Ubezpieczenie OC

30 Kwi 2009, 18:57

Witam
Mam nastepujacy problem,więc kupiłem auto 2 miesiace temu z przegladem i ubezpieczeniem , lecz z ubezpieczenia musialem sie zrzezc poniewaz cena auta by sporo wzrosła ,miałem 30 dni na przerejestrowanie auta nie uczyniłem tego.Znacie jakieś sensowne wyjscie?Jak teraz mam przerejestrować auto? licze na fachowa pomoc
pozdrawiam
roman63
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: warszawa

30 Kwi 2009, 21:43

roman63 napisał(a):Jak teraz mam przerejestrować auto? licze na fachowa pomoc
pozdrawiam


Normalnie iść do urzędu z umową kupna-sprzedaży i zarejestrować? Określ problem dokładniej bo nie wiem OCB?
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

01 Maj 2009, 08:01

Kupiłem 2 miesiace temu od gościa samochód z aktualnym przegladem i ubezpieczeniem OC z ubezpieczenia zrezygnowałem poniewaz cena za auto bylaby wyzsza,miesiac czasu mogłem jezdzic na jego OC w tym czasie nie przerejestrowałem auta na siebie.Efekt jest taki ze auto stoi miesiac na parkingu z nie ważnym OC i dowodem rejestracyjnym na poprzedniego właściciela.Problem polega na tym że jak pojde przerejestrować auto to zarzadaja OC.Czy idzie z tego jakos wybrnąć?
roman63
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: warszawa

01 Maj 2009, 09:27

Idź normalnie do tego urzędu przerejestruj samochód, później skoczysz ubezpieczyć auto i po sprawie. Na co tu czekać to nie wiem przecież nikt cię tam nie pogryzie.
pirlo333
Początkujący
 
Posty: 128

01 Maj 2009, 09:43

No najpierw ubezpiecz go na -prawo-lewo- jak tam wolisz, a potem przegląd pojedź zrób (tylko ostrożnie :P) później do Urzędów i jest..
<b>don't stop tryin'
one day you
you will flyin'
qki007
Stały forumowicz
 
Posty: 1054
Zdjęcia: 9
Miejscowość: Zamość

01 Maj 2009, 17:46

Jak pójdziesz zarejestrować auto,to nie będążądali od ciebie OC.Bo niby jak?Najpierw musisz je zarejestrować,a dopiero póxniej iść i ubezpieczyć.Ubezpieczenie jest zawierane wg danych z dowodu rejestracyjnego - w ubezpieczeniu jest wpisany między innymi numer rejestracyjny samochodu.A jak go wpiszesz,skoro go nie ma?Dlatego należy najpierw autko zarejestrować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    McLaren Senna - wydech o sześciokątnym przekroju
    W przypadku McLarena Senna możemy mówić o dwóch typach wydechu, bowiem na niektórych rynkach układ wydechowy samochodu jest zakończony dwoma końcówkami, a na innych trzema. Ta druga konfiguracja ...

02 Maj 2009, 14:13

[link wygasł], że należy iść z ważnym OC do urzędu komunikacji.
Wynika to z tego że urząd ma ustawowy obowiązek to sprawdzać i jak masz nieważne OC to powinien to zgłosić do funduszu świadczeń gwarantowanych.

O karach za brak OC poczytaj tutaj
http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/3247
http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/3305

za 3 dni nieważnego płacisz 100 euro!!! max 500 po 14 dniach.....

Powinieneś moim zdaniem:
1. wykupić OC
2. z ważnym OC udać się do urzędu komunikacji i przerejestrować pojazd.
3. wrócić do firmy ubezpieczeniowej, żeby Ci zaktualizowali dane polisy - nr rejestracyjny samochodu.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

02 Maj 2009, 20:56

DariuszSawicki napisał(a):[link wygasł], że należy iść z ważnym OC do urzędu komunikacji.
Wynika to z tego że urząd ma ustawowy obowiązek to sprawdzać i jak masz nieważne OC to powinien to zgłosić do funduszu świadczeń gwarantowanych.

