Ubytek płynu chłodzącego

28 Lut 2021, 23:09

Czy płyn chłodniczy może ubywać ? A jeśli tak to w jakich ilościach? Ostatnio sprawdzałem i zauważyłem ubytek. Faktem jest też że dość długo go nie sprawdzałem, myślę że ostatnio na początku listopada. Ubytek mogę opisać tak : gdy poprzednio sprawdzałem to było 4/5 zbiorniczka a teraz było 3/5 . I czy jeśli dolałem inny kolor płynu to na przyszłą zimę muszę to wymienić? A czy gdy byłoby go zbyt mało to wyskoczy jakaś kontrolka albo auto to jakoś zasugeruje?

Auto to peugeot 206 2002 r 1.1
Ostatnio edytowany przez ineedl, 28 Lut 2021, 23:55, edytowano w sumie 1 raz
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 970
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

28 Lut 2021, 23:51

Płynów nie powinno mieszać się kolorami. Generalnie ważna jest specyfikacja danego płynu i jak inny ja spełnia to nie ma problemu z mieszaniem.

Moim zdaniem jak obecny płyn w układzie ma już ponad trzy lata to warto by było go wymienić lub jak nie wiesz jaki jest tam dokładnie wlany.

ineedl napisał(a):Czy płyn chłodniczy może ubywać ?
Może ale są to ilości zazwyczaj mało zauważalne i teoretycznie jak z układem chłodzenia jest wszystko ok to od wymiany do wymiany nie ma potrzeby robić dolewek.

ineedl napisał(a):Ubytek mogę opisać tak : gdy poprzednio sprawdzałem to było 4/5 zbiorniczka a teraz było 3/5
Patrząc na zbiorniczek wyrównawczy nie jest to wielki ubytek. Tu jeszcze może być błąd pomiaru chyba że sprawdzałeś poziom po nocy na zimnym silniku w obu przypadkach. Jeżeli nie widzisz żadnych wycieków to zaznacz sobie poziom dokładnie na zimnym układzie i obserwuj jak go będzie ubywało. Dodatkowo przyjrzyj się układowi czy nie ma jakiś wycieków zewnętrznych czy zapoceń.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

14 Mar 2021, 09:32

Czy to jest prawidłowa ilość płynu chłodzącego? Auto jest trochę przechylone ale myślę że jakby stało prosto to płynu byłoby tyle jak taka czarna guma ( pierwsza od dołu zbiorniczka). Dodam że zdjęcie jest po całej nocy .
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 970
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

14 Mar 2021, 11:28

ineedl napisał(a):Czy to jest prawidłowa ilość płynu chłodzącego? Auto jest trochę przechylone ale myślę że jakby stało prosto to płynu byłoby tyle jak taka czarna guma

W 206 jest to prawidłowy poziom.
ineedl napisał(a):A czy gdy byłoby go zbyt mało to wyskoczy jakaś kontrolka albo auto to jakoś zasugeruje?

To zależy od wersji wyposażeniowej twojego auta. Generalnie 206-tki mają czujnik poziomu płynu chłodzącego, jest kontrolka i sygnał dźwiękowy oraz info na tym małym wyświetlaczu. Popatrz na zbiorniczek wyrównawczy czy jest czujnik. Powinny z niego wychodzić 3 przewody. Jak jest to będzie sygnalizacja. Jak nie ma, to niestety nic cię nie poinformuje o małym poziomie
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Kwi 2021, 20:49

Mam podobny problem, auto serwisowane w aso w uk, plamy mniejsze lub większe pod samochodem. Okazuje się, że ten problem mógł istnieć już dłuższy czas. Przyłapałem aso citroen dwa razy jak dolewali wodę podczas serwisu zamiast diagnozować. Już samo dolewanie samej wody to już chyba jest przypał. Kupiłem już odpowiedni płyn i jutro będę zlewał i sprawdzał, szkoda, że te serwisy u dilerów to raczej lipa szkoda czasu i pieniędzy jest ..

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

pablomalin
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Southampton
Przebieg/rok: 18tys. km
Auto: Seat Toledo
Silnik: 1.9 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006