Stan 3-letnich opon klasy "premium"

13 Wrz 2023, 09:50

To Ja nawiążę do tematu i podam to jako ciekawostkę. Zmieniałem ostatnio opony zimowe Kleber Krisalp HP2 (Polskiej produkcji) w jednym samochodzie bo stwierdziłem że założę wielosezonowe no i druga sprawa, że przy jeździe w ostatnim sezonie dało się odczuć że potrafią się już lekko ślizgać (wiadomo ich wiek).

Historia opon jest taka, że co sezon zmieniane były na zimę i później wchodziły letnie i tak w koło. Ciekawe jest to że jak na swój wiek guma wygląda naprawdę nieźle (porównując do współcześnie produkowanych opon). Przebieg nie wiem jaki ale auto jeździ praktycznie cały czas na takich samych miejskich dystansach i w tym czasie na letnich i zimowych zrobiło około 150 tyś. km, więc można by przyjąć że na zimówkach będzie to w granicach 75 tyś km.

Opony mają uwaga 12 lat, mamy DOT 3111.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Oczywiście przy bieżniku widać już zmęczenie gumy i spękania ale mam inne opony które nie mają dwóch lat i wygląda to na nich gorzej :shock:
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

13 Wrz 2023, 15:12

Kao napisał(a):mam założone kitajskie opony Atlas, mają już 4 lata a ja po nich zużycia nie widzę

A możesz napisać o nich coś więcej, bo natrafiłem na korzystne ceny w necie,a mam zamiar kupić jakiś komplet letnich 205/50/17 do jednego auta. Tyle że natrafiłem na opinie ,że po 1,5 roku zjechane na maksa i ścierają się błyskawicznie. Do tego auta brałem pod uwagę z tańszych opon 3 opcje ,Matador Hectora 5 ,Barum bravuris oraz Point S. Podobna cena koło 1350 i wszystkie te opony pośrednio od Continental z satelitarnych fabryk. Barum i Matador że Słowacji i z Czech,a skąd są Point S..? Wie ktoś może? Etykietka wszystkich to c/B i 71/72 db. Co tu wybrać,bo auto lata raczej po eSkach 110 /120 km/h.
[link do oferty na Allegro wygasł]
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

13 Wrz 2023, 15:35

artur73 napisał(a):skąd są Point S..?
Point S produkowane są w fabrykach należących do koncernu Continental i modele takie jak Winterstar, Summerstar i 4 Season są projektowane (w Niemczech?) i produkowane w Europie (np. Francja, Portugalia, Niemcy) ale w której konkretnie fabryce to już nie wiem. Sama firma Point S pochodzi z Francji gdzie została założona na początku lat 70 tych.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

13 Wrz 2023, 16:13

Fajnie. To już coś wiemy. :) najbliżej mi do Barum. Podobno większe przebiegi trochę wykręci od reszty. Chwalą się że niby jakąś tam mieszankę lepszą włożyli.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

13 Wrz 2023, 20:59

artur73 napisał(a):Tyle że natrafiłem na opinie ,że po 1,5 roku zjechane na maksa i ścierają się błyskawicznie
moje to atlas sportgreen 1 której już w sprzedaży chyba nie ma, teraz tylko 2 gen, moje jak dobrze pamiętam są z 19 roku, jutro podrzucę Ci foto jak wyglądają na tyle :ok:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

20 Paź 2023, 08:11

Wydaje mi się, że teraz te granice między klasami są na tyle płynne, że najlepiej kierować się opiniami o konkretnym modelu. Trzeba pogrzebać, ale warto. Klasa średnia to generalnie technologie używane wcześniej w premium - wszystko idzie do przodu, ale tutaj warto mieć tą średnią półkę na uwadze. Oczywiście jeśli mówimy o oponkach sezonowych. Na całorocznych chyba bym nie oszczędzał :)
formal
Nowicjusz
 
Posty: 5

20 Paź 2023, 09:00

formal napisał(a):Na całorocznych chyba bym nie oszczędzał
Wszystko zależy gdzie jeździsz, jak jeździsz itd. no tu jeszcze same opony i ich markę warto wziąć pod uwagę. Jednak wielosezonówki trzeba liczyć na około 3-4 lata maksymalnie. Ostatnio czasem patrzyłem na rozpiętość cen między strefą budżetową i premium. Patrząc na jeden określony rozmiar nasunęło mi się pewne pytanie... rozpiętość cen była tak duża że komplet budżetowych opon można było kupić za 40% ceny kompletu premium. Pytanie czy warto kupować premium i jeździć na nich dłużej czy nie lepiej częściej zmienić komplet kupując budżetowe opony? Przy premium jeździsz np. 5 lat, a przy podobnym budżecie te tańsze możesz już zmienić po dwóch latach...
Dzisiaj naprawdę to wszystko trzeba sobie kalkulować i przeliczać no i poważnie zastanowić się czy warto przepłacać, bo jak ktoś jeździ w koło komina z prędkościami miejskimi to pewnie różnicy dużej nie zauważy ale w portfelu ją odczuje :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

20 Paź 2023, 09:55

Rokiko napisał(a): Pytanie czy warto kupować premium i jeździć na nich dłużej czy nie lepiej częściej zmienić komplet kupując budżetowe opony?

