Sprzedaż samochodu osobie z Ukrainy z pobytem ponad 6 miesięcy

09 Sie 2019, 19:29

Witam,
Sprzedaję samochód i osoba zainteresowana jest z Ukrainy. Osoba ta pracuje w Polsce i z tego co mi powiedziała jest już ponad 6 miesięcy w PL co ma ją uprawnia do zakupu i rejestracji samochodu w PL.
Z tego co się dowiedziałem to procedura sprzedaży jest taka sama jak w przypadku kupującego z PL, należy przekazać dowód rejestracyjny, OC, kartę pojazdu oraz na umowie kupna sprzedaży spisać wszystkie dane z paszportu kupującego? (Imię Nazwisko, kraj, miejscowość, ulica, kod pocztowy, nazwa i nr dokumentu tożsamości, wydany przez, NIP.
Jak rozumiem, te dane należy przepisać w takim języku/alfabecie jak zostały zapisane to znaczy dokładnie takimi literami jak są napisane w języku ukraińskim? Wiadomo, że te ich niektóre litery są inne ale rozumiem, że mają właśnie tak być zapisane w umowie?

Wiem, że nie mają też nr PESEL, więc czy mogę w zastępstwie tutaj zapisać polski numer NIP, który raczej powinni mieć?

Co z danymi z obecnego miejsca przebywania w PL? Musze spisać dane z karty pobytu czasowej i też je umieścić na umowie czy może zrobić tylko kopię?

Ogólnie nie mam też pewności, czy ta osoba kupująca będzie rzeczywiście ten samochód rejestrować w PL, bo na początku Pan chciał aby te autko sprzedać osobie z Ukrainy plus napisać oświadczenie na użytkowanie u notariusza aby mógł przekroczyć granicę polski na wschód na co ja się nie zgodziłem. Obecnie sprawa się ma tak, że ten samochód kupi osoba z Ukrainy co jest tu powyżej 6 miesięcy i ona zarejestruje na siebie ten samochód, po czym później (sprzeda -być może) wystawi te zaświadczenie notarialne dla tej osoby co chce nim wrócić na Ukrainę.

Na co zwrócić uwagę i jak sporządzić umowę aby wszystko dla mnie było ok i abym później nie miał żadnych problemów?
Od razu po sprzedaży mam zamiar iść zgłosić sprzedaż do Wydziału komunikacji oraz ubezpieczyciela.
Bardzo proszę o porady.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Matt0x
Nowicjusz
 
Posty: 15

09 Sie 2019, 21:02

Matt0x napisał(a):Jak rozumiem, te dane należy przepisać w takim języku/alfabecie jak zostały zapisane to znaczy dokładnie takimi literami jak są napisane w języku ukraińskim?

W paszporcie imię i nazwisko są też wpisane alfabetem łacińskim.
aGradory
 

15 Sie 2019, 18:49

Dzięki za odpowiedz.
A co z miejscowością i ulicą nie widzę takich danych u siebie w paszporcie, a są wymagane.
Ostatecznie nie sprzedałem auta ale mam już innego kupca z Ukrainy, który chce to zrobić legalnie. tzn. po zakupie auta udaje się ze mną do mojego urzędu komunikacji i tam wyrejestrowuje samochód w celu rejestracji w innym kraju (Ukraina), w tym momencie Pani urzędniczka zabiera tablice rejestracyjne , mój dowód rejestracyjny i wydaje mu tymczasowy (na jego dane) wraz z nowymi tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi.
Wszystko legalnie i ja też będę mógł spać spokojnie.
Tak się tylko zastanawiam aby w umowę kupna - sprzedaży zawrzeć zapis o tym, że kupujący oświadcza iż po zakupie auta wyrejestruje samochód w urzędzie komunikacji.
Jak myślicie można coś takiego wstawić? Czy może lepiej nie kombinować i po prostu przed sprzedażą auta odkręcić tablice rejestracyjne aby mieć je przy sobie i zdać je z kupującym w wydziale komunikacji?
Matt0x
Nowicjusz
 
Posty: 15

15 Sie 2019, 19:43

Niepotrzebnie komplikujesz sprawę. Sprzedajesz normalnie na umowę i po kłopocie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

16 Sie 2019, 00:43

Jeśli kupujący nie zgłosi kupna i nie przerejestruje auta na siebie, to sprzedający jest dalej właścicielem, musi płacić OC itd. Na Ukrainie są bardzo wysokie cła i dlatego oni nie chcą rejestrować aut u siebie. Kupi taki z Ukrainy samochód od Polaka, nigdzie tego nie zgłosi i bujaj się potem latami z samochodem, którego nie masz, albo spróbuj coś załatwić oficjalną drogą na Ukrainie, a zobaczysz, jak wygląda trzeci świat.
aGradory
 

