Tablica rejestracyjna przypisana do samochodu

23 Cze 2022, 12:29

Na początku roku czyli dokładnie 31 stycznia 2022 zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na pozostawienie aktualnych tablic rejestracyjnych samochodu przy zmianie właściciela i niezależnie od regionu polski.
Tablica rejestracyjna przypisana do samochodu Aktualnie kupując samochód z polskimi tablicami rejestracyjnymi nie musimy ich zmieniać podczas rejestracji samochodu, jednak są pewne wyjątki przy których taka wymiana będzie nadal konieczna. Obowiązuje ona w przypadku kiedy tablice rejestracyjne tzw. blachy będą mocno zniszczone i nieczytelne, porysowane itp. Zmiana tablic również będzie konieczna w przypadku kiedy zakupiony pojazd posiada czarne tablice rejestracyjne lub białe starsze które były z flagą PL.

Ile kosztuje rejestracja samochodu bez zmiany tablic?
W przypadku kiedy będziemy mogli skorzystać z opcji zostawienia tablic rejestracyjnych po kupnie auta nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice i naklejkę kontrolną z numerem przyklejaną na szybę (niedługo przestanie ona obowiązywać). Koszt za nową naklejkę i tablice to 99,50 zł (naklejka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł, tablice rejestracyjne - 80 zł) więc zostawiając stare numery oszczędzamy prawie 100 zł. Mając to na uwadze koszt rejestracji samochodu powinien wynieść w tym przypadku 81 zł. Jednak może być jeszcze taniej jeżeli w dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela będzie miejsce na adnotację o zmianie. Wtedy nie potrzebny będzie dowód tymczasowy i kierowca zmieniający samochód zyska kolejne 14zł (wraz z opłatą ewidencyjną) wtedy koszt rejestracji nie powinien przekroczyć 67 zł.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3570
Zdjęcia: 12775
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Największy rozpraszacz kierowcy? Jazda na zderzaku
    Co najbardziej rozprasza kierowców podczas jazdy? Brytyjscy kierowcy twierdzą, że jest to widoczny we wstecznym lusterku samochód, który jedzie zbyt blisko nich. Jazda na zderzaku to problem również ...
    Lexus IS 430 - prekursor serii F
    Był 2003 rok, w kalifornijskim Huntington Beach ekipa mechaników Rod Millen Special Vehicles przygotowywała pokazowy egzemplarz Lexusa IS do targów SEMA. Ostatecznie z warsztatu wyjechał sportowy sedan z V-ósemką ...

  •