Ubezpieczenie oc

07 Lip 2008, 17:07

Jestem nowicjuszem w sprawie prawa odnośnie pojazdów. Mam kilka pytań o obowiązkowe ubezpieczenie. Proszę o wyczerpujące odpowiedzi.
1.Czy rzeczywiście jest tak, jak mi się obiło o uszy, że "nowy" kierowca, który ma prawo jazdy od niedawna zapłaci dużo więcej za OC niż mający prawo jazdy już przez załóżmy 20 lat??
2.Co ma największy wpływ na zmniejszanie się kwoty należnej za OC??
Czy wartość, którą trzeba zapłacić za OC maleje wraz ze wzrostem lat posiadania wykupionego ubezpieczenia i bezkolizyjnej jazdy?
Czy może wystarczy tylko mieć prawo jazdy i chcąc wykupić OC np. po 5 latach posiadania prawo jazdy możemy spodziewać się mniejszej wartości OC niż wtedy, gdybyśmy zrobili to załóżmy już w pierwszym miesiącu bycia właścicielem prawa jazdy??
ikarus78
Nowicjusz
 
Posty: 7

07 Lip 2008, 18:42

Wszystko zależy od Towarzystwa ubezpieczeniowego. Ja ubezpieczam samochody a Allianz bo na razie jest najtaniej.

Więc składka OC zależy głównie od rodzaju samochodu, wieku i pojemności silnika. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają przedziały wieku i pojemności silnika. Nowy kierowca przed 25 rokiem życia płaci dużo więcej niż doświadczony kierowca który jeździ np. 20 lat bez kolizji. W młodym wieku kierowcy jest naliczana zwyżka za OC, tj. więcej niż 130% ubezpieczenia. Po każdym roku przejechanym bez kolizji większa jest zniżka ja rejestruje samochody ze współwłaścicielem (ojcem) i wszystkie zniżki czyli 60% przechodzi na mnie z niego. Za Opla Vectrę A (silnik 1.6 w dowodzie) płacę rocznie ok.500 zł, a gdybym rejestrował tylko na siebie to bym płacił ok. 1500zł. A mam 20 lat. Różnica w kosztach ubezpieczenia jest ogromna. Kierowcy którzy mają długi staż jazdy bez kolizji mają maksymalnie 60% zniżki + zniżka za wiek np. kierowcy powyżej 45 lat.

Tak więc największy wpływ na zmniejszenie kwoty OC ma:
-wiek właściciela pojazdu
-płeć (w tym przypadku korzyść mężczyzn)
-ilość lat bezkolizyjnych

Ludzie robią tak, że w młodym wieku kupują polskiego komarka "ROMET" :) i go rejestrują jako motorower, OC kosztuje grosze, tj. ok. 100zł rocznie. w ten sposób młody kierowca ma zniżkę jak kupi pierwszy samochód
Jest ryzyko, jest zabawa...
Smakoszek
Aktywny
 
Posty: 480
Miejscowość: WPN

07 Lip 2008, 20:59

1.Tak. Młody kierowca, który ma 18 lat zapłaci więcej z dwóch generalnych powodów:
a)młodego wieku (do 25 roku życia zwiększona składka, a niektóre ubezpieczalnie wyszeczególniają jeszcze kierowców do 21 lat)
b)zerowego stażu

2.Głównie bezszkodowa jazda, ale istotny jest też wiek.

3.Dokładnie tak. Wraz ze wzrostem stażu i nie zanotowania żadnego zdarzenia drogowego jesteś na dobrej drodze do tańszego ubezpieczenia.

4.Tu nalezy wyszególnić. 5 lat posiadasz prawko ,ale auta nie miałeś, ale ile miałes lat jak robiłes prawko? Jak 18, to masz 23 i wraz obejmuje Cię młody wiek (do 25 lat), ale jeżeli zrobiłeś prawko w wieku 30 lat i masz teraz 35 to inna gadka. Zapłacisz 100% stawki, bo nie masz zniżek za bezszkodową jazdę (za każdy rok 10% do 60% maksymalnie).

Jedyn alternatywą jest kupno auta i ubezpieczenie na dwóch kierowców. Drugi kierowca musi być doświadczony stażem i wiekiem - ojciec lub matka nadają się do tego kapitalnie.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

07 Lip 2008, 21:22

Smakoszek
Ludzie robią tak, że w młodym wieku kupują polskiego komarka "ROMET" Smile i go rejestrują jako motorower, OC kosztuje grosze, tj. ok. 100zł rocznie. w ten sposób młody kierowca ma zniżkę jak kupi pierwszy samochód

Czyli jak ktoś nie wykupił w ogóle OC a ma prawo jazdy już 5 lat to jak wykupi liczy sie, że dopiero zaczyna być kierowcą a nie że jest kierowcą z 5 letnim stażem?
ja rejestruje samochody ze współwłaścicielem (ojcem) i wszystkie zniżki czyli 60% przechodzi na mnie z niego.

