Trzeci sygnał pojazdu uprzywilejowanego - wysyłany do kierowców

23 Mar 2021, 10:23

Słyszeliście o takiej metodzie informowania kierowców na drodze, że zbliża się np. straż pożarna, karetka czy policja?

Dzisiaj coś słyszałem o testowaniu takiej metody i o tym jak ona działa. Każdy kierowca słuchający radia (niezależnie od częstotliwości stacji) otrzyma taką informację głosową wprost na nie jak będzie w zasięgu nadajnika zamontowanego na zbliżającym się pojeździe np. wozie strażackim. Będzie ona brzmiała np. "ustąp pierwszeństwa bo zbliża się pojazd straży pożarnej" lub coś w tym stylu dodatkowo na wyświetlaczu radia pojawi się komunikat w RDS.

Uważam ze to ciekawe rozwiązanie bo mimo wszystko wielu kierowców słucha dosyć głośno radia i czasem nie są w stanie zareagować na czas. Taki komunikat wzmoże ich czujność.

Innym rozwiązaniem w którym mogło by takie urządzenie funkcjonować to przejazdy kolejowe. Mogła by być wtedy wysyłana informacja do kierowców o zbliżającym się pociągu.

Samo urządzenie to taka mała skrzynka z nadajnikiem. Pomysłodawcą i producentem jest Polska firma. Urządzenie jest na razie w fazie testów.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

23 Mar 2021, 10:28

Z tego co kojarzę, to taki pomysł powstał gdzieś w Polsce, w pierwszej połowie 2019 roku...I potem umarł...Czyżby w tym roku coś się zmieniło?
A umarł, ponieważ nie wiedzieli jak ugryźć to prawnie, ponieważ ingerowanie w odbiornik radiowy w samochodzie, bez zgody jego właściciela, jest łamaniem jakiegoś prawa czy coś w tym stylu.
Ale sam pomysł był faktycznie naprawdę dobry :ok:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Mar 2021, 10:50

No właśnie słyszałem, że coś się zmieniło bo testują jakieś nowsze rozwiązanie na jakimś wozie ztrażackim. Generalnie oni wysyłają krótkie sygnały chyba na wszystkich częstotliwościach bo jak inaczej trafić do wszystkich słuchających radia jak nie mają włączonych komunikatów drogowych?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

23 Mar 2021, 12:09

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana bo na emisję takiego sygnału muszą się zgodzić stacje radiowe. Wiem, że RMF testowo zgodziło się na coś takiego.

Jedziesz słuchając RMFu i zbliża się pojazd uprzywilejowany straży pożarnej wyposażony w takie urządzenie to wtedy otrzymujesz komunikat o którym jest mowa w temacie.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

24 Mar 2021, 10:22

Za bardzo kombinujecie. Sprawa niby jest prosta, bo ma to być realizowane przy pomocy RDS. Pojazdy uprzywilejowane mają być wyposażone w nadajniki, które będą nadawać w całym zakresie pasma FM.
Obecnie testy mają być przeprowadzane w woj. małopolskim, a testować ma je Straż Pożarna z Kryspinowa, która często wyjeżdża do wypadków na A4. Na chwilę obecną, z tego powodu, że nie ma jeszcze zgody UKE na "zakłócanie" sygnały FM przez pojazdy uprzywilejowane, testy będą robione na częstotliwości radia RMF FM, które zgodziło się, by Straż Pożarna zakłócała ich sygnał jadąc do wypadku.
Sprawa zakłócania sygnały radiowego w całym paśmie FM jest obecnie w komisji sejmowej ( od chyba 2 lat ), a jak wiadomo sejm lubi przeciągać wszelkiego rodzaju komisje, bo jest okazja do spotkań oraz innych rzeczy no i można zarobić dodatkowe pieniądze. Dodam jeszcze, że sejmowej komisji ds trzeciego sygnału przewodniczy poseł Mieczysław Baszko. Samo zgadnijcie z jakiej partii on jest..... :naughty:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Mar 2021, 03:38

Bardzo ciekawe rozwiązanie, mam nadzieję, że reszta stacji radiowych również zgodzi się na zakłócanie ich sygnału. Moim zdaniem jest to coś, co może uratować życie, nieraz widziałem tłumoków blokujących pojazdy uprzywilejowane.
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

29 Mar 2021, 15:32

Żeby było lepiej, najpierw należałoby usankcjonować używanie sygnałów uprzywilejowanych w reklamach radiowych (często w przypadku jakiś głupich pastylek), czy chociażby w podkładach muzycznych piosenek. Abstrahując od tego, że stwarza to zagrożenie (zdarzyło mi się kilka razy odruchowo zahamować i zjechać, co mogło się źle skończyć), ale też znieczula na przejazd prawdziwych służb :ok:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14079
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

17 Lip 2021, 14:33

Pomysł na prawdę spoko. Jakoś o tym wcześniej nie słyszałem
KajtekKris
Nowicjusz
 
Posty: 4