Telefon i zestaw słuchawkowy a przepisy - jak to jest?

05 Lis 2009, 22:17

Mam pytanie w związku z przepisem dotyczącym używania za kółkiem telefonów komórkowych i podobnych urządzeń.
Przepisy mówią -/+ tak: Kierowca może rozmawiać przez telefon komórkowy tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego, aby nie utrudniać sobie pracy rękoma.

A jak wygląda sytuacja, gdy mam telefon komórkowy i zestaw słuchawkowy stereo? Telefonu do rozmowy nie muszę trzymać w dłoni, bo używam przypinanej do paska kabury, a rozmawiać mogę NIE UŻYWAJĄC RĄK, poprzez właśnie słuchawki z mikrofonem i przycisk rozpoczęcia/zakończenia rozmowy.
Dodam, że nie mam problemu z ewentualnym słyszeniem sygnałów dźwiękowych wydawanych przez innych użytkowników drogi(np. pojazdy uprzywilejowane), bo nie słucham muzyki przez te słuchawki gdy prowadzę.

CZY KTOŚ MOŻE TO WYJAŚNIĆ :?: Z góry dzięki za odpowiedź :!: Pozdrawiam :!:
TDI.SUBARU
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 1

06 Lis 2009, 10:16

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nic nie mówi o zestawach głośnomówiących.
Bez obrazy,ale jak znasz przepisy ruchu drogowego na +/-,to żaden z ciebie kierowca.Przeczytaj,co na temat korzystania z telefonów podczas jazdy mówi przepis,a będziesz wszystko wiedział.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Lis 2009, 21:42

Jedna sprawa to to, że rzeczywiście nie znam dokładnego brzmienia przepisu na temat telefonu itd., ale moim zdaniem nie jestem jakimś pojedynczym wyjątkiem. Choćbym był świeżo po egzaminie na prawo jazdy(nie ważne czy teoria czy praktyka), to(nie łudźmy się) nie miałbym "wyrytych na blachę" wszelkich możliwych przepisów. Poza tym uważam, że chyba lepiej orientować się kiedy i co robić na drodze, kto ma pierwszeństwo przejazdu etc. niż "bawić się" w szczegóły kodeksu drogowego który miałem wystarczająco dobrze przedstawiony i omówiony na kursie prawa jazdy skoro mam "plastik"

Inna sprawa, to to, że Jak piszesz MotoAlbercik`u: "Ustawa Prawo o ruchu drogowym nic nie mówi o zestawach głośnomówiących." To dlaczego w programie "Uwaga pirat" na TVN TURBO co jakiś czas policjanci karzą kierowcę za używanie telefonu BEZ ZESTAWU GŁOŚNOMÓWIĄCEGO :?: Moim zdaniem skoro policjanci za to wlepiają mandaty i punkty karne , to "coś w tym jednak jest". I właśnie dlatego napisałem ten post, bo chciałem się dowiedzieć "co w trawie piszczy".
Chciałbym się dowiedzieć z tego forum, z założonego przeze mnie tematu. Ale obiecuję, że jeżeli się nie dowiem, to(nie wiem kiedy) sam napiszę odpowiedź na swoje pytanie. Może znajdzie się inna osoba poszukująca odpowiedzi na moje pytanie.

Pozdrawiam :wink:
TDI.SUBARU
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 1

09 Lis 2009, 23:50

No wiesz co,napisałbym ci jak brzmi ten przepis,ale.... :wink:
Mtślę,że dobrym dla ciebie rozwiązaniem będzie,jak poszukasz w necie wspomnianą ustawę i sam znajdziesz ten artykuł.I nie,żebym był złośliwy,czy coś w tym rodzaju.Nie.Głównie chodzi mi o to,że jak będziesz przeglądał tą ustawę,to natkniesz się może na przepisy dotyczące pewnych zagadnień,o których juz np. zapomniałeś,tak jak z tym telefonem.
Jakbyś szukał za długo i by cię to zdenerwowało,to napisz,to podam ci ten artykuł.Ale najpierw naprawdę spróbuj sam i jak znajdziez to sie pochwal i przepisz go.
Powodzenia. :wink:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Lis 2009, 23:29

Sprawa ma się tak: przypadkiem znalazłem dzisiaj chwilę czasu, otworzyłem kodeks drogowy i znalazłem odpowiedni wpis, który brzmi następująco:

"Kierującemu pojazdem ZABRANIA SIĘ korzystania podczas jazdy z telefonu, KTÓRY WYMAGA TRZYMANIA SŁUCHAWKI LUB MIKROFONU W RĘKU". (Kodeks drogowy, dział II, artykuł 45, punkt 2, ustęp 1 - tak dla jasności)

Więc, odpowiadając samemu sobie na pytanie, podczas jazdy MOŻNA używać telefonu komórkowego, ALE W PRZYPADKU KORZYSTANIA Z ZESTAWU SŁUCHAWKOWEGO(tak jak ja-sporadycznie). Jak zdaje się napisałem wcześniej, telefon zamocowany przy pasku, a do telefonu wpinam zestaw słuchawkowy(mono czy stereo-nie ważne), umieszczam w uchu i "po sprawie". W razie rozmowy mikrofon jest zamocowany -/+ na wysokości ust.
SZEROKIEJ DROGI :wink:
Pozdrawiam :!: :grin:
TDI.SUBARU
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 1

11 Lis 2009, 20:27

No i brawo!Takich forumowiczów się szanuje.Dziękuję.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Opel ADAM zdobywa nagrodę Red Dot za wzornictwo
    Zdaniem ekspertów i klientów, doceniających niekonwencjonalny wygląd i przełomowe technologie, Opel ADAM to prawdziwy krzyk mody. Najnowszym potwierdzeniem tej opinii jest renomowana nagroda Red Dot za wzornictwo, ...

11 Lis 2009, 22:13

"No i brawo!Takich forumowiczów się szanuje.Dziękuję."
Dzięki, miło czytać takie posty :grin:
Pozdrawiam :smile:
TDI.SUBARU
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 1