Takie coś też słyszałem. Ale jak to dokładnie z tym współwłaścicielem jest?
Ktoś ma OC od 20 lat, dopisuje mnie jako współwłaściciela i w następstwie on i ja mamy taki sam procent zniżki czyli np.60% płaci on za to swoje auto i ja za inne swoje też 60% nominalnej kwoty jaką bym płacił normalnie. czyli tak jakbym był kierowcą z takim stażem jak on na starcie?? Czy jakoś inaczej to jest?[/b]
ikarus78
Nowicjusz
 
Posty: 7

07 Lip 2008, 22:37

No jeśli ktoś nie wykupi OC to mu zniżki nie lecą i po pięciu latach zaczyna od początku czyli od 100% w tym wypadku, bo wiek powyżej 25 lat

Z tym współwłaścicielem to jest tak że i Ty w swoim i on w swoim samochodzie składkę OC ma ze zniżką 60%, jednak kilka procent ci doliczą za młody wiek, ale to bardzo niewiele, można powiedzieć że nie zauważysz różnicy.
Jest ryzyko, jest zabawa...
Smakoszek
Aktywny
 
Posty: 480
Miejscowość: WPN

07 Lip 2008, 23:10

Rozumiem. To jeszcze kilka spraw:
1.OC jest składką na konkretne auto czy na konkretną osobę? Czy żeby jechać czyimś autem muszę mieć swoje OC?
2. Kupiłem auto i rejestruje go na siebie i na kogoś kto ma zniżkę - czy na tym polega omawiana współwłasność samochodu?
3. co jeżeli spowodowałem kolizję - czy temu mojemu współwłaścicielowi na którym "żeruję" bo mam dzięki niemu zniżkę podwyższą składkę?
ikarus78
Nowicjusz
 
Posty: 7
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volkswagen cross up!
    Volkswagen poszerza gamę modeli w wersji Cross: latem rodzinę tych lifestylowych aut wzbogaci cross up!, dołączając do obecnych już na rynku Cross Polo, Cross Golfa oraz Cross Tourana. Fanom Volkswagena Cross kojarzy się ...

07 Lip 2008, 23:28

1.Składka OC jest przypisana do auta. Jako kierowca nie musisz mieć OC swojego. auto którym się poruszasz musi mieć OC.

2.Kupujesz auto od osoby "A" razem z ojcem. Chodzi o to, aby na umowie kupna/sprzedaży kupującym był Ty i np. Twój ojciec.

3.Niestety, zabierają 10% (czyli zniżka nie 60%, a 50%).

Jeżeli masz mniej niż 25 lat, to składka wraz będzie nieco wyższa, niż gdyby na ten sam samochód płacił tylko Twój ojciec, ale o tym już wspominał Smakoszek.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

07 Lip 2008, 23:49

Czyli wystarczy, że w umowie kupna - sprzedaży, będę jako właściciel ja z kimś kto ma zniżkę?
A w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jak musi być?
Czy w dowodzie rejestracyjnym jest wpisywany w ogóle właściciel pojazdu?
to samo z ubezpieczeniem - czy w oc są wpisane dane osoby, która je wykupiła?
ikarus78
Nowicjusz
 
Posty: 7

08 Lip 2008, 10:51

Tak, wystarczy że w umowie kupna/sprzedaży będą wpisane zarówno twoje dane jak i współwłaściciela. No potem musisz w Wydziale komunikacji zarejestrować samochód ze współwłaścicielem, czyli musisz wziąć go z sobą do urzędu, bo potrzebny jest jego podpis. W dowodzie rejestracyjnym wpisują tak jak napisane jest w umowie kupna sprzedaży i tym wniosku o rejestracje, który wypełniasz "od ręki" w urzędzie. Niezależnie od tego czy To będziesz współwłaścicielem czy właścicielem to zniżka jest taka sama.(Do Towarzystwa Ubezpieczeniowego zabierz polisę współwłaściciela innego samochodu którym jeździ na zniżkach, bo będzie potrzebna do wyliczenia Tobie zniżki)

W dowodzie rejestracyjnym wpisane są dane Twoje i współwłaściciela.
W OC wpisane są dane właściciela i współwłaściciela samochodu.
Jest ryzyko, jest zabawa...
Smakoszek
Aktywny
 
Posty: 480
Miejscowość: WPN

08 Lip 2008, 18:00

To wszystko co chciałem wiedzieć. Wielkie dzięki.
ikarus78
Nowicjusz
 
Posty: 7

08 Lip 2008, 19:11

Nie ma za co. Polecamy się na przyszłość.
Pozdrawiam. Szerokiej drogi
Jest ryzyko, jest zabawa...
Smakoszek
Aktywny
 
Posty: 480
Miejscowość: WPN