Szyba klapy bagażnika i centralny zamek

07 Lut 2013, 19:53

Witam. Od pół roku jestem właścicielem Land rovera Freelander z 2004r.Do tej pory nie miałem z nim żadnego problemu aż do dzisiaj :(
Opiszę swój problem i proszę o pomoc. Dzisiaj rano dojechałem do pracy jak zawsze i zamknąłem samochód przy pomocy pilota, jak zawsze. Po godzinie dzwoni kolega, że tylna wycieraczka pracuje, zdziwiłem się i pomyślałem, że żarty sobie stroi, ale nie, po przyjściu do samochodu okazało się, że rzeczywiście wycieraczka pracuje bez uruchomienia stacyjki. Otworzyłem samochód i wyjąłem bezpiecznik wycieraczki i ona stanęła. Po wyjściu z auta przy prawym tylnym kole usłyszałem, że coś jeszcze pracuje (choć kluczyki miałem nadal przy sobie) przestraszyłem się i zdjąłem jedna klemę z akumulatora. Poszedłem do roboty, ale po 15 minutach stwierdziłem, że powinienem podładować akumulator, który mi na pewno osłabł podczas gdy wycieraczka pracowała. Otworzyłem maskę i założyłem ponownie klemę aby podjechać do miejsca gdzie stał prostownik i podczas gdy zakładałem klemę to opadła mi tylna szyba, której już nie mogłem w ogóle zamknąć z kluczyka ani wyłącznika w samochodzie. Oprócz tego nie mogę w ogóle otworzyć tylnej klapy bagażnika, oraz przestał mi działać centralny zamek (załączany pilotem i przyciskami w klamce przednich drzwi- pilot nie reaguje na przyciskanie klawiszy, zaznaczę, że bateria pilota jest dobra) Może ktoś wie gdzie znajduje się zabezpieczenie centralnego zamka? Może wywalił jakiś bezpiecznik, zaznaczę również, że wszystkie bezpieczniki znajdujące się w kabinie pod deską i pod przednią klapą sprawdziłem i nie było żadnego walniętego.I tu moja prośba - może ktoś miał już taki problem, albo potrafi poradzić co zrobić aby usterkę usunąć.
Z góry za wszystkie porady dziękuję.
ps66
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 06 05 1966
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Land Rover Freelander
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

07 Lut 2013, 21:06

Witaj. To że po odłączeniu akumulatora opadła tylna szyba to normalne. Upewnij się, że dźwięk, który słyszysz dochodzi z prawego tylnego nadkola, tamto tylko pompa paliwa może szumieć. Możliwe, że pracuje ciągle silnik podnośnika tylnej szyby. Wtedy nie otworzysz tylnych drzwi.
piotr R
Aktywny
 
Posty: 354
Miejscowość: WGM

07 Lut 2013, 21:21

Po odłączeniu, a potem po podłączeniu doładowanego już akumulatora przestało z tyłu coś tam pracować i od tamtej pory nie mogę otworzyć klapy ani szyby, a pilot w ogóle nie reaguje. Tył klapy musiałem zasłonić folią.
ps66
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 06 05 1966
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Land Rover Freelander
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

07 Lut 2013, 22:38

Mam Frelka 2001 u mnie tylne drzwi otwierają się bez względu na położenie szyby. Po lifcie w 2003 wprowadzono tam zmiany. Nie da się jeździć z uchyloną tylną szybą, zapala się kontrolka nie domkniętych drzwi . Jakiś dodatkowy czujnik, jest związany z położeniem szyby. Możliwe że blokuje możliwość otwarcia tylnych drzwi (elektro zamek).
Zapytaj na forum ROVERKI i daj znać jak coś znajdziesz.
piotr R
Aktywny
 
Posty: 354
Miejscowość: WGM

09 Lut 2013, 18:38

Witam. Udałem się do elektryka z autem i on rozłączył jakąś kostkę w klapie i szybę ręcznie podniósł a klapy nadal nie można otworzyć - on podpiął jakiś drut do zamka klapy i teraz otwierać można tylko od strony tylnych siedzeń . Nie udało mu się zlikwidować usterki, powiedział, że prawdopodobnie trzeba od nowa zaprogramować pilota. Może ktoś wie jak to się robi? Może ktoś wie czy w Warszawie jest jakiś elektryk który znał by się na instalacji Land Rovera? Proszę o wszelkie porady.
ps66
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 06 05 1966
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Land Rover Freelander
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

09 Lut 2013, 18:49

Witam
Gdzieś kiedyś słyszałem że można spróbowac przytszymac guzik zamykania parę razy po kilka sekund
LANDEK99
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 239
Miejscowość: Puławy
Prawo jazdy: 13 08 1986
Auto: freelek 99r
Silnik: 2.0 98KM
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bezpieczne podróże na rodzinne wakacje
    Zbliża się koniec roku szkolnego, a wraz z nim czas wakacyjnych wyjazdów z rodziną. Wielogodzinna podróż samochodem może być trudna zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Co można zrobić, żeby ...
    VII edycja Summer Cars Party 2013
    7-8 września odbędzie się kolejna siódma już edycja największego show motoryzacyjno- muzycznego w Polsce. Niesamowita liczba fanów SCP, która w 2012 roku sparaliżowała na wiele godzin ruch w Katowicach ...

