Sprzedaż samochodu z Niemiec (pytanie trochę na odwrót)

Sprzedaż samochodu z Niemiec (pytanie trochę na odwrót)

04 Paź 2018, 13:41

Po przeczytaniu kilkunastu wątków na forum, uprzejmie zwracam się o radę, jak rozwiązać moją sytuację, żeby wszyscy - zarówno ja jako sprzedający, jak i kupujący, mieli poczucie bezpiecznej transakcji. Jeżeli odpowiedź jest oczywista, lub ją przegapiłem - proszę o wyrozumiałość.

W skrócie telegraficznym - jako mieszkaniec Niemiec, obywatel Polski, chcę sprzedać mój niemiecki samochód w Polsce.

Szczegółowo:
- Mieszkam w Niemczech, gdzie jestem zameldowany i płace podatki, ale posiadam Polskie obywatelstwo, bez adresu meldunku w Polsce.
- Cztery lata temu kupiłem czteroletni, używany samochód z salonu samochodowego w Niemczech. Samochód miał wcześniej jednego właściciela (firma).
- Po zakupie samochodu, zarejestrowałem go na siebie w Niemczech, na mój ówczesny adres w Niemczech. Samochód jako współwłaściciela miał wpisany również bank, który kredytował samochód.
- W tym roku wykupiłem samochód ze wspomnianego wcześniej banku (BMW Bank) i stałem się jego pełnym właścicielem. Jestem jedyną osobą wpisaną w dowodzie, na mój niemiecki adres. Posiadam wszystkie dokumenty (T1 i 2, badania, certyfikaty, itd.).
- Przyjeżdżam do Polski wspomnianym samochodem na tydzień czasu. W tym czasie chcę sprzedać samochód prywatnie lub, przy braku powodzenia, wstawić do komisu.
- Nie chcę zajmować się w pełni procesem importowania samochodu do Polski - wolę odliczyć cenę akcyzy i kosztów urzędowych od kosztu samochodu i zostawić tą przyjemność nabywcy.

Pytania w tej sytuacji mam następujące:
- Co z tablicami? O ile rozumiem, mogę wyrejestrować samochód w Niemczech i założyć żółte tablice. Wtedy jednak muszę go sprzedać w ciągu 5 dni, a wydaje mi się, że to trochę mało. Potem nie mogę go nawet ruszyć z parkingu strzeżonego. Z drugiej strony, o ile rozumiem, jako osoba prywatna niemieckich czerwonych tablic, które starczyłyby na dłużej, nie mogę kupić. Może więc zostawić samochód na obecnych tablicach, które są na mnie?
- Czy mogę sprzedać niewyrejestrowany z Niemiec samochód? Czytałem historie o mandatach i odpowiedzialności za wypadki w sytuacji, gdy nowy właściciel pojazdu nie wyrejestruje. Czy nowy właściciel może w ogóle wyrejestrować samochód w Niemczech? Może ja muszę to zrobić za niego? Zupełnie brak mi pomysłu, jak to jest rozgrywane.
- O ile rozumiem, umowę zawieramy w językach polskim i niemieckim, gdyż ja, jako zameldowany w Niemczech, podlegam pod niemiecki urząd podatkowy, gdzie muszę zgłosić umowę.
- Cena pojazdu, po odliczeniu ew. kosztów cła, to, o ile rozumiem, netto, bo umowa zawierana jest między dwoma prywatnymi osobami? Ja płacę ew. podatek w Niemczech, a klient w Polsce płaci cło i PCC? Czy to tak działa?

Z góry dziękuję za ew. odpowiedzi!
kylomylo
Obserwowany

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

56. Rajd Barbórka - prawdziwe rajdowe klasyki 56. Rajd Barbórka - prawdziwe rajdowe klasyki
    W piątek (30.XI) i w sobotę (1.XII) już po raz 56. odbędzie się słynny Rajd Barbórka. Na starcie rywalizacji obok nowoczesnych konstrukcji staną również prawdziwe rajdowe klasyki od Toyoty, Subaru czy Lancii. ...
    SEAT Ibiza CUPRA najbardziej dynamiczne auto w swojej klasie SEAT Ibiza CUPRA najbardziej dynamiczne auto w swojej klasie
    Nowa Ibiza CUPRA oddaje esencję marki SEAT w najczystszej formie – wspaniały design, niesamowita wydajność i nowoczesna technologia łączą się ze sobą w Nowej Ibizie CUPRA, aby stworzyć najbardziej dynamiczny projekt ...

•