Sportowe auto z systemem zdalnego prowadzenia

14 Paź 2014, 22:13

Na linii startu toru Hockenheim stanie wkrótce sportowe Audi wyposażone w system zdalnego prowadzenia. W niedzielę, 19 października, podczas finału Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Audi RS 7 Sportback pozbawione kierowcy wykona pełne okrążenie toru.

Sportowe auto z systemem zdalnego prowadzenia

Koncepcyjne Audi RS 7 z systemem piloted driving pokona pętlę z wyścigową prędkością. Samochód, wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne opracowane przez koncern z Ingolstadt, będzie precyzyjnie i z dokładnością do milimetra prowadzony przez platformę technologiczną, aż osiągnie granice swych możliwości. Będzie tak szybki, jakby za jego sterami siedział zawodowy kierowca. Dotychczasowe testy pozwalają oczekiwać, że pętlę Hockenheim auto przejedzie w zaledwie nieco ponad dwie minuty, mknąc z prędkością do 240 km/h na godzinę. Prezentując koncepcyjny pojazd z systemem piloted driving, Audi wskazuje potencjalne możliwości, jakie otwierają się w przyszłości przed systemami zdalnego prowadzenia.

Sportowe auto z systemem zdalnego prowadzenia

Sportowe auto z systemem zdalnego prowadzenia

źródło: Audi
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

21 Paź 2014, 23:05

Jak fascynująca jest autonomiczna jazda, Audi pokazało podczas finału sezonu DTM. Audi RS 7 piloted driving concept w tempie wyścigowym i bez kierowcy okrążyło tor Grand Prix w Hockenheim.

Audi osiągnęło kolejny znaczący sukces w pracach rozwojowych nad autonomiczną jazdą. Przed finałem sezonu mistrzostw Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), najnowszy pojazd z Ingolstadt wykonał pokazową rundę bez kierowcy. W zaledwie nieco ponad dwie minuty, Audi RS 7 piloted driving concept z wielką precyzja i dokładnością co do centymetra okrążyło tor Grand Prix w Hockenheim.

"Wyczyn Audi RS 7 piloted driving concept udowadnia kompetencje naszego zespołu zajmującego się pracami rozwojowymi z dziedziny autonomicznej jazdy" mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek Zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. "Dla dalszych prac rozwojowych szczególnie cenne są wyniki dotyczące precyzji i mocy, które możemy przenieść do produkcji seryjnej."

By mieć dobrą orientację na torze, pojazd demonstracyjny korzystał ze specjalnie przetworzonych danych GPS, przekazywanych za pomocą wysokiej częstotliwości fal, zgodnie ze standardem przyjętym w motoryzacji. Jednocześnie kamery 3D zamontowane w samochodzie filmowały pokonywaną drogę, a specjalny program obliczeniowy porównywał dostarczane przez nie obrazy z danymi zapisanymi w pokładowym komputerze. Dzięki temu, pojazd demonstracyjny co do centymetra poruszał się po obranym kursie.

Autonomiczna jazda to jedna z ważniejszych dziedzin prac rozwojowych w Audi. Pierwsze funkcjonujące rozwiązania Audi zaprezentowało już dziesięć lat temu. Wyniki testów są na bieżąco przekazywane do działów zajmujących się produkcją seryjną.

Dla przykładu: z ostatnich jazd testowych inżynierowie pozyskali informacje na temat zachowania samochodu w wyznaczonych granicach fizycznych, przydatne przy opracowywaniu automatycznych manewrów pozwalających uniknąć wypadków w krytycznych sytuacjach.

Już dziś, dzięki systemom wsparcia kierowcy, prowadzenie jakiegokolwiek modelu Audi jest bardzo precyzyjne i pozbawione stresu. Ich najbardziej rozbudowane wersje znaleźć można w Audi A6 i Audi A7 Sportback. Paleta rozwiązań sięga tu od asystenta zmiany pasa ruchu Audi side assist, przez aktywnego asystenta toru jazdy Audi active lane assist, aż po tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami - adaptive cruise control z funkcją Stop&Go i systemem ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu Audi pre sense front.

W pracach nad systemami autonomicznej jazdy, Audi wspierają pracownicy działów rozwojowych koncernu Volkswagen, laboratorium Electronics Research Laboratory (ERL) oraz naukowcy z kalifornijskiego Stanford University.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Techniczne sekrety Toyoty GR Yaris
  Toyota GR Yaris wymyka się motoryzacyjnym schematom. Z zewnątrz przypomina miejskiego hatchbacka. W środku przemyca zaawansowany napęd 4x4, mocny silnik, lekką konstrukcję z włókna węglowego i aluminium, gruntownie ...
  KONKURS - Mamy dla Was karty podarunkowe Allegro
  Wystartowaliśmy z nowym konkursem dla aktywnych użytkowników naszego forum (konkurs trwa do końca września). Tym razem mamy dla Was Karty podarunkowe Allegro! Każdy kto odwiedza nasze forum i wypowiada się na nim pisząc ...

 •  
  • Warto przeczytać