09 Lut 2013, 19:47

Przytrzymaj przycisk podnoszenia szyby 8 sekund w pozycji zamykanie sam się zaprogramuje. Jeśli nie będzie reakcji to masz zerwaną albo zablokowaną linkę podnośnika.
Na PW masz mój numer telefonu
piotr R
Aktywny
 
Posty: 354
Miejscowość: WGM

10 Lut 2013, 17:55

piotr R napisał(a):Przytrzymaj przycisk podnoszenia szyby 8 sekund w pozycji zamykanie sam się zaprogramuje. Jeśli nie będzie reakcji to masz zerwaną albo zablokowaną linkę podnośnika.Na PW masz mój numer telefonu


Nie pamiętam dokładnie, albo 8 sekund trzeba trzymać wciśnięty, albo kilkukrotnie (8x ?) wcisnąć przycisk otwierający na pilocie, ale będąc blisko auta.

ps66 napisał(a):Witam. Udałem się do elektryka z autem i on rozłączył jakąś kostkę w klapie i szybę ręcznie podniósł a klapy nadal nie można otworzyć - on podpiął jakiś drut do zamka klapy i teraz otwierać można tylko od strony tylnych siedzeń . Nie udało mu się zlikwidować usterki, powiedział, że prawdopodobnie trzeba od nowa zaprogramować pilota.


Natomiast jak szyba zjechała w dół, ale komputer w aucie "się zapomniał" ;) - to bodajże trzeba było włączyć stacyjkę z wciśniętym klawiszem albo podnoszenia, albo opuszczania szyby.
Ja to chyba miałem opisane w zwykłej instrukcji obsługi.
Nie dawaj autka byle "druciarzowi" ;) aby nie narobić szkód.
--
Pozdrawiam.

Adam.
Rander
Początkujący
 
Posty: 104
Miejscowość: Polska ;)
Auto: Mitsubishi Pajero II
Silnik: 2.8TD/125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Lut 2013, 19:44

Witam ponownie. Czy to możliwe, że przyczyną tego mojego problemu mógł być słaby akumulator? Czy tylna wycieraczka z tego powodu się sama włączyła? Elektryk stwierdził, że mam padnięty akumulator i powinienem go wymienić.
ps66
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 06 05 1966
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Land Rover Freelander
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

10 Lut 2013, 19:54

słaby akumulator mógł być przyczyną takich sensacji, jednak pytanie czy przy rozruchu kręcił z werwą? ile ma lat? na pewno nie zaszkodzi go doładować, po wypięciu z instalacji, i zobaczyć co będzie się działo z szybą.
friluś1
Zaawansowany
 
Posty: 569
Miejscowość: wrocław
Auto: LR Freelander
Silnik: td4 112kM
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

10 Lut 2013, 20:03

Napiszę tak, pożyczyłem od kolegi akumulator tyle, że mniejszy pojemnością (mój ma 75Ah jego 60Ah) Kręcił troszeczkę słabiej, ale odpalał. Tak jak pisałem podczas gdy wycieraczka sama się włączyła (pracowała około 1 godz.) ja profilaktycznie wyjąłem akum. kolegi do ładowania i samochód był bez akum. 6 godz. Czy brak podłączonego akum. mógł być powodem, że rozkalibrowało mi szybę i centralny zamek?
ps66
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 06 05 1966
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Land Rover Freelander
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

10 Lut 2013, 21:51

Szyba tylna w wersji Hard-Top zawsze zjeżdża po podłączeniu akumulatora.

Natomiast moduł centralnego zamka może po dłuższym wyłączeniu zasilania "zapomnieć" klucze, więc trzeba je wkodować.
Nie mam już Freelandera ani instrukcji. Było coś na ten temat w fabrycznej instrukcji obsługi. Ewentualnie możesz poszukać w dokumentacji Haynesa.
--
Pozdrawiam.

Adam.
Rander
Początkujący
 
Posty: 104
Miejscowość: Polska ;)
Auto: Mitsubishi Pajero II
Silnik: 2.8TD/125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Lut 2013, 22:14

odłączony aku ładujesz jakieś 10 godzin, nic nie możesz rozkalibrować, każda szyba zjeżdza po wpiąciu aku. Przyciszkasz wyłącznik szyby tylnej aż podjedzie do samej góry, trzymasz kilka sekund i jest OK. Skup się na swoim aku, naładuj, w końcu jle ma lat, zmierz napięcie przy rozruchu.
friluś1
Zaawansowany
 
Posty: 569
Miejscowość: wrocław
Auto: LR Freelander
Silnik: td4 112kM
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

11 Lut 2013, 07:35

Witam. Wszytko pięknie i ładnie tylko gdy opadła szyba to wogóle nie mogłem jej podnieść, klapy również nie mogłem otworzyć i odstawiłem auto do elektryka i on jakimś cudem podniusł szybę i rozpiął jakąś kostkę. Teraz ani szyba, wycieraczka i ogrzewanie szyby mi nie działa.
ps66
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 06 05 1966
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Land Rover Freelander
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

11 Lut 2013, 08:57

Jeśli szyba jest niedomknięta do końca to grzanie i wycieraczka nie działają. Zdejmij tapicerkę z tylnych drzwi i zobacz, co z linkami, czy leżą na bloczkach. To cztery kółka na prowadnicach, górne widoczne po zdjęciu gumowej uszczelki dolne po zdjęciu tapicerki. Potrzebna będzie mała latarka. Ostatnio miałem taką awarię( zerwana linka), naprawa kosztowała 147zł i dwie godziny pracy. Serwis żądał 700zł.
piotr R
Aktywny
 
Posty: 354
Miejscowość: WGM