O karach za brak OC poczytaj tutaj
http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/3247
http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/3305

za 3 dni nieważnego płacisz 100 euro!!! max 500 po 14 dniach.....

Powinieneś moim zdaniem:
1. wykupić OC
2. z ważnym OC udać się do urzędu komunikacji i przerejestrować pojazd.
3. wrócić do firmy ubezpieczeniowej, żeby Ci zaktualizowali dane polisy - nr rejestracyjny samochodu.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki


nareście ktoś kompetentny dzieki za rady
pozdrawiam
roman63
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: warszawa

02 Maj 2009, 21:09

A kontynuując temat ubezpieczeń OC pojazdów, czy istnieje przepis mówiący o tym iż pojazd po wygaśnięciu umowy na OC jest jeszcze czas jeszcze ubezpieczony? Podobno takowy przepis jest i chciałem zweryfikować czy to jest prawda.
zaxsx
Początkujący
 
Posty: 53
Miejscowość: Polska

02 Maj 2009, 21:10

Czyli wychodzi na to,że WK sprawdza,czy poprzedni właściciel miał ubezpieczenie.Jeżeli samochód nie jest ubezpieczony,to teoretycznie nioe można go sprzedać,ponieważ WK zgłosi to do FG i ten co sprzedał będzie płacił karę.
Nie wiem tylko,czy WK ma takie prawo do sprawdzania OC.Gdzieś to musiałoby być zapisane.Kiedyś(jeszcze w kwietniu ubiegłoego roku) nie było czegoś takiego.
Ale jak jest to i dobrze,ponieważ po drogach jeździ całe mnóstwo nieubezpieczonych samochodów.A tak ktoś to oprócz policji i Starży Mijeskiej jeszcze kontroluje.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Maj 2009, 23:10

Kupujesz auto i najważniejsze jest dla Ciebie ubezpieczenie OC i przegląd techniczny, tak jak Pan Dariusz napisał bardzo mądrze - najpierw ubezpieczamy (mamy już TROCHĘ legalny pojazd), później tym samochodem jedziemy na przegląd (jak ktoś chce być taki przepisowy to niech bierze lawetę), później z OC (bez numeru rej.) i przeglądem (+tłumaczenia, akcyza itp. zależnie kto gdzie jak kupił) walimy do Wydziału Komunikacji.
<b>don't stop tryin'
one day you
you will flyin'
qki007
Stały forumowicz
 
Posty: 1054
Zdjęcia: 9
Miejscowość: Zamość

05 Maj 2009, 17:19

to jeszcze na zakończenie cytat z ustawy:

USTAWA z dnia 22 maja 2003 r.
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Dz.U.03.124.1152 (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.)

Art. 84. 1. Spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1-3, podlega kontroli wykonywanej przez organy do tego obowiązane lub uprawnione.
2. Do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
1) są obowiązane:

a) Policja,
b) organy celne,
c) Straż Graniczna,
d) organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów,
e) Inspekcja Transportu Drogowego;

Art. 85. Spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego ustala się na podstawie polisy lub innego dokumentu ubezpieczenia, potwierdzającego zawarcie umowy tego ubezpieczenia, wystawionego ubezpieczającemu przez zakład ubezpieczeń, z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 3.

Art. 86. Osoba kontrolowana jest obowiązana okazać na żądanie organu obowiązanego lub uprawnionego do kontroli dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia, ważnej w roku kontroli, lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Art. 87. 1. Jeżeli osoba kontrolowana nie okaże dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 i 2, lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, organ przeprowadzający kontrolę zawiadamia o tym na piśmie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia lub zakończenia kontroli.


--------------

czyli jak czytamy wydziały komunikacji MAJĄ OBOWIĄZEK kontrolować czy posiada się ważne OC a w przypadku braku ZAWIADAMIAJĄ NA PIŚMIE UFG

Oczywiście to czy i jak spełniają ten obowiązek urzędy czy też inne wymienione w ustawie organy to całkowicie inna para kaloszy.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam