba majtać lewarkiem, po prostu naciskasz gaz i kierujesz :)
Wg mnie też prędzej dobijesz sprzęgło dwumas w manualu niż dsg, bo w manualu jedziesz sobie przy 1500 obrotów i dusisz a dsg to kontroluje, redukuje itd.
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna