Uciekający olej z silnika 1.4 MPI benzyna Kia Cee'd

01 Cze 2023, 17:48

Witam,

pacjentem jest Kia Cee'd z 2009 roku z silnikiem 1.4 Mpi benzyna.
Kupiłem auto w styczniu 2023 roku od znajomego, który użytkował go około 2 lat. Jedynym problemem był ubywający olej, ale z tego co słyszałem to w tych silnikach to normalne.
2 miesiące po kupnie robiłem u tego samego mechanika wymianę oleju (10w40 mobil). Do momentu wymiany nie robiłem żadnej dolewki oleju.
Po przejechaniu 2500km po wymianie musiałem dolać 1l co odrazu wydawało mi się to dziwne, że tak szybko ten olej musiałem dolać. 14 dni po dolaniu znowu muszę go dolać. Proszę o pomóc.
Ważne może być też to, że około miesiąca temu miałem problem z odpalaniem auta, czasem za drugim, czasem za ósmym razem odpalił, po tych sytuacjach właśnie tego oleju praktycznie w ogóle nie było.
Randomisee
Obserwowany
 
Posty: 2

01 Cze 2023, 20:24

Wyjścia są tylko dwa - albo wyciek zewnętrzny, albo silnik ten olej spala. Pooglądaj silnik dokładnie, czy nie ma gdzieś plam z oleju. Jak silnik będzie suchutki i czyściutki, to znaczy, że olej jest spalany. Wtedy warto pojechać na SKP albo do mechanika i sprawdzić skład spalin - mogą dużo powiedzieć. Można sprawdzić ciśnienie w cylindrach, to też wiele powie. Powodów spalania oleju jest kilka.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

01 Cze 2023, 20:27

Śladów nie ma nigdzie, pod autem nic nie widać, silnik suchy, mechanik dodatkowo dokładał jakiś plastik bo lekki wyciek był. Dziwi mnie to ze w przeciągu 2-3 tyg musze dolewać olej
Randomisee
Obserwowany
 
Posty: 2

02 Cze 2023, 08:39

Randomisee napisał(a):mechanik dodatkowo dokładał jakiś plastik bo lekki wyciek był
Hm... co za plastik? Żeby nie kapało na ziemię czy jak?

Randomisee napisał(a):2 miesiące po kupnie robiłem u tego samego mechanika wymianę oleju (10w40 mobil)
Wcześniej też jeździł na tym samym oleju? Jaki to dokładnie olej podaj całe jego oznaczenie.

Zalecany olej do tego silnika to: API klasa jakości SL lub wyższa, ACEA A3 lub wyższa.

Dalej masz info: Dla zapewnienia ekonomicznego zużycia paliwa, zaleca się stosowanie oleju silnikowego o klasie lepkości SAE 5W-20, 5W-30 (API SJ, SL / ILSAC GF-3). Jednakże, w przypadku, gdy taki olej silnikowy nie jest dostarczany w kraju Użytkownika samochodu, należy wybrać odpowiedni olej silnikowy, wykorzystując tabelę lepkości olejów silnikowych.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Tu masz rekomendowane oleje Mobila do tego silnika i nie ma tam 10W40

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

02 Cze 2023, 09:24

Te benzyniaki są przeciętne i właśnie pobór oleju jest jedną z bolączek.

Możesz spróbować zrobić płukankę w nadziei że odblokuje pierścienie. Ogólnie rzecz biorąc olej/rozrząd to jego słaba strona i często wymagany jest remont, a ten się kompletnie nie opłaca.

Sprawdź też kompresję przy okazji...

Pomijam oczywiście wycieki, bo to najpierw należy sprawdzić.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

04 Cze 2023, 13:36

możliwe że jest problem z pierścieniami na tłokach,

można je np. wymienić bo mogą być zużyte.

To w zasadzie jest do weryfikacji w jakim stanie jest silnik i gdzie leży problem poboru oleju.


ja bym zmierzył kompersję, zrobił próbe olejową, jeżeli pierścienie są problemem, zrobić płukankę, jak nie pomoże to albo

a) szybki remoncik
b) jeździć i dolewać olej
c) sprzedać auto i kupić inne
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Mitsubishi Mirage wybrany Samochodem Roku 2013
    Nowy, miejski model Mitsubishi Mirage (w Europie znany jako Space Star) otrzymał tytuł "Car of the Year " za rok 2013, podczas gdy Pajero Sport wygrał w kategorii "Najlepszy samochód typu SUV 2WD z silnikiem benzynowym", ...