Tablica rejestracyjna przypisana do samochodu

23 Cze 2022, 12:29

Na początku roku czyli dokładnie 31 stycznia 2022 zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na pozostawienie aktualnych tablic rejestracyjnych samochodu przy zmianie właściciela i niezależnie od regionu polski.
Tablica rejestracyjna przypisana do samochodu Aktualnie kupując samochód z polskimi tablicami rejestracyjnymi nie musimy ich zmieniać podczas rejestracji samochodu, jednak są pewne wyjątki przy których taka wymiana będzie nadal konieczna. Obowiązuje ona w przypadku kiedy tablice rejestracyjne tzw. blachy będą mocno zniszczone i nieczytelne, porysowane itp. Zmiana tablic również będzie konieczna w przypadku kiedy zakupiony pojazd posiada czarne tablice rejestracyjne lub białe starsze które były z flagą PL.

Ile kosztuje rejestracja samochodu bez zmiany tablic?
W przypadku kiedy będziemy mogli skorzystać z opcji zostawienia tablic rejestracyjnych po kupnie auta nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice i naklejkę kontrolną z numerem przyklejaną na szybę (niedługo przestanie ona obowiązywać). Koszt za nową naklejkę i tablice to 99,50 zł (naklejka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł, tablice rejestracyjne - 80 zł) więc zostawiając stare numery oszczędzamy prawie 100 zł. Mając to na uwadze koszt rejestracji samochodu powinien wynieść w tym przypadku 81 zł. Jednak może być jeszcze taniej jeżeli w dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela będzie miejsce na adnotację o zmianie. Wtedy nie potrzebny będzie dowód tymczasowy i kierowca zmieniający samochód zyska kolejne 14zł (wraz z opłatą ewidencyjną) wtedy koszt rejestracji nie powinien przekroczyć 67 zł.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3724
Zdjęcia: 12992
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

29 Wrz 2022, 16:42

Jak w jednym miejscu uda się oszczędzić to w drugim podniosą nam koszty :wink: więc ogólnie wyjedzie na to że i tak zapłacimy więcej. Same naklejki to moim zdaniem był zbędny dodatek od samego początku naklejka-z-numerem-rejestracyjnym-na-szybe-i-karta-pojazdu-znikaja-vt129441.htm
Moskito
Początkujący
 
Posty: 155
Zdjęcia: 15
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak warsztaty w Polsce zamawiają części?
    Mimo, iż rośnie liczba warsztatów z dostępem do szerokopasmowego Internetu oraz tych wyposażających swoich pracowników w urządzenia mobilne, wykorzystanie globalnej sieci do celów biznesowych jest niewielkie. ...