Trzymanie kierownicy

07 Kwi 2016, 11:58

Mam niedowład lewej ręki, więc trzymam kierownice tylko lewą ręka.Czytałem na forach że lepiej trzymać kierownice obiema rękami w zakrętach i szybciej się omija przeszkody.Ja osobiscie kiedy miałem jeszcze sprawną prawą reke jezdziłęm własnie obiema i szczerze powiem nie widzeę różnicy a szczególnie w ciasnych zakretach nie wiem na czym tak różnica polega o której pisza niektórzy ludzie.Co wy o tym sądzicie
MATRIX266
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: VW

07 Kwi 2016, 12:22

??jes tu ktos
MATRIX266
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: VW

07 Kwi 2016, 13:16

To co piszesz jest prawdą, że trzymając obie rece masz większe pole manewru niż jedną. Ale Nie wiem co na to przepisy odnosnie kierowania jedną ręką. Jak zmieniać biegi ? Chyba że automat
zielonek
Aktywny
 
Posty: 490
Auto: P 206

07 Kwi 2016, 19:49

No ta ale ja jakos jej nieazuaważam, przecuierz nie potrzeba tyle siły wkładać w kierowanie zeby jedna reka nie starczała.
MATRIX266
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: VW

08 Kwi 2016, 06:33

Ja osobiście, chociaż wiem, że powinno się trzymać kierownicę obiema rękami, odruchowo trzymam tylko lewą. Ale są sytuacje, które wymuszają chwyt obiema dłońmi - ja tak mam, gdy przyspieszam, przy szybkiej jeździe wolę mieć lepszą kontrolę, bo jeden fałszywy ruch i może być nieszczęście.
Bob1897
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 36
Miejscowość: Łódź
Prawo jazdy: 16 01 2000
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volkswagen Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 140 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Kwi 2016, 13:32

Przyspieszanie, zakręty, gwałtowne manewry, szybkie ominięcie przeszkody - zawsze wtedy, kiedy musimy w pełni panować nad autem i kiedy liczy się precyzja ruchów, należy trzymać kierownicę dwiema rękami. Trzymając jedną, od razu stawiamy się na gorszej pozycji wyjściowej.
Można jednak przystosować auto tak, by prowadziło się je lepiej osobom mogącym trzymać kierownicę tylko jedną ręką: na kierownicy można na przykład zamontować dodatkowe uchwyty umożliwiające wykonanie pełnego obrotu kierownicy bez odrywania ręki.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

08 Kwi 2016, 13:47

Hmm zapewne chodzi co o gałek na kierownicy ale to tylko i wyl na parkingu gałka nic nie pomaga przy jezdzie powyzej 50km/h a tym bardziej na zakretach nie ma wyczyucia.
MATRIX266
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: VW

22 Sie 2016, 09:32

Kierownicę trzyma sie zawsze, ale to zawsze (poza momentem zmiany biegu) dwuracz. Tak nawet stanowia przepisy. Polozenie dloni to "za 15 trzecia" czyli dokladnie na przeciwko siebie. Dlaczego? Dlatego, ze wtedy dlonie stanowia dla siebie przeciwwage, a to ulatwia utrzymanie wlasciwego kierunku jazdy. Kierownice w nowoczesnych autach sa wlasnie tak wyprofilowane, aby chwyt byl pewniejszy i wygodniejszy, a zatem niejako wymuszaja prawidlowe jej trzymanie. Dla osob, ktore nagminnie uzywaja tylko jednej ( najczesciej lewej dloni ) - w przypadku naglej potrzeby ominiecia jakiejs przeszkody i powrotu na wczesniejszy tor jazdy, tylko jedna dlon uczestniczy, czyli, np. ciagnie kierownice w dol a pozniej pcha ja w gore. O wiele szybciej i precyzyjniej wykona sie taki manewr gdy jedna dlon ciagnie kierownice w dol a druga pcha ja w gore i odwrotnie. poza tym, gdy wpadniesz w konkretna dziure czy wyrwe w jezdni, poboczu nagle szarpniecie moze wyrwac kierownice z jednej dloni i co wtedy? a galke na kierownicy, jesli mnie wiedza nie myli moze miec tylko osoba z odpowiednia niepelnosprawnoscia! Swoja droga ciekawe jak zachowuje sie taki "dodatek" przy wystrzale poduszki...
jacobs
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 14 04 2010
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Honda Civic Tourer
Silnik: 1.8 142KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2015