Sytuacja na drodze

Który z samochodów ma pierwszeństwo do jazdy prosto?

Ankieta zakończyła się 12 Maj 2010, 22:43

1
4
100%
2
0
Brak głosów
Razem głosów : 4

07 Maj 2010, 22:43

Sytuacja na drodze:
na skrzyżowaniu dozwolona jest jazda prosto, w lewo oraz w prawo.
Samochody przejeżdżają przez skrzyżowanie jadąc prosto, który z pojazdów ma pierwszeństwo na zwężającym się pasie ruchu: 1 czy 2?


Zdjęcie
swanno
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: inąd

08 Maj 2010, 10:23

Pkaż jakieś zdjęcie tego skrzyżowania, będzie lepiej widać.
Ale jeśli na dole jest na prawdę tylko jeden pas, nie ma żadnych dodatkowych oznaczeń, to ci ustawiający się po lewej stronie (nr 1) nie powinni jechać prosto.
menajev
Początkujący
 
Posty: 115
Prawo jazdy: 01 01 2001

08 Maj 2010, 11:16

@up
A czemu nie mieliby jechać prosto? Skoro nie ma zakazu to nie widzę problemu by pojechali.
eaxene
Aktywny
 
Posty: 485
Miejscowość: Toruń

08 Maj 2010, 11:19

Bo jeśli to jest jeden pas (a tak jest na rysunku napisane) to przepisy mówią, by do skrętu w lewo ustawiać się przy lewej krawędzi pasa, a jadąc w prawo i prosto przy prawej krawędzi.
menajev
Początkujący
 
Posty: 115
Prawo jazdy: 01 01 2001

08 Maj 2010, 13:02

a właśnie to jest jeden pas czy nie?
Kodeks mów, że pas ruchu może być oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi, czyli jak na moje wynika z tego, że nie musi on być wyraźnie oddzielony linią poziomą, stąd też mogą tam być dwa pasy ruchu.
eaxene
Aktywny
 
Posty: 485
Miejscowość: Toruń

08 Maj 2010, 17:24

menajev napisał(a):Bo jeśli to jest jeden pas (a tak jest na rysunku napisane) to przepisy mówią, by do skrętu w lewo ustawiać się przy lewej krawędzi pasa, a jadąc w prawo i prosto przy prawej krawędzi.

Wg. mnie ustępuje pojazd 2 pojazdowi 1. To autu nr 2 kończy się droga i to on ma problem.
Pas ruchu nie musi być oznaczony.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

08 Maj 2010, 23:08

1 śmiga swoim pasem, 2 się pas kończy czyli musi ustąpić...
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

09 Maj 2010, 09:49

Link - ostatni post potwierdza moje przypuszczenia, że z lewgo pasa nie powinno się jechać na wprost (o ile strzałki nie mówią inaczej). Niestety nie jest on podparty żadnymi przepisami, a ja też nic znaleźć nie mogę.
menajev
Początkujący
 
Posty: 115
Prawo jazdy: 01 01 2001

09 Maj 2010, 20:47

eaxene napisał(a):a właśnie to jest jeden pas czy nie?

tak, jest to jeden pas, nie ma żadnych linii ani strzałek. A przed skrzyżowaniem jest tylko znak pierwszeństwa przejazdu.


Kubuch napisał(a):1 śmiga swoim pasem, 2 się pas kończy czyli musi ustąpić...

Zaraz za skrzyżowaniem jest jeszcze przystanek autobusowy, dopiero za nim droga zwęża się na tyle, że jeden z kierujących musi odpuścić


menajev napisał(a):jeśli na dole jest na prawdę tylko jeden pas, nie ma żadnych dodatkowych oznaczeń, to ci ustawiający się po lewej stronie (nr 1) nie powinni jechać prosto.

osobiście przychylam się do twojej argumentacji, ale mimo wszystko nie mam pewności jak "w razie czego" zostałoby to zinterpretowane przez drogówkę
swanno
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: inąd

09 Maj 2010, 21:12

swanno napisał(a):tak, jest to jeden pas, nie ma żadnych linii ani strzałek. A przed skrzyżowaniem jest tylko znak pierwszeństwa przejazdu.

A niżej pisałem dlaczgo jednak uważam, że są tam dwa pasy. Jeszcze raz- znaki oddzielające nie są wymagane.
eaxene
Aktywny
 
Posty: 485
Miejscowość: Toruń

10 Maj 2010, 13:30

No cóż - jak dla mnie, to na tym skrzyżowaniu wszystkie pojazdy stoją prawidłowo. Nie ma żadnego przepisu ( a przynamniej ja ani nie słyszałem ani nie znalazłem dotychczas ) przepisu, który określałby to, jak przejechać takie skrzyżowanie na wprost. Żaden przepis też nie określa jak mają się na takim skrzyżowaniu ustawić samochody, które jadą na wprost. W art. 22 ustawy prawo o ruchu drogowym jest tylko mowa o skręcie w prawo lub lewo. Nie ma nic na temat jazdy na wprost. A to oznacza, że jak chcemy jechać przez skrzyżowanie prosto, to możemy ustawić się albo po prawej stronie pasa albo po lewej.
Natomiast sprawa zaczyna się wyjaśniać, jeżeli to skrzyżowanie przejedziemy i znajdziemy się na drodze juz za skrzyżowaniem. Wówczas taką sytuację reguluje prawo o ruchu drogwym.
Art. 16 pkt 4 mówi, że mamy obowiązek jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. A tak za tym skrzyżowaniem pojedzie pojazd nr 2. Natomiast pojazd nr 1 jak się znajdzie za skrzyżowaniem to będzie z jego lewej strony. A to oznacza, że przejeżdżając obok pojazdu nr 2 będzie wykonywał manewr wyprzedzania. I wówczas kierowcę samochodu nr 1 będzie obowiązywał art. 24 pkt 1 pdpkt 1 i 3 oraz pkt 2.
Tak więc z powyższego wynika, ze jadąc prosto przez to skrzyżowanie obojętnie z którego pasa, za skrzyżowaniem w miejscu, w którym pas ruchu się zwęża, pierwszeństwo ma pojazd 2.
Oczywiście całkiem inaczej wyglądałaby sytuacja, jakby za skrzyżowaniem na jezdni były namalowany znak poziomy P9.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000