Stacja tankowania wodoru w Belgii

Stacja tankowania wodoru w Belgii

27 Kwi 2016, 10:05

Belgia dołączyła do stale rozrastającej się europejskiej sieci stacji tankowania wodoru. Pierwsza publiczna stacja została uruchomiona na terenie Toyota Motor Europe w Zaventem pod Brukselą. To wydarzenie otwiera Toyocie drogę do rozpoczęcia sprzedaży w tym kraju napędzanej ogniwami paliwowymi Toyoty Mirai.
Image
Budowa pierwszej wodorowej stacji w Belgii rozpoczęła się w październiku, a już 6 miesięcy później została uruchomiona. Stacja powstała na terenie należącym do Toyoty, w pobliżu głównej siedziby Toyota Motor Europe. Za jej projekt i budowę odpowiada firma Air Liquide, która jest także jej operatorem. Będą z niej korzystać napędzane ogniwami paliwowymi samochody osobowe, takie jak Toyota Mirai, a także wodorowe ciężarówki i autobusy.

Przecięcie wstęgi nastąpiło 22 kwietnia, w Dniu Ziemi. W uroczystości otwarcia wzięła udział Annemie Turtelboom, wicepremier i minister finansów, budżetu i energii w rządzie Flandrii. Dołączyli do niej dwaj przedstawiciele Komisji Europejskiej, Nikolaus Von Peter i Robert Schröder, a także przedstawiciele Toyoty i Air Liquide. Nowy obiekt powstał w ramach projektu SWARM (Small 4-Wheel fuel cell passenger vehicle Applications in Regional and Municipal transport). Obecnie planuje się budowę 20 stacji tankowania wodoru we Flandrii.

Uruchomienie pierwszej stacji w Belgii umożliwia rozpoczęcie sprzedaży Toyoty Mirai w tym kraju, co nastąpi zapewne jeszcze w tym roku. Auto jest już dostępne w 3 europejskich państwach – Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech. Toyota zamierza do końca roku wprowadzić je także do Szwecji, Norwegii i Holandii. Mirai ma zasięg od 550 do 750 km na jednym tankowaniu, w zależności od stylu jazdy. Napełnienie dwóch zbiorników wodoru zajmuje tylko 3 minuty. Samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM, który czerpie energię z ogniw paliwowych. Zachodzi w nich reakcja wodoru i tlenu, której produktem ubocznym jest wyłącznie woda.
Image
Samochodem wodorowym po całym kontynencie
Stacje tankowania wodoru powstają w całej Europie w ramach wielu różnych inicjatyw. Rozbudowę infrastruktury wodorowej wspierają instytucje europejskie, rządy oraz prywatne firmy, często tworząc porozumienia publiczno-prywatne. Obecnie na kontynencie jest już kilkadziesiąt takich obiektów, a w ciągu kilku lat powstanie ich kilkaset. Tylko w Niemczech do 2023 roku będzie ich 400.

W Polsce Instytut Transportu Samochodowego przystąpił do programu HIT-2-Corridors, którego celem jest stworzenie oraz późniejsza integracja europejskiej sieci tankowania wodoru. Pierwsze dwie stacje powstaną w Poznaniu i w Warszawie już w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Potem dołączy Trójmiasto, Białystok, Katowice, Kraków, Wrocław i Łódź.

Pionierska Japonia
Światowy debiut Toyoty Mirai miał miejsce w grudniu 2014 roku w Japonii. Obecnie po japońskich drogach jeździ około 400 tych samochodów. Do 2020 roku liczba aut z napędem wodorowym wzrośnie prawdopodobnie do 40 000. Obecnie w kraju działa lub niedługo zostanie uruchomionych 80 stacji tankowania wodoru, zaś do końca dekady ich liczba się podwoi. W rozbudowie infrastruktury wodorowej uczestniczą największe rodzime koncerny motoryzacyjne, m.in. Toyota i Nissan.

źródło: blog.toyota.ue, complexPR
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2586
Zdjęcia: 9503
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jakie są niebezpieczeństwa które mogą nas spotkać podczas parkowania? Jakie są niebezpieczeństwa które mogą nas spotkać podczas parkowania?
  Parkowanie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie kierowca powinien nabyć w czasie kursu nauki jazdy. Jednak nawet gdy ktoś wykona ten manewr prawidłowo podczas egzaminu, nie ma pewności, że będzie w stanie równie ...
  [2018] Kia Ceed / Ceed SW [2018] Kia Ceed / Ceed SW
  Po prezentacji Hyudnaia i30 pojawił się bliźniak od Kii - Ceed. Największą zmianą według niektórych jest to, że w nazwie nie ma już apostrofa. Paleta silnikowa będzie najprawdopodobniej identyczna z i30 z 1,4T-GDi ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mitsubishi Lancer, Michałowski, przód
   maska
   Seat Toledo Concept 2012 - wnętrze, 2
   Wiessmann MF5