Sprawdź, czy poprawnie otwierasz drzwi do samochodu!

04 Kwi 2022, 13:33

Rozpoczął się sezon rowerowy. Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów nie tylko podczas jazdy, lecz także przy wysiadaniu z samochodu. W tym celu warto opanować holenderską metodę otwierania drzwi, tzw. Dutch Reach. Pomóc mogą także technologie stosowane w nowoczesnych samochodach.

Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, zwłaszcza kierujący samochodami osobowymi, którzy w 2021 r. spowodowali 1 719 takich zdarzeń(1). Kierowcy powinni więc zwiększyć swoją czujność wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego. Nawet po zaparkowaniu samochodu podróżujące nim osoby mogą zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów – znaczenie ma odpowiedni sposób wysiadania z pojazdu, tak aby nie uderzyć nadjeżdżającego rowerzysty drzwiami.
Sprawdź, czy poprawnie otwierasz drzwi do samochodu! Już od kilkudziesięciu lat w Holandii z powodzeniem stosowana jest metoda "Dutch Reach". Polega ona na otwieraniu drzwi auta ręką bardziej oddaloną od drzwi. W przypadku kierowcy będzie to prawa ręka, a w przypadku pasażera – lewa. Dzięki temu niezbędne jest obrócenie ciała w kierunku drzwi, co ułatwia spojrzenie przez ramię i w boczne lusterko, by upewnić się, czy w naszą stronę nie zbliża się rowerzysta.

Metoda "Dutch Reach" wciąż nie jest powszechnie znana w Polsce, mimo wzrostu popularności transportu rowerowego w ostatnich latach. "Warto stosować to rozwiązanie, ponieważ w ten sposób minimalizujemy ryzyko uderzenia rowerzysty drzwiami czy zepchnięcia go z roweru" tłumaczy Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kierowcy najnowocześniejszych aut, mogą dodatkowo skorzystać ze wsparcia technologii. Funkcja bezpiecznego wysiadania np. (OSE) ostrzega pasażerów podczas otwierania drzwi o tym, że zbliża się inny pojazd, motocykl lub rowerzysta i w ten sposób zapobiega m.in. wypadkom typu wjechanie rowerzysty w drzwi.

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3570
Zdjęcia: 12775
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

04 Kwi 2022, 14:02

Redakcja napisał(a):"Dutch Reach". Polega ona na otwieraniu drzwi auta ręką bardziej oddaloną od drzwi.
Nie rozumiem po co sobie tak komplikować życie? Przecież wystarczy lekko pochylić się i spojrzeć w lusterko w przypadku pasażera bo kierowca z normalnej pozycji będzie widział czy rowerzysta się zbliża. Kolejna sprawa to nie musimy od razu otwierać drzwi od samochodu na pełną szerokość. Tu wystarczy normalna ostrożność przy wysiadaniu.

Inna sprawa to taka, że rowerzysta nie powinien przejeżdżać obok samochodu blisko z dużą prędkością. Jego też dotyczą się przepisy i zachowanie ograniczonego zaufania wobec innych.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6458
Zdjęcia: 23
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Największy rozpraszacz kierowcy? Jazda na zderzaku
    Co najbardziej rozprasza kierowców podczas jazdy? Brytyjscy kierowcy twierdzą, że jest to widoczny we wstecznym lusterku samochód, który jedzie zbyt blisko nich. Jazda na zderzaku to problem również ...
    Baterie ze stałym elektrolitem Toyoty – co wiadomo do tej pory?
    Toyota jest znana jako pionier elektryfikacji samochodów i największy producent hybryd. Jednocześnie marka inwestuje w rozwój technologii pojazdów na wodór. To jednak nie znaczy, że największy ...

  •