Trwałość opon NOKIAN - wielosezonowe kontra zimowe

16 Lis 2021, 07:53

Coś mi się zdaje...że chyba celowo spada jakość opon (w tym trwałość mieszanek). Wszystko wygląda tak ,jakbyśmy musieli co 3 lata kupować nowe...
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

16 Lis 2021, 08:58

Pewnie tak jak wszystkiego. Tylko patrząc na ekologię która jest wszechobecna to ścieralność opon powinna być na jak najmniejszym poziomie :)

Taka ciekawostka... Ostatnio oglądałem program o lotnisku i było właśnie na temat opon w samolotach które najwięcej ścierają się przy każdym lądowaniu i hamowaniu na pasie. Osoba pracująca w ekipie utrzymania pasa startowego powiedziała że co tydzień czyszczą pas startowy z gumy jaka ściera się na asfalcie i na nim zostaje. Jednorazowo zbierają kilkadziesiąt kilogramów, a w skali roku jest to około 3 ton startej gumy :shock:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

16 Lis 2021, 11:49

Jeśli się poczyta wypowiedzi i opinie użytkowników opon Nokian to znajdziemy więcej takich przykładów , że guma w oponach pęka ,widocznie ich jakość jest niska.A co do opon wielosezonowych to mam mieszane uczucia...jestem ciekaw jak sobie tu poradzą ..jeśli w ogóle auto ruszy z miejsca :no:

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Zdjęcia: 10
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC ,
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

16 Lis 2021, 11:59

Acer66 napisał(a):co do opon wielosezonowych to mam mieszane uczucia...jestem ciekaw jak sobie tu poradzą ..jeśli w ogóle auto ruszy z miejsca
Pewnie by sobie poradziły ale nie będzie to tak zdecydowane jak na typowo zimowych oponach. Moim zdaniem jasno trzeba powiedzieć że opony wielosezonowe są dla kierowców jeżdżących głównie po mieście w którym drogi są odśnieżane regularnie. Wszędzie tam gdzie raczej nie uświadczysz głębszego kopnego śniegu i tak wyglądających dróg jak na tych zdjęciach bo tu opona zimowa będzie miała dużą przewagę.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

16 Lis 2021, 14:11

Polska jest wielka.. Inaczej wygląda jazda po zimowym Kołobrzegu ,a inaczej po odludnych rejonach pogórza. Jak ktoś jest taksówkarzem w Słupsku ,to może stać w korkach nawet na chińskich wielosezonówkach. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

16 Lis 2021, 15:59

Te i poprzednie zdjęcia prezentują drogę powiatową która łączy się za kilka km z drogą wojewódzką . :cry: Po prostu tak ją w ciągu nocy zawiało a odśnieżanie trwało 2 dni. Masz rację Bieszczady to nie Słupsk gdzie i chińskimi oponami zimę oblecisz. Co więcej mój region ma to do siebie ,że z jednej strony góry świeci słońce ale już z drugiej strony po 8 km wpadasz w zawieję śnieżną. Takie zmienne warunki są wiosną i zimą . W tym regionie ,, los nagradza przygotowanych" :) Choć nie powiem trzy zimy poprzednim autem jeździłem na wielosezonówkach były to opony Hankook i Kumho pokonywałem na nich nawet strome zaśnieżone wzgórza i nic złego o nich nie powiem bo przeleciałem na nich 70tys.km
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Zdjęcia: 10
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC ,
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

16 Lis 2021, 16:12

Ale latem jest pięknie :yes: Na zakręcie z łatwością odczytasz własną tylną tablicę rejestracyjną :D
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Zdjęcia: 10
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC ,
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

16 Lis 2021, 19:43

Acer66, guma w Nokianach pęka podczas jazdy od tak? :unsure:
Tom88T
Początkujący
 
Posty: 238
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: 508
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

16 Lis 2021, 21:27

Tom88T napisał(a):guma w Nokianach pęka podczas jazdy od tak?

Tak, a do tego częste są "wariacje" grubo ponad normę.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10351
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

16 Lis 2021, 22:42

Nie sądzę aby Nokian własne opony wykonywał źle. Po to robią opony aby je sprzedawać bo to zysk dla producenta. A niska sprzedaż wskutek złej opinii i jakości opon to strata .Ale już ich kooperanci ,którzy dostarczają składników do ich produkcji mogą w pogoni za zyskiem dostarczać nieco tańszych ale gorszej jakości komponentów , więc z czasem guma opony kruszeje .Taka opona po opuszczeniu linii produkcyjnej będzie spełniać wymogi i normy : czyli będzie miała przyczepność wg normy i drogę hamowania i inne parametry ale zmienne warunki drogowe, sól drogowa , czas używania wykazują że z czasem wychodzi jej gorszą jakość :( .Może też być to błąd procesu technologicznego danej partii opon .Ale sami przyznacie ,że to co widać na zdjęciu jest nienaturalne. Osobiście takie opony widziałem kiedyś dawno, dawno temu jeszcze w okresie PRL-u w wozie konnym znajomego rolnika , wówczas mówił ,że opony mu ze starości ,,sparciały" :wink:Ale to było wówczas naturalne bo po latach eksploatacji w samochodzie Żuk lub Nysa trafiały do konnych wozów więc swoje lata i przebieg miały :roll:
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Zdjęcia: 10
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC ,
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

17 Lis 2021, 09:28

Zła opinia o Nokianach chyba dotyczy głównie tego oszustwa podczas testów parę lat temu. Od tego czasu właśnie krążą niepochlebne opinie o producencie.

No to lipa trochę z tym pękaniem jak podczas jazdy 180-220 km/h opona strzeli od tak :shock:
Tom88T
Początkujący
 
Posty: 238
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: 508
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

17 Lis 2021, 21:08

Tom88T napisał(a):ła opinia o Nokianach chyba dotyczy głównie tego oszustwa podczas testów parę lat temu. Od tego czasu właśnie krążą niepochlebne opinie o producencie

Czy ja wiem ? Nie znałem sprawy oszukanych testów natomiast widziałem sporo tych opon z dużymi problemami.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10351
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

18 Lis 2021, 09:56

Też o tym nie słyszałem, a o jakości kiepskiej już tak.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

16 Cze 2022, 09:53

Witam po kolejnym sezonie na Nokian weatherproof. Stało się coś dziwnego... Cały czas chodzi o opony w Clio żony. Przez prawie 2 sezony trzymały się dzielnie ale w 3 roku przy tej samej specyfice jazdy , na osi przedniej bieżnik zniknął!!! W dziwny i nagły sposób w przeciągu ok pół roku i bieżnik starł się do wartości 1/4 nowego. Opony na tej osi nadają się do śmieci. Nokiany mają przebieg ok 25 tys km,a Clio to lekkie auto z silnikiem 1,2... i lekką nogą żony. Fakt że 50% to jazda po podpoznanskich ekspresówkach. Czym jest to spowodowane że opony prze 2 lata ścierały się powoli a w 3 roku starły się jakby były z plasteliny..? Z czego są zrobione głębiej??
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

16 Cze 2022, 10:22

No to dziwne, a zamieniałeś opony miejscami przód z tyłem przynajmniej raz w roku?

Najciekawsze jest to
artur73 napisał(a):W dziwny i nagły sposób w przeciągu ok pół roku i bieżnik starł się do wartości 1/4 nowego
ogólnie to trochę dziwne żeby tak się stało.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34