16 Sie 2019, 05:33

Gradory napisał(a):Jeśli kupujący nie zgłosi kupna i nie przerejestruje auta na siebie, to sprzedający jest dalej właścicielem, musi płacić OC itd. Na Ukrainie są bardzo wysokie cła i dlatego oni nie chcą rejestrować aut u siebie. Kupi taki z Ukrainy samochód od Polaka, nigdzie tego nie zgłosi i bujaj się potem latami z samochodem, którego nie masz, albo spróbuj coś załatwić oficjalną drogą na Ukrainie, a zobaczysz, jak wygląda trzeci świat.

Przerabiałeś temat :?: Czy tylko tak sobie filozofujesz :?:
Bo ja przerabiałem osobiście. Sprzedajesz auto na umowę(żadne nipy, tylko nr paszportu), zgłaszasz to gdzie trzeba(ubezpieczenie, wydział komunikacji) i zapominasz o sprawie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kalkulator średniej prędkości
    Prędkość taką można obliczyć dzieląc wskazania licznika przejechanych kilometrów przez czas pokonania tej drogi. W ruchu jednostajnym prędkość chwilowa, z jaką porusza się ciało, jest równa prędkości średniej. ...

16 Sie 2019, 10:33

Gradory napisał(a):Jeśli kupujący nie zgłosi kupna i nie przerejestruje auta na siebie, to sprzedający jest dalej właścicielem, musi płacić OC itd.
co Ty gadasz chlopie? Sprzedajesz zglaszasz i nic Cie wiecej nie interesuje i nie ważne komu to sprzedajesz czy dla Polaka czy Ukraińcy czy komu tam, w przypadku sprzedaży dla ukrainca spisujesz normalna polska umowę, wpisujesz jego dane z paszportu w taki sposob jak jest tam napisane, jako numer pesel piszesz numer paszportu, umowę taka zglaszasz do WK i do UB i co dalej on z nim zrobi to juz nie powinna być Twoja sprawa. Sprzedales zglosiles zbyt teraz mozesz zapomnieć.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16213
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

16 Sie 2019, 14:55

yeti65, Kao, dobra, macie rację. Kiedyś czytałem o problemach, ale chyba nie doczytałem, bo rzeczywiście dotyczą one tylko sytuacji, gdy sprzedający nie zgłosi sprzedaży do urzędu i ubezpieczalni, albo kupujący podaje fałszywe dane i fałszywe dokumenty. Temat do zamknięcia.
aGradory
 

30 Sie 2019, 18:36

Kao mam pytanie miesiac temu sprzedalem samochod Ukraińcówi dane spisalem z paszportu zrobiłem sobie zdjęcia paszportu i wizy na Polskę ,na drugi Dzień zglosilem zbycie pojazdu i wysyłam Umowę do TU trochę jestem zmartwiony co będzie z ufg jeśli tamten Ukrainiec nie przerejestruje i nie wykupi nowej polisy ? Jak to wygląda jest czego się bać??
PawelD83
Nowicjusz
 
Posty: 4

30 Sie 2019, 18:45

Spokojnie nie ma znaczenia komu sprzedałeś auto oraz to co ta osoba z nim zrobi... masz dokumant i tyle temacie.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10362
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

30 Sie 2019, 19:52

PawelD83 napisał(a):trochę jestem zmartwiony co będzie z ufg
ale martwic to sie mozesz gdy jesteś wlascicielem auta a Ty je sprzedales wiec juz nie ponosisz dodatkowych kosztow i nie powinieneś sobie zaprzątać głowy co dalej bedzie z autem, Ty od momentu podpisania umowy i zgłoszenia tego jesteś czysty
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16213
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

30 Sie 2019, 20:06

Dzięki Panowie ża konkretna odpowiedź:-) :ok:
PawelD83
Nowicjusz
 
Posty: 4

28 Wrz 2019, 22:24

Mam używany samochód, który próbuję sprzedać. Ktoś chce go kupić po żądanej cenie, pod warunkiem akceptowania płatności w miesięcznych ratach. Jak miałbym to zrobić, legalnie i minimalizując ryzyko?
mike991
Nowicjusz
 
Posty: 4

28 Wrz 2019, 22:46

Tak to chyba najlepiej przez bank a tak szczerze to gotówka najlepsze rozwiązanie nie baw się w takie tematy
... ale niech ktoś się inny wypowie:-)
PawelD83
Nowicjusz
 
Posty: 4