Nowe to nowe choć o gorszych parametrach drogowych.
Kupiłem sobie we wrześniu nowy komplet letnich opon. Właściwie miałem je założyć dopiero na wiosnę (wiosną będą droższe-inflacja..; a pewnie rocznik przyszedłby też 2023) więc nie mogłem się doczekać i założyłem nawet na ten miesiąc żeby je sprawdzić. To Barum Bravuris. Klasa ekonomiczna ale produkcja Słowacja w fabryce należącej do Continental. Za 17 -stki dałem 1400 pln. A teraz wrażenia: cichsze niż poprzednie Point S z 2017 ale spalanie ok 0,3l większe niż na starych. Jazda na mokrych autostradach i S-kach -bez uwag, hamowanie -bez uwag (nie włącza się szybko ABS przy mocniejszym dohamowywaniu), trakcja -bez uwag.
Wydaje się ,że to dosyć zdroworozsądkowy wybór był i jak na razie się sprawdził.
Teraz już zmieniłem koła na zimowe i od razu napiszę ,że zimówki do tego auta, mam z zeszłego roku (1 zima) Vredestein Wintrack i również nie zawiodłem się a latam z większymi prędkościami ,bo mieszkam pod aglomeracją poznańską. Także jak ktoś ma wątpliwości ,to rozwiewam. Dobre opony. Piszę ,gdyż dużo ludzi wybiera teraz w sklepach jakie kupić sobie zimówki.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

20 Paź 2023, 10:08

Tak jak piszecie - nowe zawsze są lepszym wyborem. A to jakie, to już kwestia potrzeb i przekalkulowania, co się bardziej opłaca i na co nas po prostu stać. W tym przypadku warto poświęcić nieco więcej czasu, poczytać opinie, pogrzebać w ofertach. Dzisiaj każdy coś znajdzie dla siebie
formal
Nowicjusz
 
Posty: 5

22 Paź 2023, 09:54

Opinie w internecie nie są wyznaczniekiem bo w dużej części są opłacone a w kolejnej części są to opinie od laików typu ( właśnie założyłem i jezdzi się super) a mały procent osób które mają jakieś porównanie.
Teraz ja widzę że to wszystko to zależy od szczęścia, ja na bmw mam jakieś chińskie atlasy z 2019r, super opony, miałem na Jaguarze dunlopy rt2, w 2 lata prawie mi je zjadło na przodzie plus pojawiło się sporo pęknięć miedzy bieznikowych,
Z wielosezonu zjeździłem z 5kpl najlepszym z nich był goodyear vector 4 season, puki jest w produkcji nie zamienię na inne. Opona dobrze gryzie i jest trwała.
Zmieniam też trochę opon widzę w jakim są stanie z jakiego rocznika I niestety opony premium nie wypadają dobrze na mojej liście
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

24 Paź 2023, 07:08

Kao napisał(a):Opinie w internecie nie są wyznaczniekiem bo w dużej części są opłacone a w kolejnej części są to opinie od laików typu ( właśnie założyłem i jezdzi się super) a mały procent osób które mają jakieś porównanie.


Też prawda - nie każda oponka siądzie do każdego auta, nie każdy oczekuje tego samego, nie każdy jeździ tak samo. Dlatego właśnie trzeba grzebać, czytać i pytać. Wtedy nawet jak ostatecznie nie trafimy z wyborem, to chociaż nie będziemy sobie pluć w brodę, że to nasza wina.
formal
Nowicjusz
 
Posty: 5

24 Paź 2023, 09:34

formal napisał(a):Też prawda - nie każda oponka siądzie do każdego auta, nie każdy oczekuje tego samego, nie każdy jeździ tak samo.
Co więcej nie każdy będzie w stanie zauważyć pewne różnice. Wiem to z doświadczenia. Ostatnio koleżanka zmieniła opony w samochodzie bo jej podpowiedziałem po jednej mojej przejażdżce że nadają się do wymiany bo głośne, śliskie, jakość gumy już słaba bo było widać wyraźne spękania itd. (opony 6cio letnie)
Po wymianie na podobne ze średniej półki pytam jak się jeździ, a ona do mnie że nie widzi różnicy :mrgreen: Przejechałem się więc i różnica kolosalna do tego co było wcześniej no ale można i tak. Więc jak widać nie wszyscy są w stanie wyczuć takie zmiany :wink:
Moskito
Początkujący
 
Posty: 189
Zdjęcia: 15

24 Paź 2023, 15:14

Moskito napisał(a): a ona do mnie że nie widzi różnicy

:naughty: :naughty: :naughty:
Czyli nie na darmo mój kumpel mówi o kobietach że "baby do mietły"
Ale tak na serio ,to racja z tym ocenianiem. Nie każdy jest w stanie wyłapać niuanse. trzeba trochę w życiu pojeździć najpierw.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna